Աշխատատեղերի նոր պատմական ռեկորդ ունենք. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս տարվա մարտ ամսին գրանցվել է աշխատատեղերի պատմական ռեկորդ՝ 706 հազար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-ում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցի քննարկմանն իր եզրափակիչ ելույթում:
Նա նկատեց՝ ընդհանուր առմամբ ընդդիմության գործընկերների միտումն էր ցույց տալ, որ կառավարության ներկայացրած զեկույցը մի փաստաթուղթ է, որի մեջ ընդգծված ձեռքբերումները ՀՀ քաղաքացիները չեն զգում: Սակայն վարչապետը չհամաձայնեց այդ գնահատականի հետ: «Ընդհակառակը՝ սա այն դեպքն է, որ մեր նշած ցանկացած տող ՀՀ քաղաքացին չի կարող չզգալ: Վերջին 5 տարում կառուցված, հիմնանորոգված և նորոգված ճանապարհներով՝ 2500 կմ, քաղաքացին չի կարող չերթևեկել և չի կարող չնկատել: ՀՀ քաղաքացիները չեն կարող չնկատել առողջապահական լրացուցիչ ծառայությունները, որ ստացել են ՀՀ առողջապահական հիմնարկներում»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ դրանք թիվ չեն, մարդիկ են, որոնք կոնկրետ ստացել են այդ ծառայությունները բյուջեի հաշվին:
Նա ընդգծեց նաև՝ չի  կարող ատեստավորված ուսուցիչը չնկատել, որ իր աշխատավարձը կրկնապատկվել է: «Եվ մենք բոլորս չենք կարող չնկատել, որ ՀՀ-ում կա ուսուցիչ, որը ստանում է 400-450 հազար դրամ աշխատավարձ: Չեն կարող ՀՀ 29 հազար քաղաքացիները չնկատել, որ 2022 թվականի ընթացքում կառավարությունից ստացել են 35 մլրդ դրամ՝ բնակարաններ ձեռք բերելու համար: Չեն կարող գիտնականները չնկատել, որ իրենց աշխատավարձը բարձրացել է 66-166 տոկոսով»,-նշեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև ասաց, որ փոփոխությունները չեն կարող չնկատել այն մարզիկները, որոնք ստանում են կառավարության աջակցությունը: Նա թվեց, թե քանի մարզիկ ամսական որքան գումար է ստացել՝ վստահեցնելով, որ կառավարությունը ուղեկցում է նրանց՝ առաջին իսկ հաջողություններից սկսած: «Ուրիշ բան, որ մենք ամեն անգամ այդ գումարը տալիս ռեպորտաժ չենք անում, մեծ միջոցառումներ չենք անում, այդ մարզիկների ֆոնին չենք նկարվում: Սա օլիմպիական մարզաձևերին էր վերաբերվում: Սակայն, արձանագրելով սամբո ըմբշամարտի մեր թիմի հաջողությունը, ես հանձնարարական եմ տվել, որ սամբոն նույնպես ընդգրկվի մարզաձևերի այդ ցանկանում: Եվ մեր չեմպիոններին նույն կերպ այդ վճարումները կիրականացնենք»,-ասաց Փաշինյանը՝ նշելով, որ նոյեմբերին ՀՀ-ն կհյուրընկալի սամբոյի աշխարհի առաջնությունը:
Նա նաև նշեց՝ չեն կարող ավելի քան 700 հազար աշխատողները չնկատել, որ իրենց միջին աշխատավարձը 2022-ին՝ 2021-ի համեմատ, ավելացել է 31 հազար 528 դրամով:
Անդրադառնալով ընդդիմության այն հայտարարությանը, որ հազարավոր քաղաքացիներ սոված են քնում՝ Փաշինյանը ասաց, որ կարող է լինել և կա այդպիսի բան: «Բայց մենք ասում ենք, որ աշխատաշուկայում հազարավոր թափուր աշխատատեղեր կան: Մենք ունենք նոր պատմական ռեկորդ՝ 706 հազար աշխատատեղ, նախկինը 704 հազար էր: Այս տարվա մարտին նախորդ տարվա մարտի համեմատ մենք ունենք 51 հազարով ավել աշխատավարձ: Սրանք այն մարդիկ են, որոնք, գուցե, այլևս սոված չեն քնում, որովհետև աշխատում են ու ստանում աշխատավարձ»,-ասաց Փաշինյանը:
Բացի այդ՝ 2019 թ մարտի նկատմամբ աշխատավարձի համախառն ֆոնդը կրկնապատկվել է, այսինքն՝ ՀՀ-ում աշխատող քաղաքացիները այս տարվա մարտին կրկնակի անգամ ավելի շատ աշխատավարձ են ստացել, քան 2019-ին:

We have a new historical record of job number. Pashinyan
YEREVAN, APRIL 21, ARMENPRESS. In March of this year, a historical record of jobs was registered in Armenia: 706 thousand, ARMENPRESS reports, Prime Minister Nikol Pashinyan announced in his final speech during the discussion of the report on the progress and results of the 2022 implementation of the Armenian Government’s Action Plan 2021-2026 in the National Assembly.
He noticed that in general, the tendency of the opposition partners was to show that the report presented by the Government is a document in which the achievements highlighted in it are not felt by the citizens of Armenia. However, the Prime Minister did not agree with that assessment. "On the contrary, this is the case that any of the points we mentioned cannot fail to be felt by the Armenian citizens. With 2,500 km of roads built, overhauled and renovated in the last 5 years, a citizen cannot fail to travel and notice. The citizens of the Republic of Armenia cannot fail to notice the additional health services they received in the health institutions," said Pashinyan, adding that these are not numbers, but are people who actually received these services at the expense of the budget.
He also emphasized that a certified teacher cannot fail to notice that his salary has doubled. "And we all cannot fail to notice that there is a teacher in Armenia who receives a salary of 400-450 thousand drams. 29,000 Armenian citizens cannot fail to notice that they received 35 billion AMD from the government in 2022 to buy apartments. Scientists cannot fail to notice that their salary has increased by 66-166 percent," Pashinyan noted.
He also noted that more than 700,000 workers cannot fail to notice that their average salary in 2022, compared to 2021, has increased by 31,528 AMD.
Referring to the statement of the opposition that thousands of citizens are sleeping hungry, Pashinyan said that such a thing can and does exist. "But we say there are thousands of vacancies in the labor market. We have a new historical record: 706 thousand jobs, the previous one was 704 thousand. In March of this year, compared to March of last year, we have 51 thousand more salaries. These are the people who, perhaps, don't sleep hungry anymore because they work and get paid," said Pashinyan.
In addition, the gross salary fund has doubled compared to March 2019, that is, citizens working in Armenia received twice as much salary in March this year than in 2019.