Լանջիկում մեծ շուքով նշվեց Համբարձման տոնը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քրիստոսի Հարության 40-րդ օրն ինչպես Հայ առաքելական, այնպես էլ Կաթողիկե եկեղեցին մեծ շուքով նշում է Համբարձման տոնը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, տոնի եկեղեցական խորհուրդն ու ազգային ավանդույթները երիտասարդներին փոխանցելու նպատակով «Հայկական Կարիտաս»-ի «Ծխական հասարակական խորհուրդներ» ծրագրի շրջանակներում, Լանջիկի ծխական երիտասարդական կենտրոնի նախաձեռնությամբ, մայիսի 20-ին Լանջիկում նշվեց Համբարձման տոնը: Տոնին մասնակից եղան մարզի 12 կաթողիկե համայնք ունեցող բնակավայրերը:
«Համայնքում փորձում ենք պարտադիր նշել բոլոր եկեղեցական ու ժողովրդական տոները՝ երիտասարդներին փոխանցելով այն, ինչ եկել է մեզ մեր տատիկներից: Այս անգամ ոչ միայն մեր գյուղն է նշում տոնը, այլ նաև մեզ են միացել կաթողիկե համայնք ունեցող մյուս գյուղերի երիտասարդները»,- «Արմենպրեսին» պատմեց Լանջիկի Տիկնանց միության նախագահ Սուսաննա Պողոսյանը:
Մինչ բուն տոնակատարությունը, երիտասարդները սարերից Համբարձման ծաղիկ էին հավաքել ու պսակներ հյուսել, պատրաստել Համբարձման տիկնիկ:
Տոնակատարությունը սկսվեց Սուրբ պատարագով՝ ձեռամբ Տ. Նարեկ քահանա Թադևոսյանի, որից հետո, 7 աղբյուրից ջուր հավաքելով Համբարձման տոնի մասնակիցները շտապեցին Վիճակի տոնահանդեսին: Համբարձման տոնին կատարվող «Վիճակ-ջանգյուլումը» ամենասիրված և ուրախ հանդիսավորությամբ կատարվող տոնախմբությունն էր: Դեռատի աղջիկները Համբարձմանը նախընթաց՝ վաղ առավոտյան, լուռումունջ գնացել էին դաշտերը և կճուճի մեջ լցրել յոթ աղբյուրի ջուր, յոթական քար, ծաղկի թերթեր: Յոթ ծաղկից փնջեր էին կապել, պսակներ հյուսել և վիճակ գցել, թե ում ինչ բախտ է սպասում: Նրանց հետապնդող տղաները փորձում էին խոսեցնելով, կատակներով գողանալ կուժը:
Համբարձման հարսը, գեղեցիկ զգեստ հագած, կճուճից հանում էր որևէ նշան: Խումբն այդ պահին մի քառատող էր երգում, որի բովանդակությունից էր կանխորոշվում էր նշանի տիրոջ «վիճակը» կամ բախտը: Վիճակահանություն ընթացքում պարզում էին, թե տվյալ տարում որ աղջիկն է ամուսնանալու: Ավանդույթի համաձայն, երիտասարդները տնետուն շրջեցին, ծաղկեփնջեր նվիրեցին ու ծաղիկը երգելով գովերգեցին։
Օրվա խորհրդով՝ երիտասարդները նաև պատրաստել էին հյուրասիրություն՝ ցուցադրելով տեղի ավանդական ուտեստները: Չնայած անձրևին ու ցուրտ եղանակին, Լանջիկի երիտասարդները ջերմ հյուրընկալությամբ դիմավորեցին բոլոր հյուրերին՝ վստահեցնելով, որ այսուհետ պահպանելու են բոլոր ավանդույթներն ու տոները, որոնք ոչ միայն եկեղեցական են, այլ նաև ազգային՝ սիրուն, խորհրդանշական ու հետաքրքիր:
Ըստ եկեղեցու վարդապետության՝ Հարությունից հետո Հիսուս Քրիստոսը 40 օր մնում է երկրի վրա և երևում առաքյալներին ու հավատացյալներին: Այդ ընթացքում Հիսուսն իր վարդապետությունն է ուսացանում նրանց, իսկ վերջին հանդիպման ժամանակ օրհնում ու պատգամներ տալիս առաքյալներին, որից հետո համբարձվում է երկինք:
Ժողովրդական կենցաղում Համբարձման տոնակատարություններն ընթացել են մի քանի օր շարունակ: Տոնի հիմնական սովորույթներն են ծաղկահավաքը, վիճակահանությունը, ուխտագնացությունը, ծիսական ուտեստը: Համբարձումից բացի, տոնն ունի նաև այլ անվանումներ, որոնք կապված են ծիսական այս բաղադրիչների հետ, ինչպես՝ Ծաղկաքաղի օր, Ծաղիկ գովել, Վիճակի օր, Ջանգյուլումի օր, Ծաղկամոր տոն:

В Ланджике с большим размахом отметили праздник Амбарцум — День Вознесения
На 40-й день после Воскресения Христова и Армянская Апостольская церковь, и Католическая церковь с широко празднуют Амбарцум — Святое Вознесение.
Как передает Арменпресс, Вознесение Господне отмечалось в Ланджике 20 мая по инициативе приходского молодежного центра г. Ланджик, в рамках программы «Приходские общественные советы» Armenian Caritas — с целью большей популяризации церковных советов и национальных традиций праздника среди молодежи. В празднике приняли участие и католические общины — из 12 населенных пунктов области.
«В общине мы стараемся отмечать все церковные и народные праздники, передавая молодежи то, что досталось нам от наших бабушек и дедушек. Этот раз праздник отмечает не только наше село, к нам присоединилась молодежь из других сел с католической общиной», - сказала председатель Союза женщин Ланджика Сусанна Погосян.
Перед собственно торжеством молодые люди собрали с гор цветы Вознесения и сплели венки, сделали Вознесенскую куклу.
Торжество началось со Святой литургии, которую отслужил отец Нарек Тадевосян, после чего, набрав воды из 7 источников, участники праздника Вознесения устремились на праздник Виджак (гадание – жребий судьбы). Самым популярным и радостным праздником было исполнение «Вичак-жангюльум», исполнявшееся в День Вознесения. По традиции, еще рано утром, девушки шли в поля, собирали в кувшин воду из семи родников, по семь камней и лепестков цветов. Связывали букеты из семи цветов, плели венки и бросали жребий. Юноши же пытались в шутку украсть кувшин.
Также по традиции молодежь представила традиционные местные блюда. Несмотря на дождь и холодную погоду, молодежь Ланджика встретила всех гостей с теплым гостеприимством, заверив, что отныне они будут хранить все традиции и праздники, которые являются не только церковными, но и просто национальными, красивыми, символичными и очень интересными.
Согласно учению церкви, после Воскресения Иисус Христос остается на земле 40 дней и является Апостолам и верующим. В это время Иисус преподает им свое учение, а во время последней встречи благословляет и завещает послания Апостолам, после чего возносится на небо.
В армянском народном быту Вознесение Господне продолжалось несколько дней. Основные обычаи праздника – сбор цветов, жребий судьбы, паломничество, ритуальная пища.