Լոնդոնում մշակութային միջոցառումն Ադրբեջանն օգտագործել է` քաղաքական, հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով. գիտավերլուծական հիմնադրամ
Լոնդոնում մշակութային միջոցառումն Ադրբեջանն օգտագործել է` քաղաքական,
հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով. գիտավերլուծական
հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոնդոնում Ադրբեջանը մշակութային միջոցառումն օգտագործել է քաղաքական, հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է տարածել Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի համակարգում ստեղծված «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամը:
«Մարտի 12-14-ին Միացյալ Թագավորության մայրաքաղաքում կայացել է Լոնդոնի գրքի միջազգային փառատոնը, որին մասնակցում են բազմաթիվ երկրներ՝ ներկայացնելով իրենց հրատարակությունները։ Գրքի փառատոնին մասնակցել է նաև Ադրբեջանը, որը ներկայացրել է շուրջ 300 գիրք։
Տաղավարում փակցված է մեծ քարտեզ՝ «Ղարաբաղն Ադրբեջան է» գրությամբ։ Մեծ քարտեզի կողքին պատկերված են այլ քարտեզներ, որոնցում արտացոլված են Ադրբեջանի տարածքային նկրտումները Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
Ցուցադրված որոշ գրքեր հակահայկական քարոզչության և ատելության տարածման օրինակներ են։ Մասնավորապես, ցուցահանդեսին ներկայացվել է «Հայկական ահաբեկչություն» վերնագրով գիրք»,- ասված է հայտարարության մեջ:
200000.jpeg (344 KB)
Հայտարարության մեջ ընդգծվում է՝ այս օրինակները վկայում են, որ Ադրբեջանը մշակութային միջոցառումն օգտագործել է քաղաքական, հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու նպատակով։
Լոնդոնի գրքի տոնավաճառի պաշտոնական կայքում նշված է, որ տոնավաճառն այն վայրն է, որտեղ համաշխարհային հրատարակչական համայնքը միավորվում է հարաբերություններ զարգացնելու և ստեղծագործական բովանդակության ապագան որոշելու համար:
«Տարակուսելի է և դատապարտելի է, որ մշակութային միջոցառման կազմակերպիչները հանդուրժում են այնպիսի բովանդակության ցուցադրությունը (ահաբեկչություն երևույթին վերագրվում է ազգային պատկանելություն), որը ռասիզմի, էթնիկ ատելության ակնհայտ դրսևորում է»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի հայտարարությունը:

Azerbaijan uses cultural event in London for anti-Armenian propaganda: “Geghard”
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Azerbaijan used a cultural event held in London for the purpose of political, anti-Armenian propaganda, according to a statement by “Geghard” scientific analytical foundation.
“From March 12 to 14, the London Book Fair took place in the capital of the United Kingdom, with numerous countries participating and showcasing their publications. Azerbaijan was among the participants, presenting approximately 300 books.
“A large map bearing the inscription "Karabakh is Azerbaijan" was displayed in the pavilion. Adjacent to this main map there were others depicting Azerbaijan's territorial aspirations towards the Republic of Armenia. Among the showcased books, some served as examples of disseminating anti-Armenian propaganda and hatred. Notably, a book titled "Armenian Terrorism" was presented at the exhibition.
“These instances demonstrate that Azerbaijan used the cultural event as a platform for political and anti-Armenian propaganda. It is worth noting that the official website of the London Book Fair mentions that it is a platform where the global publishing community unites to develop relationships, gain insights, and define the future of creative content.
“It is indeed surprising and deeply concerning that the organizers of a cultural event would tolerate the display of such content, especially when it promotes racism, ethnic hatred, and attributes terrorism to a specific ethnicity. Such manifestations have no place in any cultural or public forum,” the statement reads.