Հայաստանը չի պատրաստվում ներգրավվել Լաչինի միջանցքի ռեժիմի փոփոխության վերաբերյալ որևէ բանակցության մեջ․ Միրզոյան
Հայաստանը չի պատրաստվում ներգրավվել Լաչինի միջանցքի ռեժիմի
փոփոխության վերաբերյալ որևէ բանակցության մեջ․ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը, թե Հայաստանը հրաժարվել է Լաչինի միջանցքում զուգահեռ վերահսկողություն իրականացնելու առաջարկից։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ ասուլիսի ընթացքում Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ բանակցություն տեղի է ունեցել և պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել, որը հանրահայտ է․ այդ պայմանավորվածությունն արտացոլված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ։
«Լաչինի միջանցքի ռեժիմի վերաբերյալ նոր կարգավորման շուրջ բանակցություններում Հայաստանը երբեք չի պատրաստվել և չի պատրաստվում ներգրավվել։ Մենք կարծում ենք, որ բոլոր պայմանավորվածությունները, ոչ միայն Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ, անխափան կերպով պետք է իրականացվեն, որպեսզի հնարավոր լինի Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համընդհանուր կարգավորման գործընթացում ավելի լուրջ ձեռքբերում ունենալ»,- ասաց Միրզոյանը՝ կրկնելով նախկինում հնչեցրած կարծիքը, որ Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը Լաչինի միջանցքում բացարձակապես ապօրինի է։
«Լաչինի միջանցքում սահմանակետեր դնելու վերաբերյալ ադրբեջանական կողմից պահանջներ կամ առաջարկներ (դժվար է տարբերակում անել)  հնչել  են։ Ես արդեն ասացի, որ մենք չենք պատրաստվում ներգրավվել այդ առաջարկների քննարկման մեջ։ Մնացած ամեն ինչը, ինչ վերաբերվում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի  իրավունքներին և անվտանգությանը, կարող են քննարկվել, կարգավորվել Ստեփանակերտ-Բաքու միջազգայնորեն տեսանելի, թափանցիկ մեխանիզմում»,- եզրափակեց Միրզոյանը։

Armenia not planning to get involved in any negotiations regarding the change of the regime of Lachin Corridor. Mirzoyan
YEREVAN, APRIL 28, ARMENPRESS. The Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan referred to the statement of the Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, that Armenia refused the proposal to implement parallel control in the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports during the press conference with the Minister of Foreign Affairs of France, Catherine Colonna, Ararat Mirzoyan said that a negotiation has already been held regarding the Lachin Corridor and an agreement has been reached, which is well-known: that agreement is reflected in the statement of November 9, 2020.
"Armenia has never planned and is not planning to be involved in the negotiations on a new regulation of the Lachin Corridor regime. We believe that all agreements, not only regarding the Lachin Corridor, should be implemented incessantly, so as to be able to achieve a more serious achievement in the process of the overall normalization of Armenia-Azerbaijan relations," said Mirzoyan, repeating the previously voiced opinion that the installation of the checkpoint in Lachine Corridor by Azerbaijan is absolutely illegal.
"Demands or proposals (it is difficult to make a distinction) have been voiced from the Azerbaijani side regarding the establishment of border posts in the Lachin Corridor. I already said that we are not going to get involved in the discussion of those proposals. Everything else related to the rights and security of the people of Nagorno-Karabakh can be discussed and regulated in the sidelines of the Stepanakert-Baku internationally visible and transparent mechanism", concluded Mirzoyan.