Բժիշկները վրանային կայանում աշխատում են 24-ժամյա ռեժիմով.  մանրամասներ Կոռնիձորից
ԿՈՌՆԻՁՈՐ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդեն երկու օր է, ինչ Լեռնային Ղարաբաղից Լաչինի միջանցքով իրականացվում է բռնի տեղահանված անձանց տեղափոխում Հայաստան: Նրանց դիմավորում և ընդունում են Կոռնիձորում տեղակայված վրանային կայանում, որտեղ նրանք ստանում են աջակցություն, գրանցում են, տեղի է ունենում առաջնային կարիքների գնահատում:
Կոռնիձոր-Գորիս ճանապարհահատվածը երթևեկության առումով չափազանց ծանրաբեռնված է: Ոստիկանության մեքենաները պարբերաբար բռնի տեղահանվածներով ավտոշարասյուներն այնտեղից ուղեկցում են Գորիս:
ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի կառավարման աշխատանքային խմբի ներկայացուցիչ Վարդան Սարգսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ Կոռնիձորում հաշվառումից հետո այն քաղաքացիները, որոնք ունենում են կեցության հետ կապված խնդիրներ, նրանց ուղեկցում են Գորիսում գործող կոորդինացիոն կենտրոն, որտեղ պատկան մարմինները նրանց ապահովում են ժամանակավոր բնակության վայրով: Ըստ անհրաժեշտության՝ մարդկանց Կոռիձորում ցուցաբերվում է նաև հոգեբանական աջակցություն, բուժօգնություն:
«Այս ամբողջ ընթացքում բռնի տեղահանվածների հոսքը չի դադարում, Կոռնիձում տեղակայված վրանային կայանն ու Գորիսում գործող կոորդինացիոն կենտրոնն աշխատում են 24-ժամյա ռեժիմով, որպեսզի հնարավորինս արագ և արդյունավետ հասցեագրվեն մարդկանց կարիքները: Նրանց փաստաթղթավորումն իրականացվում է տեղում, գրանցվում են, որպեսզի հետո նրանց հոգսերը հոգալու գործընթացը սկսվի: Ժամը 17:00-ի տվյալներով՝ Լեռնային Ղարաբաղից արդեն իսկ Հայաստան է մուտք գործել 6650 բռնի տեղահանված: Նրանց աջակցելու աշխատանքները շարունակական են, պետական բոլոր պատասխանատու մարմինները ներգրավված են մեր հայրենակիցներին օգնելու գործընթացում, որպեսզի բոլոր խնդիրները հնարավորինս լուծվեն»,- ասաց Սարգսյանը:
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների թվում բավականին շատ են տարեցներն ու երեխաները: Կան նաև շատ քաղաքացիներ, որոնց ընտանիքի անդամները դեռ գտնվում են Լեռնային Ղարաբաղում և պարբերաբար տեղակացնում են, թե ինչ փուլում է գտնվում հարազատների տեղափոխումը:
«Կառավարությունը նախապես հայտարարել էր 40 հազար ընտանիք ընդունելու մասին: Անհրաժեշտության դեպքում կարողությունները պետք է մեծանան և բնականաբար բոլոր բռնի տեղահանվածների խնդիրները կհասցեագրվեն: Գորիսի կոորդինացիոն կենտրոնը զբաղվում է կեցություն տրամադրելու հարցերով, սակայն քաղաքացիներին օթևան տրամադրելու աշխարհագրությունը չի սահմանափակվելու միայն Սյունիքի մարզով: Իսկ ինչ վերաբերում է Կոռնիձորի հատվածում տեղակայված հումանիտար բեռով լի ավտոշարասյանը, ապա որոշում է կայացվել ավտոշարասյունը տեղափոխել Գորիս, որպեսզի հնարավոր լինի մարդասիրական ուղեբեռը տեղափոխել Լեռնային Ղարաբաղ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների և ԿԽՄԿ-ի աշխատակիցների միջոցով»,-նշեց Սարգսյանը:
Վրանային կայանում աշխատող ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության աշխատակիցներին օգնում են նաև Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներն ու բազմաթիվ կամավորները: Չափազանց կարևորվում է հատկապես բուժաշխատողների աշխատանքը:
Խնձորեսկի առողջության առաջնային պահպանման կենտրոնի բժիշկ Աշոտ Թելունցն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածներին Կոռնիձորում Կարմիր Խաչի աշխատակիցների հետ ցուցաբերում են առաջնային բուժօգնություն:
«Թեև օրվա ընթացքում լինում են պահեր, երբ մարդկանց հոսքը մեծանում է, սակայն մեզ հաջողվում է սպասարկել և բուժօգնություն սուցաբերել բոլորին: Մարդիկ հիմնականում բողոքում են զարկերակային հիպերտենզիայից, բարձր ճնշումից, գլխացավից, սրտխառնոցից: Եթե ախտորոշվում է ծանր վիճակ, նրանց անմիջապես շտապօգնության մեքենաներով տեղափոխում են Գորիսի հիվանդանոց: Մինչ այս պահը ժամանողների մեջ բարեբախտաբար ծանր վիճակով հիվանդները շատ չեն: Առողջական խնդիրներ ունեն հիմնականում տարեցները և նրանք, ում մոտ հասկանալի պատճառներով սրվել են սիրտանոթային հիվանդությունները»,- ասաց Թելունցը:
Նա տեղեկացրեց, որ բժիշկները Կոռնիձոորի վրանային կայանում աշատում են 24-ժամյա ռեժիմով, հետո նրանց փոխարինում են գործընկերներն այլ բնակավայրերի բուժհաստատություններից: Հերթափոխը տեղի է ունենում առավոտյան ժամը 09:00-ին: Բռնի տեղահանվածների հետ Կոռնիձորում մասնագիտական աջակցություն են ցուցաբերում նաև Կարմիր խաչի հոգեբանները՝ հաշվի առնելով, որ մեր հայրենակիցներից շատերը գտնվում են հոգեբանական ծանր վիճակում: Լեռնային Ղարաբաղից ժամանողներից շատերին դիմավորում են նաև Հայաստանում բնակվող բարեկամները, որոնք մեքենաներով սպասում են վրանային կայանի հարևանությամբ: Մարդականց օգնելու համար ստեղծված են առաջնային անհրաժեշտ բոլոր պայմանները:

Врачи в палаточном пункте работают в 24-часовом режиме: подробности из Корнидзора
Уже два дня, как проводится переезд вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в Армению по Лачинскому коридору. Их принимают в палаточном пункте, расположенном в Корнидзоре, где они получают помошь, регистрацию и оценку первичных потребностей.
Участок дороги Корнидзор-Горис крайне перегружен с точки зрения движения транспорта. Полицейские машины регулярно сопровождают колонны вынужденных переселенцев в Горис.
Представитель рабочей группы по урегулированию гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе Вардан Саркисян рассказал «Арменпресс», что после регистрации в Корнидзоре граждан, у которых нет определенного места проживания, сопровождают в координационный центр в Горисе, где соответствующие органы предоставляют им временное жилье. При необходимости беженцам в Коридзоре оказывается психологическая и медицинская помощь.
«Поток вынужденных переселенцев не прекращается, палаточный пункт, расположенный в Корнидзе, и координационный центр в Горисе работают в 24-часовом режиме, чтобы максимально быстро и эффективно удовлетворить потребности людей. Их документирование осуществляется на месте, они регистрируются, чтобы затем можно было начать процесс решения их проблем. По состоянию на 17:00 в Армению из Нагорного Карабаха уже прибыли 6650 вынужденных переселенцев. Работа по оказанию помощи нашим соотечественникам ведется постоянно, для максимального решения их проблем в эти процессы вовлечены все ответственные государственные органы», - сказал Саркисян.
Среди вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха довольно много пожилых людей и детей. Немало людей, члены семей которых все еще в Нагорном Карабахе, им регулярно сообщается информация о переселении их родных.
«Ранее правительство объявило о возможности принять 40 000 семей. При необходимости эту возможность придется расширить и, конечно же, проблемы всех вынужденных переселенцев будут решены. Вопросами предоставления жилья занимается горисский координационный центр, однако география предоставления жилья гражданам не будет ограничиваться лишь Сюникской областью. Что касается колонны с гуманитарным грузом, находящейся в районе Корнидзора, было решено переместить колонну в Горис, чтобы посредством российских миротворческих сил и сотрудников МККК можно было переправить гуманитарный багаж в Нагорный Карабах», - заметил Вардан Саркисян.
Представители Красного Креста и множество волонтеров помогают сотрудникам Службы миграции и гражданства МВД РА, работающим в палаточном пункте. Особенно важен труд медицинских работников.
Доктор Ашот Телунц из Хндзоресского центра первичной медико-санитарной помощи в беседе с «Арменпресс» отметил, что в Корнидзоре первичную медицинскую помощь вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха они оказывают вместе с работниками Красного Креста.
«Хотя в течение дня бывают моменты, когда поток людей увеличивается, нам удается осмотреть и оказать медицинскую помощь каждому. В основном люди жалуются на артериальную гипертензию, повышенное артериальное давление, головную боль, тошноту. Если диагностируется тяжелое состояние, их сразу же на машине скорой помощи доставляют в больницу Гориса. К счастью, среди прибывших пока не так много тяжелобольных. Проблемы со здоровьем в основном у пожилых людей и у тех, у кого по понятным причинам обострились сердечно-сосудистые заболевания», - рассказал Телунц.
Он сообщил, что врачи палаточного пункта Корнидзора работают в течение суток, затем их заменяют коллеги из медучреждений других населенных пунктов. Смена происходит в 09:00. Учитывая, что многие наши соотечественники в очень тяжелом психологическом состоянии, в Корнидзоре профессиональную поддержку им  оказывают психологи Красного Креста. Многих прибывших из Нагорного Карабаха встречают и их родные, проживающие в Армении, которые ждут в машинах возле палаточного пункта. Для оказания помощи этим людям созданы все первичные необходимые условия.