ՌԴ դեսպանին է ներկայացվել Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապացությամբ․ ԱԳՆ
ՌԴ դեսպանին է ներկայացվել Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի
մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապացությամբ․ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հունիսի 16-ին կայացած հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ներկայացվել է Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավածությամբ միջադեպի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը, պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ նպատակով է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը այցելել Արտաքին գործերի նախարարություն։
«Հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավածությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՌԴ դեսպանի հետ այսօր ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Հայաստանի խիստ դժգոհությունը նշյալ միջադեպի կապակցությամբ: Կոչ է արվել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը միջադեպի հանգամանքները պարզելու և իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ»,- ասաց Բադալյանը։
Ավելի վաղ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ ծառայությունը հայտնել էր, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով: Նշվում է, որ հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել էր։
Համացանցում տարածված տեսանյութերից մեկում երևում էր, թե ինչպես են Ադրբեջանի զինվորականները ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ փորձում տեղադրել Ադրբեջանի դրոշը Հակարի կամրջի վրա։

Послу России представлено резкое недовольство Армении в связи с инцидентом у моста Хакари. МИД
В ходе встречи, состоявшейся 16 июня в Министерстве иностранных дел Армении, послу России в Армении Сергею Копыркину было представлено резкое недовольство Армении инцидентом с участием российских миротворцев у моста Хакари.
Об этом в беседе с Арменпресс заявила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, отвечая на вопрос о цели визита посла России в Армении Сергея Копыркина в МИД.
"Относительно инцидента с участием российских миротворцев возле моста Хакари 15 июня в ходе сегодняшней встречи с послом России в МИД было выражено резкое недовольство Армении в связи с вышеуказанным инцидентом. Призвано принять все необходимые меры для выяснения обстоятельств произошедшего и выправить ситуацию", - сказала Бадалян.
Ранее пограничная служба СНБ РА сообщила, что 15 июня около 08:40 часов группа военнослужащих пограничной службы Азербайджана предприняла попытку продвинуться в сторону моста Хакари с целью установить флаг на территории Республики Армения. Отмечается, что в результате предпринятых армянской стороной мер, было предотвращено продвижение азербайджанских военнослужащих и попытка водружения флага на территории Республики Армения.
На одном из видео, распространенных в Интернете, видно, как азербайджанские военные в сопровождении российских миротворцев пытались установить флаг Азербайджана на мосту Хакари.