«Երեմյան Ակադեմիան» վերահավաստագրվել է Activate Learning Group, City of Oxford քոլեջի կողմից. Աիդա Տիգրանյան
«Երեմյան Ակադեմիան» վերահավաստագրվել է Activate Learning Group, City of
Oxford քոլեջի կողմից. Աիդա Տիգրանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության Երեմյան Ակադեմիան» ամփոփում է 2023 թվականի գործունեությունը։ Ակադեմիայի տնօրեն Աիդա Տիգրանյանի հետ զրուցել ենք նախորդ տարում իրականացված ծրագրերի, ձեռքբերումների, միջազգային համագործակցությունների և առաջիկա անելիքների մասին։
412618464_788646349940782_9044046911828775897_n.jpg (596 KB)
«Երեմյան Ակադեմիայի» 5-րդ տարեդարձին ընդառաջ կենտրոնը վերահավաստագրվել է Activate Learning Group, City of Oxford քոլեջի կողմից
2023 թվականը բավականին արդյունավետ տարի էր Ակադեմիայի համար՝ թե՛ միջազգային ու տեղական համագործակցությունների և թե՛ մեր ուսանողների բանակը համալրելու տեսանկյունից։ Մեզ համար ամենակարևոր ձեռքբերումը, թերևս, մեր գործընկեր City of Oxford քոլեջի կողմից վերահավաստագրումն էր։ Սա, փաստացի, մեր այս տարիների արդյունավետ, հետևողական ու նպատակային աշխատանքի արգասիքն է։ Գնահատումն ու վերահավաստագրումն իրականացվում են միջազգային բարձր չափանիշներով և, սովորաբար, գնահատումից հետո որոշակի դիտարկումներ և աշխատանքի որակի բարելավման հետ կապված ցուցումներ են տրվում։ Սակայն, հպարտորեն կարող եմ արձանագրել, որ մեր միջազգային գործընկերների կողմից գերազանց գնահատականներ ենք ստացել։ Այս հանգամանքը, իհարկե, ավելի պարտավորեցնող է, ուստի Ակադեմիան շարունակելու է աշխատել նույն տեմպերով։
SER_6198.JPG (8.65 MB)
Միջազգային համագործակցությամբ իրականացված ծրագրերի առումով ևս 2023-ը հագեցած տարի էր
Ինչպես և նախորդ տարիներին՝ 2023-ը ևս ակտիվ համագործակցությունների, համատեղ նախագծերի և հետաքրքիր նախաձեռնությունների տարի էր մեզ համար։ Գործակցելով տարբեր կազմակերպությունների, դեսպանատների հետ՝ ունեցանք հյուրեր, փորձի և գիտելիքների փոխանակման միջոցառումներ։ Հունիսին հաջող համագործակցություն ունեցանք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության հետ. Խոհարարական դիվանագիտության ծրագրի և ԱՄՆ դեսպանության համատեղ նախաձեռնության շրջանակում մեզ մոտ հյուրընկալեցինք ամերիկացի հանրահայտ շեֆ-խոհարար, «Chopped» խոհարարական հեռուստաշոուի աստղ Ամանդա Ֆրայթագին։ Մեր ուսանողների համար Ամանդան նաև ամերիկյան հայտնի «Chopped» խոհարարական շոուի ձևաչափով մրցույթ անցկացրեց, հետո կիսվեց իր փորձով ու հմտություններով։ Ամանդան շատ տպավորվել էր մասնակիցների ոգևորությամբ ու ստեղծագործ մոտեցումներով, իհարկե, նաև Ակադեմիայով։
Իսկ ահա Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ մեր համատեղ աշխատանքն արդեն երկրորդն էր։ «Իտալական խոհանոցի օրեր» միջոցառման շրջանակում անցկացրինք իտալացի խոհարարների և ուսանողների մաստեր կլասի և փորձի փոխանակման ծրագիր։ Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության նախաձեռնությամբ Հայաստան էին ժամանել Իտալիայի Անսել Քեյսի անվան խոհարարության բարձրագույն ուսումնական հաստատության պրոֆեսորներ Ռաֆֆաելե Մասսանովան, Ջաքուինտո Միքելե Անիելլոն և ուսանողներ։ Մենք կիսվեցինք մեր խոհանոցի ու ավանդույթների գաղտնիքներով, իտալացի գործընկերները՝ իրենց։ Բավականին հաջող փորձ էր երկու կողմերի համար էլ, մեր հյուրերը պարզապես հիացած էին Ակադեմիայով, տեխնիկական հագեցվածությամբ ու ծրագրերով։ Այս երկու համագործակցությունները շարունակական են լինելու, պայմանավորվածություններ արդեն կան։ Տարվա ընթացքում տարբեր հյուրեր, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, դեսպաններ ենք հյուրընկալել։ Այդ այցերը հիմք են հանդիսանալու հետագա ամուր համագործակցությունների հետաքրքիր ու կարևոր նախագծերի համար։
2023-ին իրականացված գեղեցիկ նախագծերից մեկը «Թեժ Խոհանոցն» էր, ինչին ևս Ակադեմիան ակտիվ ներգրավվածություն է ունեցել։ Նախագծի դիմորդները, մասնակիցները, տեսնելով Ակադեմիայի հնարավորությունները, էլ ավելի էին ոգևորվում և հետաքրքրվում խոհարարի մասնագիտությամբ։ Սա ամենակարևոր գնահատականն ու ապացույցն է, որ մենք մեր առաքելության իրականացման ճիշտ ուղու վրա ենք և շարունակում ենք նպաստել խոհարարի մասնագիտության դերի բարձրացմանը։ Մի շարք մասնակիցներ արդեն իսկ դիմել են մեզ մասնագիտական կրթությունը շարունակելու համար։
SER_6777.JPG (10.78 MB)
ԼՂ-ի մեր հայրենակիցներին օժանդակությունը շարունակում է մնալ առաջնային տեղում
Մեր հայրենակիցների համար մշտապես ենք նախագծեր իրականացրել։ 2023-ի սեպտեմբերի դեպքերից հետո մեր ամբողջ թիմն արագ մոբիլիզացվեց, խոհարարության, հրուշակագործության և ռեստորանային մենեջմենթի ու սպասարկման ուղղություններով արագացված դասընթացների ծրագրեր մշակեցինք և սկսեցինք ընդունել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածներին։ Նպատակն էր՝ օգնել նրանց, անհրաժեշտ գիտելիքներ ու հմտություններ փոխանցել՝ զբաղվածության խնդիր լուծելու համար։ Դասընթացներից հետո «Երեմյան Փրոջեքթսի» ռեստորաններում աշխատելու առաջարկներ են եղել, շատերը միանգամից աշխատանքի են անցել։ Արցախցիների համար դասընթացների ծրագիրն այս պահին էլ շարունակվում է։
Yeremyan Academy_10.jpg (840 KB)
5-ամյակի միջոցառումներն առջևում են
2023 թվականին ունեցել ենք շուրջ 400 ուսանող, ինչը, բավականին, լավ արդյունք է։ 2024-ը մեզ համար հոբելյանական է. նշելու ենք Ակադեմիայի գործունեության 5-ամյակը, ինչին ուղղված հետաքրքիր նախաձեռնություններ ու միջոցառումներ ենք իրականացնելու։  Շարունակելու ենք կատարելագործել մեր ուսումնական ծրագրերը, նոր համագործակցություններն ու նախագծերը։

Yeremyan Academy recertified by Activate Learning Group, City of Oxford College- Director
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. "Yeremyan Academy of Culinary Arts and Hospitality"  is summarizing the activities of 2023.
In an interview with Armepress, the director of the academy, Aida Tigranyan discussed the programs implemented during the previous year, highlighted achievements, touched upon international collaborations and further activities.
Ahead of the 5th anniversary of  the Yeremyan Academy, the center  has been recertified by Activate Learning Group, City of Oxford College
2023 was quite a productive year for the Academy, both from the point of view of international and local collaborations and from the point of view of replenishing the army of our students.
One of our most significant achievements in 2023 was the re-certification by our partner, City of Oxford College. This achievement is a testament to our years of effective, consistent, and purposeful efforts.
Assessment and re-certification are carried out in line with high international standards and, usually, after the assessment, certain observations and instructions related to improving the  work quality are given.
I am proud to announce that we have received outstanding assessments from our international partners. This circumstance is, of course, more binding, and the Academy is committed to maintaining the same level of dedication and pace in  the future activities.
In terms of programs implemented through international cooperation, 2023 was a remarkably fruitful year for us.
Similar to previous years, 2023 continued to be marked by active collaboration, joint projects, and interesting initiatives for us.
Cooperating with various organizations and embassies, we welcomed guests and organized events for the exchange of experience and knowledge.
In June, we had a successful cooperation with the US Embassy in Armenia. As part of the joint initiative of the Culinary Diplomacy Program and the US Embassy, we hosted a famous American chef, the star of the "Chopped" cooking TV show, Amanda Freitag.
Amanda also organized a competition for our students, following the format of the renowned American cooking show "Chopped." Subsequently, she  shared her experience and skills. Amanda was deeply impressed by the enthusiasm and creative approaches displayed by the participants, and, naturally, by the Academy as well.
Our joint work with the Italian Embassy in Armenia was our second initiative. As part of the "Days of Italian Cuisine" event, we hosted a master class and facilitated an experience exchange program for both Italian chefs and students.
On the initiative of the Italian Embassy in Armenia, Professors Raffaele Massanova and Giaquinto Michele Aniello, along with students from the Ancel Case Higher Culinary Educational Institution of Italy, visited Armenia. We exchanged the secrets of our cuisine and traditions, and our Italian colleagues reciprocated by sharing theirs. This experience proved to be highly successful for both parties; our guests were thoroughly impressed with the Academy, its technical equipment, and programs.
These two cooperations will be continuous; we have already agreements. During the year, we hosted various guests, high-ranking officials, ambassadors. Those visits will be the basis for interesting and important projects for further strong cooperation.
One of the significant projects implemented in 2023 was the "Hot Kitchen," in which the Academy was also actively involved. The project applicants and participants, witnessing the Academy's capabilities, became even more enthused and interested in pursuing a career as a chef. This stands as the most significant assessment and proof that we are on the right track in fulfilling our mission, continuing to contribute to elevating the role of the chef profession. Several participants have already applied to us to further their professional education.
Assisting our compatriots from Artsakh remains a top priority for us.
We have always implemented projects for our compatriots. Following the events of September 2023, our entire team  mobilized. We developed programs for accelerated courses in cooking, confectionery, and restaurant management and service, and we started the acceptance of forcibly displaced persons from Artsakh.
Our goal was to assist them by providing the necessary knowledge and skills to address employment challenges. Following the courses, job opportunities were offered, especially within "Yeremyan Projects" restaurants, and many participants accepted the offers. The course program for citizens of Artsakh is currently ongoing.
Ahead are the 5th anniversary events
In 2023, we had around 400 students, which is quite a good result. 2024 is a jubilee year for us. We will celebrate the fifth anniversary of the Academy's activity, and we will carry out interesting initiatives and events.