Բելգիան դեսպանատուն կբացի Հայաստանում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարար Հաջա Լահբիբը հայտարարել է Հայաստանում Բելգիայի դեսպանություն բացելու մասին։ Լահբիբը նաև հայտարարել է, որ Բելգիան ցանկանում է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մեջ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Լահբիբը հայտարարել է, որ Կովկասում Բելգիան իր ներկայությունը կապահովի նաև Հայաստանում։ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ մինչ այս պահը Բելգիան Հայաստանի հետ աշխատել է Մոսկվայում երկրի դեսպանատան միջոցով, մինչդեռ աշխարհաքաղաքական զարգացումները պահանջում են իրավիճակի մոնիթորինգ գետնի վրա։
«Բելգիան ամբողջությամբ սատարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացի ուղղությամբ եվրոպական ջանքերին, մասնավորապես Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության միջոցով , որում Բելգիան ցանկանում է ներդրում ունենալ։ Մեր երկիրը նաև մեծ կարևորություն է տալիս Հարավային Կովկասում կայունությանն ու բարիդրացիությանը։ Այս տեսլականից է բխում Երևանում մեր դիվանագիտական ներկայացուցչության բացումը՝ ի լրումն Բաքվում մեր՝ արդեն իսկ գործող դեսպանատան»,-հայտարարել է Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարը։

Belgium to open an embassy in Armenia
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of Belgium, Hadja Lahbib, announced the opening of the Belgian embassy in Armenia. Lahbib also stated that Belgium wants to contribute to the EU observation mission in Armenia.
ARMENPRESS reports, Lahbib announced, “In the Caucasus, Belgium will also be present in Armenia. The country was covered until now by our Embassy in Moscow, and geopolitical developments require monitoring on the ground. Belgium's increased diplomatic attention in a country and a region which has a strong Russian influence is part of the European neighborhood policy with regard to the countries to the east of the EU and bears witness to the concern for preserving security and stability in this strategically important region.
Belgium fully supports European efforts that can contribute to the peace process between Armenia and Azerbaijan, in particular through an EU civilian observation mission in Armenia, to which Belgium wishes to contribute. Our country also attaches great importance to stability and good neighborliness in the South Caucasus. The opening of a diplomatic mission in Yerevan, in addition to our already existing embassy in Baku (Azerbaijan), stems from this vision”.