Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը հակասում է զինադադարի համաձայնությանը․ Կատրին Կոլոնա
Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը հակասում է
զինադադարի համաձայնությանը․ Կատրին Կոլոնա
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Լաչինի միջանցքում Ադրբեջանի կողմից անցակետի տեղադրումը հակասում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինադադարի համաձայնությանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ասուլիսի ընթացքում այս մասին ասել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնան։
«Եթե Ադրբեջանը մտահոգություններ ունի հոսքերի թափանցիկության վերաբերյալ, կան մի շարք այլ միջոցներ այդ հարցին մոտենալու համար, ոչ թե միակողմանի քայլեր ձեռնարկելը։ Արդար և կայուն խաղաղություն նշանակում է խաղաղություն, որը հարգում և պաշտպանում է մարդու իրավունքները։ Մենք գործում ենք մեր ժողովուրդների համար և ցանկանում ենք, որ մարդասիրական քայլերը նպաստեն բանակցությունների համար լավ մթնոլորտի ձևավորմանը, լինեն դրանք ռազմագերիների, անհետ կորածների հարցերը, թե մի շարք այլ դժվարին թեմաներ։ Մենք շարունակում ենք կոչ անել վերականգնել անարգել տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով՝ համաձայն ստանձնած պարտավորությունների, ինչպես նաև համաձայն Արդարադատության միջազգային դատարանի վճռի։ Շրջափակումն արդեն մի քանի ամիս է տևում, դա ընդունելի չէ, դա չի համապատասխանում միջազգային իրավունքի հանձնառություններին և մարդասիրական ճգնաժամի ռիսկեր է ստեղծում Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար»,- ասաց Կոլոնան։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարն ընդգծեց՝ ցանկանում են, որ բանակցություններ վարվեն ԼՂ բնակչության անվտանգության և իրավունքների շուրջ։ «Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը պետք է կարողանա շարունակել ապրել խաղաղության, անվտանգության մեջ՝ իր մշակույթի և ավանդույթների նկատմամբ հարգանքով»,- նշեց Կատրին Կոլոնան։

Создание азербайджанского КПП в Лачинском коридоре противоречит соглашению о прекращении огня: Катрин Колонна
Создание азербайджанского КПП в Лачинском коридоре противоречит соглашению о
прекращении огня: Катрин Колонна
Создание Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре противоречит соглашению о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном. Как сообщает «Арменпресс», об этом заявила министр иностранных дел Франции Катрин Колонна в ходе пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
«Если у Азербайджана есть опасения по поводу прозрачности потоков, есть ряд других способов подойти к этому вопросу, не предпринимая односторонних шагов. Справедливый и устойчивый мир означает мир, который уважает и защищает права человека. Мы действуем для наших народов и хотим, чтобы гуманитарные шаги способствовали созданию хорошей атмосферы для переговоров, будь то вопросы военнопленных, пропавших без вести или ряд других сложных тем. Мы продолжаем призывать к восстановлению беспрепятственного движения по Лачинскому коридору в соответствии с взятыми на себя обязательствами, а также в соответствии с решением Международного Суда. Блокада продолжается уже несколько месяцев, она неприемлема, не соответствует обязательствам международного права и создает риски гуманитарного кризиса для населения Нагорного Карабаха", - сказала Колонна.
Министр иностранных дел Франции подчеркнула, что они хотят проведения переговоров о безопасности и правах населения Нагорного Карабаха. «Население Нагорного Карабаха должно иметь возможность и дальше жить в мире и безопасности, с уважением к своей культуре и традициям», — сказала Катрин Колона.