Երուսաղեմի հայկական թաղամասը հարձակման է ենթարկվել, կան վիրավորներ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 30 դիմակավորված զինված անձինք ներխուժել են Երուսաղեմի հայկական թաղամասի «Կովերի պարտեզ» -ի տարածք և դաժան հարձակում գործել եպիսկոպոսների, քահանաների, սարկավագների և հայ համայնքի այլ ներկայացուցիչների վրա: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարություն է արել Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքությունը:
Ծանր վիրավորում են ստացել քահանաներ, Հայկական աստվածաբանական ակադեմիայի ուսանողներ և տեղի հայեր:
«Սա այն հանցավոր պատասխանն է, որը մենք ստացել ենք Երուսաղեմի շրջանային դատարան «Կովերի պարտեզ»-ի հարցով հայց ներկայացնելու համար: Այսպես են արձագանքում ավստրալա-իսրայելցի գործարար Դենի Ռոթմանը և Ջորջ Ուորվարը իրավական ընթացակարգերին։ Հայոց պատրիարքարանի գոյության սպառնալիքն այժմ ֆիզիկական իրականություն է», - նշել են պատրիարքությունից՝ հավելելով, որ եպիսկոպոսները, քահանաները, սարկավագները, տեղի հայերը տեղում պայքարում են իրենց կյանքի համար:
Պատրիարքությունը կոչ է անում ամբողջ աշխարհի երկրների իշխանություններին և միջազգային լրատվամիջոցներին օգնել փրկել հայկական թաղամասը բռնի կործանումից:
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը և ոստիկանությանը հետաքննություն սկսել Դենի Ռոթմանի (Ռուբենշտեյն) և Ջորջ Ուորվարի (Հադադ) դեմ՝ Հայոց պատրիարքարանի և համայնքի վրա շարունակական հանցավոր հարձակումները կազմակերպելու համար: Հարձակումները կարծես թե վերջ չունեն: Իսրայելը օրենքի պետություն է, և նման հանցավոր պահվածքը չի կարող հանդուրժվել ու անպատիժ մնալ»,-ասված է հայտարարությունում։

Армянский квартал Иерусалима подвергся нападению, есть раненые
Более 30 вооруженных людей в масках вторглись на территорию «Коровьего сада» в армянском квартале Иерусалима и напали на епископов, священников, дьяконов и других представителей армянской общины. Как передает Арменпресс, об этом сообщил Армянский патриархат Иерусалима.
Священники, студенты Армянской духовной академии и местные армяне получили серьезные ранения.
“Это криминальный ответ, который мы получили в за обращение в окружной суд Иерусалима по поводу «Коровьего сада». Вот как реагируют на судебные процедуры австралийско-израильские бизнесмены Дэнни Ротман и Джордж Уорвар. Угроза существованию армянского патриархата теперь является физической реальностью”, - заявили в Патриархии, добавив, что епископы, священники, дьяконы и местные армяне борются за свою жизнь.
Патриархия призывает власти стран всего мира и международные СМИ помочь спасти армянский квартал от насильственного разрушения.
“Мы призываем правительство и полицию Израиля провести расследование в отношении Дэнни Ротмана (Рубинштейна) и Джорджа Варвара (Хадада) за организацию продолжающихся преступных нападений на армянский патриархат и армянскую общину. Кажется, атакам не видно конца. Израиль является правовым государством, и нельзя терпеть такое преступное поведение и оставаться безнаказанным”, - говорится в заявлении.