ՌԴ դեսպանին է ներկայացվել Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապացությամբ․ ԱԳՆ
ՌԴ դեսպանին է ներկայացվել Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի
մոտ տեղի ունեցած միջադեպի կապացությամբ․ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում հունիսի 16-ին կայացած հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին ներկայացվել է Հայաստանի խիստ դժգոհությունը Հակարի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավածությամբ միջադեպի կապակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը, պատասխանելով հարցին, թե ի՞նչ նպատակով է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը այցելել Արտաքին գործերի նախարարություն։
«Հունիսի 15-ին Հակարի կամրջի մոտ ռուս խաղաղապահների ներգրավածությամբ տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ ՌԴ դեսպանի հետ այսօր ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է Հայաստանի խիստ դժգոհությունը նշյալ միջադեպի կապակցությամբ: Կոչ է արվել ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ քայլերը միջադեպի հանգամանքները պարզելու և իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ»,- ասաց Բադալյանը։
Ավելի վաղ, Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության սահմանապահ ծառայությունը հայտնել էր, որ հունիսի 15-ին՝ ժամը 08:40-ի սահմաններում, Ադրբեջանի սահմանապահ ծառայության մի խումբ զինծառայողներ Հակարիի կամրջի ուղղությամբ առաջխաղացման փորձ են կատարել՝ ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու նպատակով: Նշվում է, որ հայկական կողմի ձեռնարկած միջոցների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողների առաջխաղացման և ՀՀ տարածքում դրոշ տեղադրելու փորձը կանխվել էր։
Համացանցում տարածված տեսանյութերից մեկում երևում էր, թե ինչպես են Ադրբեջանի զինվորականները ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ փորձում տեղադրել Ադրբեջանի դրոշը Հակարի կամրջի վրա։

Armenia's strong displeasure regarding the incident near the Hakari bridge presented to Russian Ambassador
Armenia's strong displeasure regarding the incident near the Hakari bridge presented to
Russian Ambassador
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. During the meeting held at the Ministry of Foreign Affairs of Armenia on June 16, Russian Ambassador to Armenia Sergey Kopirkin was presented with Armenia's strong dissatisfaction with the incident involving Russian peacekeepers near the Hakari Bridge. The press secretary of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, Ani Badalyan, told ARMENPRESS, answering the question about the purpose of the visit of the Russian Ambassador to Armenia, Sergey Kopirkin, to the Ministry of Foreign Affairs.
"During the meeting with the Russian Ambassador at the Foreign Ministry today, Armenia's strong displeasure was presented with regard to the incident involving Russian peacekeepers near the Hakari bridge on June 15. It was called to take all the necessary steps to find out the circumstances of the incident and correct the situation," said Badalyan.
Earlier, the border guard service of the National Security Service of the Republic of Armenia reported that on June 15, around 08:40, a group of soldiers of the border guard service of Azerbaijan attempted to advance towards the Hakari bridge in order to raise a flag on the territory of the Republic of Armenia. It is noted that as a result of the measures taken by the Armenian side, the advance of Azerbaijani servicemen and the attempt to raise the flag on the territory of the Republic of Armenia was prevented.
In one of the videos spread on the Internet, it was seen how the Azerbaijani military, accompanied by the Russian peacekeepers, tried to raise the Azerbaijani flag on the Hakari bridge.