Լավրովը հաջորդ շաբաթ Թուրքիա այցի ընթացքում կքննարկի նաև Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը իր թուրք գործընկեր Մևլութ Չավուշօղլուի հրավերով ապրիլի 6-7-ը կայցելի Թուրքիա: Կողմերը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղում, Ուկրաինայում և Սիրիայում տիրող իրադրությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտնել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Շփումների ընթացքում նախատեսվում է քննարկել խնդիրների լայն շրջանակ, առաջին հերթին՝ երկկողմ համագործակցության վիճակն ու հեռանկարներն այն ոլորտներում, որոնք փոխադարձ հետաքրքրություն են ներկայացնում, այդ թվում՝ առևտուրը, էներգետիկան, զբոսաշրջությունը: Տեղի կունենա մտքերի հանգամանալից փոխանակում տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ Ուկրաինայում տիրող ներկա իրավիճակի, Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման, ինչպես նաև Կենտրոնական Ասիայի և Աֆղանստանի շուրջ», - հայտնել է  Զախարովան:

Сергей Лавров во время визита в Турцию обсудит и вопрос Нагорного Карабаха
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 6-7 апреля посетит Турцию по приглашению своего турецкого коллеги Мевлюта Чавушоглу. Стороны обсудят ситуацию в Нагорном Карабахе, Украине и Сирии. Как передает «Арменпресс», об этом на еженедельном брифинге сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
«В ходе переговоров планируется обсудить широкий спектр вопросов, в первую очередь, состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в сферах, представляющих взаимный интерес, в том числе в сфере торговли, энергетики, туризма. Предстоит обстоятельный обмен мнениями по актуальным вопросам региональной и международной повестки, включая текущую ситуацию в Украине, урегулирование в Сирии и в Нагорном Карабахе, а также в Центральной Азии и Афганистане», - представила Мария Захарова.