«Մենք ենք, մեր սարերը» ծրագիրը կարող է դառնալ նախատիպային ՀՀ այլ խոշորացված համայնքների համար․ ԿԳՄՍ փոխնախարար
«Մենք ենք, մեր սարերը» ծրագիրը կարող է դառնալ  նախատիպային ՀՀ այլ
խոշորացված համայնքների համար․ ԿԳՄՍ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ  կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը Տավուշի մարզկենտրոն Իջևանում մասնակցել է ԵՄ աջակցությամբ իրականացվող  «Մենք ենք, մեր սարերը» մշակութային ծրագրի մեկնարկին, որը  տեղի է ունեցել «Վերնատուն» պատկերասրահում։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, միջոցառմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Իջևանի համայնքապետ Արթուր Ճաղարյանը, պաշտոնատար այլ անձինք։
Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհավորել է Իջևան համայնքին ծրագրի մեկնարկի և մշակութահեն զարգացման նոր հնարավորության կապակցությամբ։ Նա ընդգծել է, որ Եվրոպական միության հետ կա բազմաշերտ համագործակցություն ինչպես գիտության ու երիտասարդության, այնպես էլ՝ մշակույթի ոլորտում։
««Մենք ենք, մեր սարերը» ծրագիրը հնարավորություն է ստեղծում մշակույթի զարգացման, հայկական մշակույթի հանրահռչակման ու պահպանման ուղղությամբ, որը պետք է իրագործվի տարբեր օղակների համատեղ ջանքերի միավորմամբ»,-ասել է փոխնախարարը և հավելել, որ շատ կարևոր է արժեքների նկատմամբ սեփականության զգացողություն ունենալը, նախանձախնդիր լինելը և համայնքներում այս հարցի հետ կապված հանրային  վարքականոնի ձևավորումը:
Փոխնախարարի գնահատմամբ՝ ծրագիրը կարող է դառնալ  նախատիպային ՀՀ այլ խոշորացված համայնքների համար, որտեղ Իջևանը դառնում է առաջատարներից մեկը։ Նա նաև նշել է, որ շուտով ԿԳՄՍՆ դրամաշնորհային աջակցությամբ Իջևանում կբացվի երիտասարդական կենտրոն՝ հարստացնելու քաղաքի և հարակից բնակավայրերի մշակութային կյանքը։
Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը իր հերթին նշել է, որ Եվրոպական միությունը արժևորում է Հայաստանի Հանրապետության մշակութային օրակարգը և ըստ այդմ՝ այս ծրագիրը կոչված է խրախուսելու նախաձեռնողականությունն ու ստեղծարար միտքը։
«Կարծում եմ՝ այս ռազմավարությունը կնպաստի ինչպես մշակութահեն տնտեսության զարգացմանը, այնպես էլ Հայաստանի հարուստ մշակութային ժառանգության պահպանմանը»,- ասել է ԵՄ դեսպանը։
«Մենք ենք, մեր սարերը» մշակութային զարգացման ռազմավարություն է, որը մշակել է Իջևանի համայնքապետարանը EU4Culture ծրագրի աջակցությամբ և «Ուրբան» կայուն զարգացման հիմնադրամի հետ համագործակցությամբ․ իրականացվելու է 2023-2024 թթ ընթացքում։
Ռազմավարության նպատակն է շարունակական ստեղծագործական գործունեության միջոցով բարելավել մշակութային ենթակառուցվածքները, ապահովել տնտեսական զարգացման հետ սերտորեն փոխկապակցված աշխույժ մշակութային կյանք՝ նպաստելով պատմամշակութային ժառանգության պահպանմանը և արդյունավետ կառավարմանը։
EU4Culture-ը քառամյա ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից, աջակցում է մշակույթի ոլորտին՝ կենտրոնանալով Արևելյան գործընկերության երկրների մարզային քաղաքների վրա: Դրամաշնորհային հայտերի մրցույթը մեկնարկել է 2021 թվականի մայիսին և կգործի մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերը: Ծրագրի շրջանակում ընտրված 3 քաղաքներից Իջևանի «Մենք ենք, մեր սարերը» ծրագիրը  ճանաչվել է լավագույնը, որի իրականացման համար համայնքին միջոցներ են  հատկացվել:

Программа «Мы - наши горы» может стать прототипом программ и для других расширенных общин Армении: замминистра ОНКС
Программа «Мы - наши горы» может стать прототипом программ и для других
расширенных общин Армении: замминистра ОНКС
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян принял участие в церемонии запуска поддерживаемой ЕС культурной программы «Мы - наши горы», которая состоялась в галерее «Вернатун» областного центра области Тавуш Иджевана.
Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение Министерства ОНКС, в мероприятии участвовали  также заместитель министра территориального управления и инфраструктуры РА Ваче Тертерян, посол Представительства ЕС в Армении Андреа Викторин, глава Иджеванской общины Артур Чагарян и другие должностные лица.
Артур Мартиросян поздравил общину с запуском проекта и новыми возможностями развития культуры. Он подчеркнул, что с Европейским союзом существует многоплановое сотрудничество как в сфере науки и молодежи, так и в сфере культуры.
Программа «Мы - наши горы» создает возможности для развития культуры, популяризации и сохранения армянской культуры, их необходимо реализовать, объединив совместные усилия различных кругов, сказал замминистра и добавил, что очень важно иметь чувство сопричастности с ценностями, усердие и создание общественного кодекса поведения в общинах.
По оценке замминистра, программа может стать прототипом программ и для других укрупненных общин РА. Он также отметил, что скоро при грантовом содействии министерства в Иджеване откроется Молодежный центр, который поможет обогащению культурной жизни города и близлежащих населенных пунктов.
Посол ЕС в Армении Андреа Викторин, в свою очередь, отметила, что Европейский Союз ценит культурную повестку Республики Армения и, соответственно, эта программа призвана поощрять инициативу и творческую мысль.
«Мне кажется, что эта стратегия будет способствовать как развитию экономики, направленной на культуру, так и сохранению богатого культурного наследия Армении», - сказала посол ЕС.
«Мы - наши горы» - это стратегия культурного развития, разработанная администрацией Иджевана при содействии программы EU4Culture, в сотрудничестве с Фондом устойчивого развития «Урбан», которая будет реализована в течение 2023-2024 гг.
Целью стратегии является совершенствование инфраструктуры области культуры посредством непрерывной творческой деятельности, обеспечение живой культуры, тесно связанной с экономическим развитием, способствующей сохранению и эффективному управлению историко-культурным наследием.
EU4Culture - четырехлетняя программа, финансируемая Европейским Союзом в странах Восточного партнерства и направленная на содействие сектору культуры с упором на региональные города. Прием заявок на получение грантов начался в мае 2021 года и продлится до декабря 2024 года. Из 3 городов, отобранных в рамках проекта, лучшим был признан проект Иджевана «Мы - наши горы», на реализацию которого общине были выделены средства.