«Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան»-ի տարածքը կփոխանցվի ՊՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լոռու մարզի «Արտակարգ իրավիճակների օդանավակայան» փակ բաժնետիրական ընկերությունը կհանվի պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի ցանկից։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովի նիստին համապատասխան նախագիծը ներկայացրեց Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Առնակ Ավետիսյանը։
«Ընկերությունը գտնվում է Լոռու մարզում, այն երկար տարիներ թռիչքներ չի իրականացրել, գործունեություն չի ծավալում։ Ընկերության գույքը կազմում է 61,7 հեկտար հողատարածք, օդանավակայանի շենքերի մեծ մասն ամբողջությամբ քանդված են։
Նախագծի ընդունման համար հիմք է հանդիսացել Կառավարության 2023 թվականի հուլիսի 13-ի համապատասխան որոշումը, որով ընկերության գույքը առանձնացվել է և ամրացվել է պաշտպանության նախարարությանը՝ այնտեղ պաշտպանության ոլորտում որոշակի ծրագրեր իրականացնելու նպատակով։ Փաստացի գործ ունենք ակտիվներ և գույք չունեցող կազմակերպության հետ, որը և առաջարկում ենք հանել մասնավորեցման ծրագրից։ Ամենայն հավանականությամբ, հետագայում կկայացնենք լուծարման որոշում»,- նշեց Ավետիսյանը։

Территория аэропорта чрезвычайных ситуаций будет передана Министерству обороны
Закрытое акционерное общество «Аэропорт чрезвычайных ситуаций» Лорийской области будет исключено из списка программы приватизации государственного имущества на 2017-2020 годы. Как передает «Арменпресс», соответствующий проект на заседании Национального собрания представил председатель Комитета по управлению государственным имуществом Арнак Аветисян.
«Компания находится в Лорийской области, она уже много лет не совершала полетов, и не ведет никакой деятельности. В собственности компании находится земельный участок площадью 61,7 га, большая часть зданий аэропорта полностью снесена.
Основанием для принятия проекта послужило соответствующее Постановление Правительства от 13 июля 2023 года, которым имущество компании было отделено и закреплено за Министерством обороны с целью реализации определенных программ в оборонной сфере. Фактически мы имеем дело с организацией, у которой нет активов и имущества, и мы предлагаем исключить ее из программы приватизации. По всей вероятности, в дальнейшем мы примем решение о ликвидации», - отметил Арнак Аветисян.