ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ ևս 7 բուժառու Արցախից տեղափոխվել է Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ից ուռուցքային և սիրտ-անոթային համակարգի ծանր հիվանդություններով, ինչպես նաև շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 7 անձ փետրվարի 9-ին Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, տեղի բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 8 երեխա գտնվում է նորածնային և վերակենդանացման բաժանմունքներում:
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 9 բուժառու գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 3-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում են։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան են տեղափոխվել ընդհանուր 83 հիվանդ։

При посредничестве МККК из Арцаха в Армению перевезены еще 7 пациентов
В условиях блокады Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, 7 больных с тяжелыми онкологическими и сердечно-сосудистыми заболеваниями, а также патологиями, требующими неотложных хирургических вмешательств, 9-го февраля при посредничестве и в сопровождении Международного Комитета Красного Креста из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения.
«Арменпресс» со ссылкой на Министерство здравоохранения Арцаха сообщает что, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении МЗ Арцаха, по-прежнему приостановлены плановые операции.
В отделениях неонатологии и реанимации МЦ «Аревик» находятся 8 детей.
В ЗАО «Республиканский медицинский центр» в реанимационном отделении находятся 9 пациентов, из них 3 в критическом состоянии.
На сегодняшний день при посредничестве и в сопровождении Международного комитета Красного Креста из Арцаха в Армению перевезено в общей сложности 83 пациента.