Դա հայերի հայրենիքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի արգելափակել Լաչինի միջանցքը. Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
Դա հայերի հայրենիքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի արգելափակել Լաչինի միջանցքը.
Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի նախարար Ժան Ասելբորնը հայտարարեց, որ ոչ ոք իրավունք չունի շրջափակել Լաչինի միջանցքը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախարարն այս մասին ասաց Երևանում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում:
«Անկեղծ ասած, ես կարծում եմ, որ աշխարհում կա մեծ ուժ, որը պետք է ցույց տա, որ ոչ միայն խաղաղապահներն են Լաչինի միջանցքում ներկա, այլ նաև իրենք պետք է գործեն: Մենք, որպես ԵՄ, փորձում ենք դերակատարում ունենալ այն մակարդակով, որ կարող ենք»,-ասաց Լյուքսեմբուրգի ԱԳ նախարարը:
Նա նշեց՝ իրենք, այսպես ասած, կարող են կոչ անել Ռուսաստանին կենտրոնանալ տեղի ունեցողի վրա, ավելի քան 100 հազար մարդ մեկուսացած է ԼՂ-ում: Տարեցները, երեխաները չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ, և դա անընդունելի է այս դարում:
«Դա հայերի հայրենիքն է, և ոչ ոք իրավունք չունի արգելափակել Լաչինի միջանցքը: Եվ ես հույս ունեմ, որ նրանք, ովքեր միջամտելու միջոցներ ունեն, դա կանեն հնարավորինս արդյունավետ»,-ասաց նախարարը:

“It’s the homeland of Armenians and nobody has the right to block Lachin Corridor” – Luxembourg Foreign Minister
“It’s the homeland of Armenians and nobody has the right to block Lachin Corridor” –
Luxembourg Foreign Minister
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. Nobody has the right to block the Lachin Corridor, the Foreign Minister of Luxembourg Jean Asselborn said at a joint press conference with his Armenian counterpart Ararat Mirzoyan in Yerevan.
“To be very frank, I think there’s big power in the world who has to show that not only peacekeepers are present in the Lachin Corridor but that they have to act if there’s a blockade,” Asselborn said, referring to Russia.  “We try as European Union to play on the level we are able to do. We can only, if I can say this, encourage Russia, if you want, to be aware of what is happening that more than 100 thousand people are isolated in Nagorno Karabakh. That old people, children are not allowed to go back to their home and this is unacceptable in this century.”
“…it’s the homeland of Armenians and nobody has the right to block this Lachin Corridor and I hope that those who have the means to interfere that they will do it as effective as possible,” the Foreign Minister of Luxembourg said.