Երևանում կայացել է Ուկրաինայի հայերի միության համաժողովը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում հուլիսի 29-ին կայացել է Ուկրաինայի հայերի միության համաժողովը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ինչպես հաղորդում է Kyivinform-ը, hամաժողովին ներկա են եղել գրեթե բոլոր մարզային համայնքների ղեկավարները, “Допомога” կազմակերպության ներկայացուցիչները և հրավիրված հատուկ հյուրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել Միության (ՈւՀՄ) նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս Եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը:
Քննարկվել են Ուկրաինայում ընթացող պատերազմի հետևանքով ՈւՀՄ և հայ համայնքի առջև առաջացած մարտահրավերներն ու դրանց պատշաճ կերպով արձագանքելու քայլերը, Միության կադրային քաղաքականությունը, կառուցվածքային բարեփոխումներն ու հետագա գործունեությունը:
Համաժողովի ընթացքում ստեղծվել է շտաբ՝ ի հայտ եկած խնդիրներին արագ և հատուկ կարգով լուծում տալու համար։ Համաժողովի մյուս կարեւոր որոշումների մասին կհայտարարվի առանձին:
Համաժողովի շրջանակներում նաև Ուկրաինայի հայերի միության պատվիրակները հանդիպում են ունեցել Ուկրաինայից Հայաստան գաղթած  անձանց հետ։
Նշվում է, որ հանդիպման նպատակն էր ցուցաբերել համապարփակ աջակցություն և օգնություն, որը կարող է անհրաժեշտ լինել նոր միջավայրում:

В Ереване состоялась конференция Союза армян Украины
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на Kyivinform, на конференции присутствовали главы почти всех региональных общин, представители организации «Допомога» и приглашенные почетные гости.
С приветственной речью выступили президент Союза (САУ) Вилен Шатворян, посол РА в Украине Владимир Карапетян и глава епархии Армянской Апостольской церкви епископ Маркос Ованнисян.
Были обсуждены вызовы, с которыми столкнулись Украинский союз армян и армянская община в результате продолжающейся войны в Украине и шаги по надлежащему реагированию на них, кадровая политика Союза, структурные реформы и дальнейшая деятельность.
На конференции был создан штаб для быстрого и особого решения возникающих проблем. О других важных решениях конференции будет сообщено отдельно.
В рамках конференции делегаты Союза армян Украины также встретились с людьми, эмигрировавшими из Украины в Армению.
Отмечается, что целью встреч было оказание всесторонней поддержки и помощи, которые могут быть необходимы переселенцам в новой среде обитания.