Արցախի ոստիկանության և ՊԲ զինծառայողները հետ են շպրտել Բաքվի դիվերսիոն խումբը, ռուս խաղաղապահները ժամանել են մարտի վայր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ոստիկանության ծառայողների և «Խայփալու» կոչվող տեղանքին հարակից դիրքում գտնվող Պաշտպանության բանակի զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը մարտում ևս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը՝ անդրադառնալով նշված տեղանքում ոստիկանության մեքենայի վրա Ադրբեջանի ԶՈՒ դիվերսիոն խմբի մարտի 5-ին կատարած հարձակմանը։
334084541_6346725022058497_84918001227278859_n.jpg (375 KB)
«Ինչպես հայտնել ենք արդեն, այսօր առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից «Խայփալու» կոչվող տեղանքում ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի թիրախավորման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել մեկ ծառայող:
Ադրբեջանական կողմը կեղծ փաստեր է ներկայացնում՝ պնդելով, թե իբր ոստիկանական մեքենայով զենք էր տեղափոխվում Հայաստանից Արցախ: Այնինչ, իրականում ոչ միայն որևէ զենք չէր տեղափոխվում, այլև՝ ոստիկանության ծառայողները Ստեփանակերտից էին գնում դեպի ճանապարհին գտնվող իրենց հերթափոխի վայր:
334512903_162753869904670_810420173498745165_n.jpg (161 KB)
Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը դարանակալել էր ճանապարհամերձ անտառապատ տարածքում և այնտեղից հարձակվել մեքենայի վրա:
Կից լուսանկարներում երևում է դեպքի վայրը և վնասված դատարկ մեքենան:
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ոստիկանության ծառայողների և հարակից դիրքում գտնվող Պաշտպանության բանակի զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը ևս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Արմենպրես»-ի դիտարկմամբ՝ լուսանկարներում երևում է նաև, որ նշված ավտոմեքենան ուսումնասիրում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները։
334793926_744827544042155_6980916789503529154_n.jpg (368 KB)
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր. «Մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
ՆԳ նախարարությունն այս ծանր պահին կիսում է զոհված ոստիկանների կորստի վիշտը, զորակցություն հայտնում նրանց ընտանիքների անդամներին»։

STEPANAKERT, MARCH 5, ARMENPRESS. The Nagorno Karabakh authorities said the Azerbaijani sabotage team that ambushed a Nagorno Karabakh police vehicle suffered casualties and was repelled.
The Azerbaijani attack was repelled by joint self-defense actions and countermeasures taken by the police officers together with Defense Army troops who were stationed in an adjacent outpost.
“As reported earlier, three police officers were killed and another officer was injured as a result of an attack by an Azerbaijani military sabotage team on an on-duty police vehicle of the Passport and Visa Department of the Police of Nagorno-Karabakh around 10:00 this morning. The Azerbaijani side is spreading fake information claiming that the vehicle was being used to transport weapons from Armenia to Artsakh. Whereas not only no weapons were being transported, furthermore the police officers were en route from Stepanakert to their shift station. The pictures show the scene and the damaged, empty vehicle. It is necessary to underscore that the Azerbaijani side also suffered casualties and was repelled to its initial positions as a result of the self-defense and suppressive actions by the police officers and Defense Army servicemembers stationed in an adjacent position,” reads a statement issued by the police of Nagorno Karabakh.
The pictures released by the police show Russian peacekeepers inspecting the bullet-sprayed vehicle.
The Foreign Ministry of Armenia branded the March 5 attack by Azerbaijani military forces in Nagorno Karabakh as “terrorism”.