Բաքվի կողմից հրադադարի խախտումները վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման չկամության մասին. Արցախի ԱԳՆ
Բաքվի կողմից հրադադարի խախտումները վկայում են Լաչինի միջանցքի
ապաշրջափակման չկամության մասին. Արցախի ԱԳՆ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի ԱԳՆ-ն մեկնաբանությամբ անդրադարձել է մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումների կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի խախտմանը՝ նշելով, որ Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու անհրաժեշտության համատեքստում հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերով կողմերի միջև կայացած քննարկումների ֆոնին Ադրբեջանի գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր՝ այդ թվում նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից բխող հանձնառություններն անվերապահորեն կատարելու չկամության մասին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության արտգործնախարարությունից։
Մեկնաբանության մեջ նշված է. «Մարտի 2-ին և լույս 3-ի գիշերը Արցախի Հանրապետության Ասկերանի, Մարտակերտի և Մարտունու շրջանների օկուպացված տարածքներում տեղակայված ադրբեջանական զինուժի ստորաբաժանումները խախտել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարը։
Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական կողմի սադրանքները, որոնք իրականացվել են Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի միջնորդությամբ տեղի ունեցած Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումից անմիջապես հետո։
Արցախի ապօրինի շրջափակումն անհապաղ վերացնելու անհրաժեշտության համատեքստում հումանիտար և ենթակառուցվածքային հարցերով կողմերի միջև կայացած քննարկումների ֆոնին Ադրբեջանի գործողություններն ակնհայտորեն վկայում են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ իր՝ այդ թվում նաև Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումից բխող հանձնառություններն անվերապահորեն կատարելու չկամության մասին։
Այս առումով անհրաժեշտ ենք համարում, որպեսզի միջազգային հանրությունը շարունակի Ադրբեջանի վրա ճնշման գործադրման կոնկրետ միջոցների իրականացումը՝ զսպելու վերջինիս ապակառուցողական գործողություններն ու մտադրությունները, որոնք միտված են հարցերն ուժային ճանապարհով լուծելուն»։

Actions of Azerbaijani side clearly indicate the unwillingness to implement their obligations to unblock Lachin Corridor
Actions of Azerbaijani side clearly indicate the unwillingness to implement their obligations
to unblock Lachin Corridor
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. On 2 March and on the night of 2 to 3 March, units of the Azerbaijani armed forces stationed in the occupied territories of the Askeran, Martakert and Martuni regions of the Republic of Artsakh violated the ceasefire established by the Trilateral Statement of 9 November 2020, ARMENPRESS was informed from MFA Artsakh.
"We strongly condemn the provocations of the Azerbaijani side, committed immediately after another meeting between representatives of the Republic of Artsakh and the Republic of Azerbaijan through the mediation of the Commander of the Russian Peacekeeping Contingent in Artsakh.
Against the backdrop of the discussion by the parties of humanitarian and infrastructural issues in the context of the need to immediately lift the illegal blockade of Artsakh, the actions of the Azerbaijani side clearly indicate the unwillingness to unconditionally implement their obligations to unblock the Lachin Corridor, including in accordance with the Order of the International Court of Justice.
In this regard, we consider it necessary for the international community to continue the implementation of specific measures to put pressure on Azerbaijan in order to curb its destructive actions and intentions aimed at resolving issues by force", reads the statement of the Foreign Ministry of Artsakh