Վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու հարցով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ
Վարչապետի որոշմամբ ստեղծվել է նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու
հարցով միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու հարցով ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ և հաստատվել է դրա կազմը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ e-gov.am կայքէջից։
«Հիմք ընդունելով «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի 5-րդ մասը և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021 թվականի փետրվարի 25-ի N 252-Լ որոշման հավելվածի 130-րդ կետը`
1. Հայաստանի Հանրապետությունում նոր միջուկային էներգաբլոկ կառուցելու, փոքր մոդուլյար ռեակտորներ տեղակայելու նպատակահարմարության, ինչպես նաև անհրաժեշտ տեխնոլոգիաների ընտրության նպատակով վերլուծություններ իրականացնելու և հետագա քայլերի հաջորդականությունը սահմանելու վերաբերյալ հարցերի քննարկման նպատակով ստեղծել միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ և հաստատել դրա կազմը` համաձայն հավելվածի:
2. Միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի ղեկավարին՝ 2-ամսյա ժամկետում Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմ ներկայացնել տեղեկատվություն՝ աշխատանքային խմբի կատարած աշխատանքների մասին»,- նշված է որոշման մեջ։

Решением премьер-министра создана межведомственная рабочая группа по строительству нового атомного энергоблока
Решением премьер-министра создана межведомственная рабочая группа по
строительству нового атомного энергоблока
Решением премьер-министра Никола Пашиняна создана межведомственная рабочая группа по вопросу строительства нового атомного энергоблока и утвержден ее состав. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на сайт e-gov.am.
«На основании статьи 7 части 5 Закона Республики Армения «О структуре и деятельности правительства» и пункта 130 приложения к постановлению Правительства Республики Армения № 252-Л от февраля 25, 2021:
1. Создать межведомственную рабочую группу и утвердить ее состав согласно приложению для обсуждения вопросов, связанных с целесообразностью строительства нового блока АЭС, размещения малых модульных реакторов, а также проведения анализов по выбору необходимых технологий и определению последовательности дальнейших шагов в Республике Армения.
2. Руководителю межведомственной рабочей группы в 2-месячный срок представить в Аппарат премьер-министра РА информацию о проделанной рабочей группой работе», - говорится в решении.