Շտապ վիրահատական միջամտություն պահանջող 16 անձ Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 16 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունից, 10 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 394 հիվանդ։

16 people needing emergency surgery were transferred from Artsakh to Armenia
YEREVAN, APRIL 29, ARMENPRESS. Due to the blockade of the only road connecting Artsakh with Armenia by Azerbaijan, sixteen patients with pathologies requiring emergency surgical interventions from the Republican Medical Center of the Republic of Artsakh were transported today to specialized medical institutions in the Republic of Armenia, ARMENPRESS was informed from the Health Ministry of Artsakh.
The International Committee of the Red Cross provided mediation and escort for the transportation.
Ten patients who had previously been transferred to Armenia for medical treatment have returned to Artsakh. So far, a total of 394 patients have been transported from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross.