Ստեփանակերտում կարծում են, որ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը կարելի է հասնել միջազգային հակաահաբեկչական գործողությամբ
Ստեփանակերտում կարծում են, որ Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակմանը կարելի
է հասնել միջազգային հակաահաբեկչական գործողությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Մասիս Մայիլյանը որպես Լաչինի միջանցքն ապաշրջափակելու տարբերակ է դիտարկում նաև միջազգային հակաահաբեկչական գործողության անցկացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Մայիլյանն ընդգծում է, որ Բաքվի գործողությունները բացահայտ ահաբեկչական դրսևորումներ են, իսկ  ահաբեկչական սպառնալիքի չեզոքացման նպատակով միջազգային իրավունքն ու միջազգային փորձը նախատեսում են պետությունների ուժային կառույցների համատեղ գործողություններ՝ ուղղված միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին։
«Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը Եվրոպական խորհրդարանի արտաքին հարցերով կոմիտեում ունեցած իր ելույթում նշել է, որ Լաչինի միջանցքի շրջափակումը վերացնելու երկու տեսական տարբերակ կա. ռազմական կամ դիվանագիտական: Հայաստանը հավատարիմ է երկրորդ տարբերակին, բայց դա հնարավոր է միայն միջազգային հանրության կողմից վճռական միջամտության, Ադրբեջանի վրա ուժեղ ճնշման և այդ ուղղությամբ շոշափելի գործողությունների պարագայում։ Գործելու ժամանակը հիմա է:
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարի կողմից միջազգայնորեն ճանաչված կարգավիճակ ունեցող Լաչինի միջանցքի ռազմական եղանակով ապաշրջափակման տեսական հնարավորության հիշատակումը ոչ համարժեք արձագանք է գտել Բաքվում։
Մինչդեռ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Արցախի 120 հազար քաղաքացիների պատանդառությունը և նրանց ազատման համար պաշտոնական Բաքվի ներկայացրած քաղաքական և նյութական նախապայմաններն, ըստ միջազգային իրավունքի, հենց միջազգային ահաբեկչության բացահայտ դրսևորում են հանդիսանում։
Ահաբեկչական սպառնալիքի չեզոքացման նպատակով միջազգային իրավունքն ու միջազգային փորձը նախատեսում են պետությունների ուժային կառույցների համատեղ գործողություններ՝ ուղղված միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարին։ Արցախի Հանրապետության ապօրինի շրջափակման շարունակման դեպքում պետությունների ընկերակցությունը պետք է դիտարկի հնարավոր բոլոր տարբերակները, այդ թվում միջազգային հակաահաբեկչական համագործակցության շրջանակներում ռազմական տարբերակը՝ հանուն ցեղասպանության իրական սպառնալիքի տակ հայտնված Արցախի 120 հազար բնակչության փրկության»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Մայիլյանը։

Artsakh believes that “international anti-terrorist cooperation” must be considered to save blockaded 120,000 population
Artsakh believes that “international anti-terrorist cooperation” must be considered to save
blockaded 120,000 population
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Artsakh presidential Ambassador-At-Large Masis Mayilyan considers an international anti-terrorist cooperation to be one of the options for lifting the illegal blockade of Artsakh and saving the 120,000 population which is under a real threat of genocide.
“The Minister of Foreign Affairs of Armenia, in his speech at the Foreign Affairs Committee of the European Parliament, noted that there are two theoretical options for lifting the blockade of the Lachin corridor: military or diplomatic. Armenia adheres to the second option, but this is possible only with decisive intervention and strong pressure on Azerbaijan and tangible actions to this end by the international community. Now is the time to act.
The theoretical possibility of forcibly unblocking the Lachin corridor, which has an internationally recognized status, mentioned by the Foreign Minister of Armenia , caused an inadequate reaction in Baku.
In fact, the actions of the Azerbaijani authorities to seize 120,000 citizens of Artsakh as hostages as well as the political and material conditions put forward by official Baku for their release, according to international law, are an open form of manifestation of international terrorism.
In order to eliminate the terrorist threat, international law and international practice provide joint actions through military and law enforcement agencies of states in the fight against international terrorism. In case of the continuation of the illegal blockade of the Republic of Artsakh, the community of states should consider all possible options, including the use of force, within the framework of international anti-terrorist cooperation, to save the 120,000 population of Artsakh, which is under a real threat of genocide,” Mayilyan said in a statement on social media.