Խաղաղության պայմանագիր լինելու է՝ բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա․ Փաշինյանի պատասխանը Ալիևին
Խաղաղության պայմանագիր լինելու է՝ բարձրագույն մակարդակներում ձեռք
բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա․ Փաշինյանի պատասխանը Ալիևին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային հանրությանը և Հայաստանի ժողովրդին ուղերձ փոխանցեց առ այն, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչև օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետն այս մասին հայտարարեց կառավարության նիստի ընթացքում ունեցած ելույթում՝ ի պատասխան Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարության, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինի։ Վարչապետն Ադրբեջանի նախագահի այդ հայտարարությունը որակեց ագրեսիայի ակտ Հայաստանի նկատմամբ և և բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածություների կոպիտ ոտնահարում ։
«Կառավարության նիստի հարգելի մասնակիցներ, սիրելի ժողովուրդ, ուզում եմ հետևյալ ուղերձը հղել բոլորիդ և միջազգային հանրությանը։ Խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչև օրս բարձրագույն կակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա»,- հայտարարեց Փաշինյանը։

Мирный договор будет заключен на основе письменных документов, достигнутых на высшем уровне: ответ Пашиняна Алиеву
Мирный договор будет заключен на основе письменных документов, достигнутых на
высшем уровне: ответ Пашиняна Алиеву
Премьер-министр Армении Никол Пашинян передал мировому сообществу и народу Армении послание о том, что мирный договор с Азербайджаном будет, и он будет заключен на основе письменных документов, достигнутых на самом высоком уровне.
Как передает «Арменпресс», премьер-министр заявил об этом на заседании правительства в ответ на высказывания Алиева, что Армения должна принять условия Азербайджана и согласиться на делимитацию на условиях Азербайджана, иначе никакого мирного договора не будет. Премьер-министр назвал это заявление президента Азербайджана актом агрессии в отношении Армении и грубым нарушением достигнутых на высшем уровне договоренностей.
«Уважаемые участники заседания правительства, дорогой народ, хочу направить следующее послание всем вам и международному сообществу. Мирный договор будет, и он будет подписан на основе письменных документов, достигнутых на самом высоком уровне», - заявил Пашинян.