ԵԽ պատգամավորը դատապարտել է Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին Ադրբեջանի գործողությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավոր, Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների հարցերով պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդըիր հարգանքի տուրքն է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին՝ միաժամանակ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կալյուրանդը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել «Թվիթեր»-ի իր էջում կատարած գրառմամբ:
«Այսօր ես հարգանքի տուրք եմ մատուցում օսմանցիների կողմից 108 տարի առաջ սկսված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Ես դատապարտում եմ հենց այս տարելիցի նախօրեին Ադրբեջանի գործողությունները, որոնք կոպտորեն խախտում են գոյություն ունեցող համաձայնագրերը և Արդարադատության միջազգային դատարանի պարտադիր կատարման ենթակա որոշումը»,-նշել է

MEP condemns the actions of Azerbaijan on the eve of the anniversary of the Armenian Genocide
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. Member of the European Parliament, head of the delegation on relations with the South Caucasus, Marina Kaljurand, paid her respects to the memory of the victims of the Armenian Genocide, while condemning Azerbaijan's installation of a checkpoint in the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports, Marina Kaljurand said in a Twitter post.
“Today, I pay tribute to the victims of the Armenian Genocide, a campaign of extermination launched by the Ottomans 108 years ago. I deplore Azerbaijan's actions on the very eve on this anniversary, in flagrant violation of existing agreements and a binding ruling of the ICJ”, she wrote.
Azerbaijan, once again grossly violating the provisions of the trilateral declaration of 2020, s closed the Hakari bridge in the Lachin Corridor, illegally installed a checkpoint on August 23.