Բելգիան դեսպանատուն կբացի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբը հայտարարել է Հայաստանում Բելգիայի դեսպանություն բացելու մասին։ Լահբիբը նաև հայտարարել է, որ Բելգիան ցանկանում է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Լահբիբը հայտարարել է, որ Կովկասում Բելգիան իր ներկայությունը կապահովի նաև Հայաստանում։ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ մինչ այս պահը Բելգիան Հայաստանի հետ աշխատել է Մոսկվայում երկրի դեսպանատան միջոցով, մինչդեռ աշխարհաքաղաքական զարգացումները պահանջում են իրավիճակի մոնիթորինգ գետնի վրա։
«Բելգիան ամբողջությամբ սատարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի ուղղությամբ եվրոպական ջանքերին, մասնավորապես Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության միջոցով , որում Բելգիան ցանկանում է ներդրում ունենալ։ Մեր երկիրը նաև մեծ կարևորություն է տալիս Հարավային Կովկասում կայունությանն ու բարիդրացիությանը։ Այս տեսլականից է բխում Երևանում մեր դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը՝ ի լրումն Բաքվում մեր՝ արդեն իսկ գործող դեսպանատան»,-հայտարարել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարը։

Бельгия откроет в Армении посольство
Министр иностранных дел Бельгии Хаджа Лахбиб объявила об открытии посольства Бельгии в Армении. Лахбиб также заявил, что Бельгия хочет внести свой вклад в наблюдательскую миссию ЕС в Армении.
Как передает Арменпресс, Лахбиб заявил, что Бельгия обеспечит свое присутствие на Кавказе также и в Армении. Министр иностранных дел Бельгии отметила, что до сих пор Бельгия работала с Арменией через посольство страны в Москве, но геополитические события требуют мониторинга ситуации на местах.
«Бельгия полностью поддерживает европейские усилия по мирному процессу между Арменией и Азербайджаном, в частности, через миссию гражданских наблюдателей ЕС в Армении, в которой Бельгия хочет внести свой вклад. Наша страна также придает большое значение стабильности и добрососедству на Южном Кавказе. Открытие нашего дипломатического представительства в Ереване вытекает из этого видения — в дополнение к нашему уже функционирующему посольству в Баку", - заявила министр иностранных дел Бельгии.