Այդ ապատեղեկատվությունը հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք. Արցախի ԱԳՆ
Այդ ապատեղեկատվությունը հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային
հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք. Արցախի ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի ՊՆ տարածած տեղեկատվությունն իրականությանը չի համապատասխանում, և հանդիսանում է ադրբեջանական կողմի՝ միջազգային հանրությանը մոլորեցնելուն ուղղված հերթական կեղծիք: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ՝ ի պատասխան մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հաղորդագրության, թե իբր նույն օրը՝ Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահների ուղեկցությամբ, Ստեփանակերտ-Լիսագոր ճանապարհով անցել է Հայաստանի Հանրապետության ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյուն։
«Ադրբեջանի իշխանությունները նման ապատեղեկատվություն էին տարածում նաև Հայաստանից Արցախ, այսպես կոչված, ականների տեղափոխման մասին, սակայն փետրվարի 22-ին  Արդարադատության միջազգային դատարանը բարձր մակարդակով մերժեց այդ կեղծիքը։
Միևնույն ժամանակ, ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի իշխանությունները նման կերպ փորձում են շեղել միջազգային հանրության ուշադրությունը մարտի 5-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական գործողությունից, Արցախի ժողովրդի դեմ շարունակվող ահաբեկչական և էթնիկ զտման քաղաքականությունից, ինչպես նաև՝ հող նախապատրաստել հնարավոր նոր սադրանքների համար»,- ասված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ևս հերքել էր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած տեղեկատվությանը, թե իբր ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում: ՀՀ ԱԳՆ-ն նշել էր, որ Ադրբեջանը կեղծ տեղեկատվական հիմքեր է ստեղծում ԼՂ-ի և Հայաստանի դեմ նոր ագրեսիա ծավալելու համար:

Заявление Министерства иностранных дел Республики Арцах
Информация о колонне боевой техники Вооруженных сил Республики Армения, которая в сопровождении миротворцев Российской Федерации проехала по дороге Степанакерт-Лисагор, распространенная Министерством обороны Азербайджана, не соответствует действительности и является очередной ложью, направленной на то, чтобы ввести в заблуждение международное сообщество. Как сообщает «Арменпресс», об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах, распространенном в ответ на сообщение МО Азербайджана от 7 марта.
«Власти Азербайджана распространяли и ​​дезинформацию о так называемой перевозке мин из Армении в Арцах, но 22 февраля Международный суд ООН опроверг эту ложь на самом высоком уровне.
В то же время очевидно, что азербайджанские власти, таким образом, пытаются отвлечь внимание международной общественности от террористической операции, проведенной азербайджанскими вооруженными силами 5 марта, от проводимой ими политики терроризма и этнических чисток, направленной против народа Арцаха, а также подготовить почву для возможных новых провокаций», - говорится в заявлении МИД Арцаха.
Министерство иностранных дел Армении также опровергло распространенную Министерством обороны Азербайджана информацию о том, что колонна военной техники ВС Армении в сопровождении российских миротворцев проехала по дороге Степанакерт-Хайбалишен-Лисагор и что, якобы по той же дороге произошла перевозка личного состава ВС Армении. В МИД РА отметили, что Азербайджан создает ложную информационную подоплеку для новой агрессии против Нагорного Карабаха и Армении.