Քիշնևում կայացած հանդիպումը լավ նախապատրաստություն էր հաջորդ հանդիպմանը․ ԵԽ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրոպական Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ամփոփել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` Քիշնևում կայացած հնգակողմ հանդիպումը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարությունը հրապարակվել է Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական կայքէջում։
«Մենք քիչ առաջ շատ լավ հանդիպում ունեցանք նախագահ Ալիևի, վարչապետ Փաշինյանի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ։
Մենք հնարավորություն ունեցանք անդրադառնալ Բրյուսելում մայիսին քննարկված բոլոր թեմաներին՝ հաղորդակցությանը, անվտանգությանը և իրավունքներին, սահմանների դելիմիտացիային, խաղաղության պայմանագրին։
Այս հանդիպումը լավ նախապատրաստություն էր հաջորդ հանդիպմանը, որը տեղի կունենա հուլիսի 21-ին Բրյուսելում: Դա նշանակում է, որ մենք ջանասիրաբար աշխատում ենք և մտադիր ենք աջակցել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ բոլոր դրական ջանքերին։
Ես նաև հայտարարել եմ, որ մտադիր եմ կրկին հրավիրել նախագահ Ալիևին, վարչապետ Փաշինյանին, կանցլեր Շոլցին և նախագահ Մակրոնին Եվրոպական քաղաքական հանրության հաջորդ հանդիպման շրջանակում, որը տեղի կունենա Իսպանիայում: Դա նշանակում է, որ ԵՄ-ի կողմից ամեն ինչ կանենք, որպեսզի օգնենք, աջակցենք, ավելի մեծ առաջընթաց արձանագրենք հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ»,- հայտարարել է Միշելը։

The Chișinău meeting was a good preparation for the next meeting. President of the European Council
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. European Council President Charles Michel summarized the five-sided meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, German Chancellor Olaf Scholz, European Council President Charles Michel and Azerbaijani President Ilham Aliyev held in Chișinău, ARMENPRESS reports, the statement was published on the official website of the Europe Council.
"We recently had a very good meeting with President Aliyev, Prime Minister Pashinyan, French President Emmanuel Macron and German Chancellor Olaf Scholz.
We had the opportunity to address all the topics discussed in Brussels in May: communication, security and rights, border delimitation, peace treaty.
This meeting was a good preparation for the next meeting to be held on July 21 in Brussels. It means that we are working hard and intend to support all positive efforts towards normalization of relations.
I have also announced that I plan to invite President Aliyev, Prime Minister Pashinyan, Chancellor Scholz and President Macron again within the framework of the next meeting of the European Political Community, which will take place in Spain. It means that the EU will do everything to help, support, and make greater progress in the direction of normalizing relations," said Michel.