Արցախի ոստիկանության և ՊԲ զինծառայողները հետ են շպրտել Բաքվի դիվերսիոն խումբը, ռուս խաղաղապահները ժամանել են մարտի վայր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ոստիկանության ծառայողների և «Խայփալու» կոչվող տեղանքին հարակից դիրքում գտնվող Պաշտպանության բանակի զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը մարտում ևս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը՝ անդրադառնալով նշված տեղանքում ոստիկանության մեքենայի վրա Ադրբեջանի ԶՈՒ դիվերսիոն խմբի մարտի 5-ին կատարած հարձակմանը։
334084541_6346725022058497_84918001227278859_n.jpg (375 KB)
«Ինչպես հայտնել ենք արդեն, այսօր առավոտյան՝ ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խմբի կողմից «Խայփալու» կոչվող տեղանքում ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի թիրախավորման հետևանքով զոհվել է ոստիկանության 3 և վիրավորվել մեկ ծառայող:
Ադրբեջանական կողմը կեղծ փաստեր է ներկայացնում՝ պնդելով, թե իբր ոստիկանական մեքենայով զենք էր տեղափոխվում Հայաստանից Արցախ: Այնինչ, իրականում ոչ միայն որևէ զենք չէր տեղափոխվում, այլև՝ ոստիկանության ծառայողները Ստեփանակերտից էին գնում դեպի ճանապարհին գտնվող իրենց հերթափոխի վայր:
334512903_162753869904670_810420173498745165_n.jpg (161 KB)
Ադրբեջանական դիվերսիոն խումբը դարանակալել էր ճանապարհամերձ անտառապատ տարածքում և այնտեղից հարձակվել մեքենայի վրա:
Կից լուսանկարներում երևում է դեպքի վայրը և վնասված դատարկ մեքենան:
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ոստիկանության ծառայողների և հարակից դիրքում գտնվող Պաշտպանության բանակի զինծառայողների ինքնապաշտպանական ու զսպիչ գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը ևս ունեցել է զոհեր ու վիրավորներ՝ հետ շպրտվելով ելման դիրքեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
«Արմենպրես»-ի դիտարկմամբ՝ լուսանկարներում երևում է նաև, որ նշված ավտոմեքենան ուսումնասիրում են ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները։
334793926_744827544042155_6980916789503529154_n.jpg (368 KB)
Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը հայտնել էր. «Մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։
ՆԳ նախարարությունն այս ծանր պահին կիսում է զոհված ոստիկանների կորստի վիշտը, զորակցություն հայտնում նրանց ընտանիքների անդամներին»։

Военнослужащие МО и полицейские Арцаха отбросили диверсантов Баку. На место боя прибыли миротворцы РФ
В результате самообороны и сдерживающих действий офицеров Полиции Арцаха и военнослужащих Армии обороны, дислоцированных вблизи местности под названием «Хайпалу», азербайджанская сторона была отброшена на исходные позиции, также понеся потери: среди диверсантов есть погибшие и раненые.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает полиция МВД Арцаха, комментируя нападение 5 марта диверсионной группы ВС Азербайджана на полицейский автомобиль в указанном районе.
«Как мы уже сообщали, сегодня утром около 10:00 часов, в результате обстрела диверсионной группой ВС Азербайджана дежурного автомобиля Паспортно-визового управления полиции Арцаха в районе под названием «Хайпалу», 3 полицейских были убиты, один полицейский ранен.
Азербайджанская сторона предоставляет ложные факты, утверждая, что якобы на полицейской машине перевозилось оружие из Армении в Арцах. Однако на самом деле не не перевозилось никакого оружия, а сотрудники милиции ехали из Степанакерта к месту своей службы, находящемуся на этой дороге.
Азербайджанская диверсионная группа устроила засаду в лесном массиве у дороги и оттуда атаковала автомобиль.
На прилагаемых фотографиях видно место происшествия и поврежденный пустой автомобиль.
Необходимо подчеркнуть, что в результате самообороны и сдерживающих действий сотрудников полиции и военнослужащих Армии обороны, находившихся на прилегающей позиции, с азербайджанской стороны, отброшенной на исходные позиции, также были жертвы и раненые», - говорится в сообщении.
Как считает Арменпресс, на фотографиях также видно, что указанную машину изучают военнослужащие российских миротворческих сил.
Ранее Полиция МВД Арцаха сообщила: «Утром 5 марта, около 10:00 часов, диверсионная группа Вооруженных сил Азербайджана взяла на прицел и обстреляла дежурный автомобиль сотрудников Паспортно-визового управления полиции Министерства внутренних дел Арцаха — в районе под названием «Хайпалу».
В результате диверсионного проникновения были убиты 3 сотрудника полиции:
подполковник Армен Майорович Бабаян,
майор Давид Валерьевич Даниелян,
лейтенант Арарат Тельманович Гаспарян.
Еще один сотрудник, лейтенант Давид Ашотович Овсепян, получил огнестрельное ранение в грудь и находится в Республиканском медицинском центре.
В эту тяжелую минуту Министерство внутренних дел разделяет горе в связи с утратой погибших сотрудников Полиции и выражает поддержку их семьям».