Արբիտրաժային տրիբունալը մերժել է ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացված՝ շուրջ 331 միլիոն ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու մասին պահանջը
Արբիտրաժային տրիբունալը մերժել է ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության
ներկայացված՝ շուրջ 331 միլիոն ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու մասին պահանջը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արբիտրաժային տրիբունալը մերժել է ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության ներկայացված շուրջ 331 միլիոն ԱՄՆ դոլար բռնագանձելու մասին պահանջը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Միջազգային իրավական հարցերով ՀՀ ներկայացուցչի տարածած հաղորդագրությունից:
«2018 թվականի օգոստոսի 3-ին Ներդրումային վեճերի կարգավորման միջազգային կենտրոն (ICSID) մուտքագրված «Ջ. Բորկովսկին և Ռասիա ՖԶէ-ն ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության» թիվ ARB/18/28 արբիտրաժային գործով արբիտրաժային տրիբունալը ս.թ. հունվարի 20-ին կայացրել է վճիռ՝ ամբողջությամբ մերժելով Հայցվորների պահանջները և պարտավորեցնելով վերջիններիս Հայաստանի Հանրապետությանը փոխհատուցել ընդհանուր շուրջ 2,8 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ որպես կրած իրավաբանական վճարների և այլ ծախսերի հատուցում։
Երկաթուղային ճանապարհի և արագընթաց մայրուղու կառուցման առնչությամբ ծագած սույն արբիտրաժային գործը հարուցվել էր «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման և պաշտպանության մասին» պայմանագրի, ինչպես նաև նշված ընկերության և ՀՀ կառավարության միջև 2012թ․ կնքված կոնցեսիոն պայմանագրերի հիման վրա»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Արբիտրաժային գործի շրջանակներում՝ հայցվորները պնդում էին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը խախտել է կոնցեսիոն պայմանագրերի, ինչպես նաև «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ներդրումների փոխադարձաբար խրախուսման և պաշտպանության մասին» պայմանագրի ներքո ստանձնած մի շարք պարտավորություններ:
Հայցվորները պահանջում էին Հայաստանից բռնագանձել շուրջ 225 միլիոն ԱՄՆ դոլար, ինչպես նաև 2015 թ․ մարտի 18-ից մինչև արբիտրաժային վճռի կայացումը հաշվեգրված տոկոսները՝ շուրջ 106 միլիոն ԱՄՆ դոլար։

YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. On August 3, 2018 the arbitration case Rasia FZE and Joseph k. Borkowski v. Republic of Armenia (ICSID case no. ARB/18/28), was registered at ICSID.
On 20 January 2023 the Arbitral Tribunal issued the Arbitration Award completely rejecting the claims of the Claimants and obliging them to compensate the Republic of Armenia a total amount of about USD 2.8 million as reimbursement for the legal services and other expenses incurred, the Office of the Representative of Armenia on International Legal Matters said in a statement.
This arbitration case related to the construction of the railway and highway construction projects was initiated in accordance with “Treaty Between the United States of America and the Republic of Armenia Concerning the Reciprocal Encouragement and Protection of Investment”, as well as on the basis of the concession agreements concluded between the said company and the Government of the Republic of Armenia in 2012.
The Claimants claimed compensation from Armenia in the amount of about USD 225 million, as well as the accrued interest, starting from 18 March 2015 until the issuance of the Arbitration Award, amounting to about USD 106 million.