Իրանը պատրաստակամ է խորացնել Վենեսուելայի հետ հարաբերությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիրաբդոլլահիանը և Վենեսուելայի ԱԳ նախարար Իվան Գիլ Պինտոն Վենեսուելայի մայրաքաղաք Կարակասում կայացած հանդիպմանը քննարկել են երկկողմ հարաբերություններին առնչվող հարցեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է IRNA-ն:
Իրանի ԱԳ նախարարը կոչ է արել ընդլայնել Իրանի և հարավամերիկյան երկրի միջև երկկողմ կապերը՝ բոլոր ոլորտներում։ Նա պնդել է, որ Իրանը սահմաններ չունի Վենեսուելայի հետ իր հարաբերությունները զարգացնելու համար։
Անդրադառնալով երկու երկրների նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցներին` Իրանի արտգործնախարարն ընդգծել է, որ Իրանը և Վենեսուելան պետք է համակարգված ջանքեր գործադրեն պատժամիջոցները վերացնելու համար, միաժամանակ, այս առումով նա կոչ է արել իրականացնել երկկողմ համաձայնագրերը:
Իվան Գիլ Պինտոն էլ նշել է, որ Իրանը և Վենեսուելան վերջին տարիներին խոշոր գործընկերներ են եղել երկկողմ և միջազգային խնդիրների հանգուցալուծման առնչությամբ:

Иран готов к углублению отношений с Венесуэлой
Министр иностранных дел Ирана Хосейн Амирабдоллахян и министр иностранных дел Венесуэлы Иван Хиль Пинто обсудили вопросы двусторонних отношений на встрече, состоявшейся в столице Венесуэлы Каракасе.
Министр иностранных дел Ирана призвал к расширению двусторонних связей между Ираном и южноамериканской страной во всех областях. Он заявил, что у Ирана нет ограничений в развитии отношений с Венесуэлой.
Коснувшись санкций США в отношении двух стран, глава МИД Ирана подчеркнул, что Иран и Венесуэла должны предпринять скоординированные усилия для отмены санкций, в то же время в этой связи призвал к осуществлению двусторонних договоренностей.
Иван Хиль Пинто также отметил, что Иран и Венесуэла в последние годы являются крупными партнерами в решении двусторонних и международных вопросов.