ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ ևս 7 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ փետրվարի 9-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, տեղի բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 83 հիվանդ։

ICRC facilitates transfer of seven patients from blockaded Artsakh to Armenia for treatment
YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. The International Committee of the Red Cross (ICRC) facilitated the transfer of 7 patients from blockaded Artsakh (Nagorno Karabakh) to Armenia for treatment on February 9, the Artsakh healthcare ministry said in a press release.
“Due to the blocking by Azerbaijan of the only road connecting Artsakh with Armenia, seven patients from the Republican Medical Center the Republic of Artsakh with serious diseases of the oncology, cardiovascular system and pathology requiring urgent surgical intervention have been transported today, on February 9, to specialized medical centers of the Republic of Armenia with the mediation and escort of the International Committee of the Red Cross.
8 children remain in the neonatal and intensive care units of the Arevik medical centre.
9 patients remain in the intensive care unit of the Republican Medical Centre, 3 of them in critical condition.
A total of 83 patients have been transported so far from Artsakh to Armenia with the mediation and support of the International Committee of the Red Cross,” the healthcare ministry said.