Իսրայելի նախագահը ՀՀ գործընկերոջը ցավակցել է հրդեհի հետևանքով հայ զինծառայողների մահվան կապակցությամբ
Իսրայելի նախագահը ՀՀ գործընկերոջը ցավակցել է հրդեհի հետևանքով հայ
զինծառայողների մահվան կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելի պետության նախագահ Իսահակ Հերցոգը ցավակցական նամակ է հղել ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին՝ զինվորական կացարանում հունվարի 19-ին տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով զինծառայողների մահվան կապակցությամբ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանում Իսրայելի պատվո հյուպատոսի գրասենյակից, նամակում նշված է.
Խնդրում եմ, ընդունեք իմ խորին ցավակցությունները ձեր զինվորների կյանքը խլած սարսափելի ողբերգության կապակցությամբ:
Իսրայելի պետությունը իր զինվորների մահվան հարցում ազգային փորձ ունի: Մենք անձամբ ծանոթ ենք այն շոկին ու ցավին, որոնք ուղեկցում են մեկ ակնթարթում այսչափ դաժանորեն երիտասարդ կյանքեր ավարտող դեպքի:
Ես ուղարկում եմ ձեզ ուժ և աղոթքներ մինչ դուք սփոփում եք զոհերի ընտանիքներին, ընկերներին և գործընկերներին իրենց սուգի ընթացքում: Վիրավորներին մաղթում եմ ամբողջական և  շուտափույթ ապաքինում՝ թե՛ մարմնի, և թե՛ ոգու:
Ինչպես մենք ենք ասում հրեական ավանդությանը համաձայն՝ թող մահացածների հիշատակը օրհնություն լինի: Լիահույս եմ, որ 2023 թվականը խաղաղություն, ներդաշնակություն կբերի ձեզ և Հայաստանի ժողովրդին»:
Հունվարի 19-ին, ժամը 01․30-ի սահմաններում ՀՀ ՊՆ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված N զորամասի ինժեներասակրավորային վաշտի անձնակազմի համար նախատեսված կացարանում տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով մահացել է 15 ժամկետային զինծառայող։

Президент Израиля направил соболезнования президенту Армении в связи с гибелью военнослужащих вследствие пожара
Президент Израиля направил соболезнования президенту Армении в связи с
гибелью военнослужащих вследствие пожара
Президент Государства Израиль Ицхак Герцог направил соболезнования президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну в связи с гибелью военнослужащих в результате пожара, произошедшего в военной казарме 19 января.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса почетного консула Израиля в Армении, в письме говорится:
Примите мои глубочайшие соболезнования в связи с ужасной трагедией, унесшей жизни Ваших солдат.
Государство Израиль имеет национальный послужной список гибели своих солдат. Мы не понаслышке знаем, какой шок и боль сопровождают инцидент, который так жестоко обрывает молодые жизни в одно мгновение.
Направляю Вам силы и молитвы в то время, когда Вы утешаете семьи, друзей и коллег погибших, когда они скорбят. Желаю пострадавшим полного и скорейшего выздоровления, как телесного, так и духовного.
Как мы говорим по еврейской традиции, пусть память о усопших будет благословением. Я искренне надеюсь, что 2023 год принесет мир и согласие Вам и народу Армении».
19 января около 01:30 15 военнослужащих срочной службы погибли в результате пожара в жилом помещении, предназначенном для личного состава воинской части N, расположенной в селе Азат Гегаркуникской области.