Փայլանը ԼՂ շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ պատասխանատվություն ստանձնելու կոչ է արել Էրդողանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին
կոչ է արել պատասխանատվություն ստանձնել՝ ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ժամ առաջ պետք է վերջ տրվի այդ շրջափակմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գարո Փայլանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Լաչինի միջանցքը, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միացնող հաղորդակցության միակ ճանապարհն է, իրենք իրենց «բնապահպան» համարող ադրբեջանցիների մի խմբի և Ադրբեջանի պաշտպանության պաշտոնյաների կողմից փակ է պահվում ավելի քան երկու շաբաթ։ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի, դեղի, հիմնական կարիքները ապահովելու տագնապը հետզհետե աճում է։ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչությունը շրջափակման մեջ է։ Մարդկային տագնապի վերածվող այս շրջափակմանը ժամ առաջ պետք է վերջ տրվի»:
Նա շեշտել է՝ Թուրքիան չպետք է անտարբեր մնա Լեռնային Ղարաբաղի հետզհետե աճող այս մարդկային տագնապի հանդեպ։ Քաղաքական ուժերը պետք է անհապաղ գործողություններ ձեռնարկեն։ «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ պատասխանատվություն ստանձնելու կոչ եմ ուղղում նախագահ Էրդողանին»,- նշել է Փայլանը:
Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավորն ընդգծել է, որ Կովկասում խաղաղության հաստատումը Թուրքիայի օգտին է։ «Եթե Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային տագնապին վերջ տալու համար բոլորս պատասխանատվություն ստանձնենք՝ թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում և թե՛ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում, կկարողանանք վերադառնալ դրական օրակարգի»,- եզրափակել է Փայլանը:

Garo Paylan urges Erdogan to take responsibility for ending the blockade of Nagorno-Karabakh
YEREVAN, DECEMBER 29, ARMENPRESS. Garo Paylan, an Armenian member of the Mejlis of Turkey, urged the President of Turkey Recep Tayyip Erdogan to take responsibility for ending the blockade of Nagorno Karabakh by the Azerbaijanis, stressing that the blockade should be ended as soon as possible.
ARMENPRESS reports, Garo Paylan wrote on his Facebook page. "The Lachin Corridor, which is the only communication route connecting Nagorno-Karabakh to Armenia, has been closed for more than two weeks by a group of Azerbaijanis who consider themselves "environmentalists" and Azerbaijani defense officials. As a result of the closure of the Lachin Corridor, the problem to provide food, medicine and basic needs to Nagorno-Karabakh is gradually increasing. The 120 thousand Armenian population of Nagorno Karabakh is under siege. This blockade, which is turning into a human crisis, must be ended as soon as possible."
He emphasized that Turkey should not remain indifferent to this growing human suffering in Nagorno Karabakh. Political forces should take immediate action. "I call on President Erdogan to take responsibility for ending the blockade of Nagorno-Karabakh," Paylan said.
The Armenian member of the Mejlis of Turkey emphasized that the establishment of peace in the Caucasus is in the interests of Turkey. "If we all take responsibility for ending the human suffering in Nagorno-Karabakh, both in the Armenia-Azerbaijan peace process and in the Armenia-Turkey settlement process, we will be able to return to a positive agenda," Paylan concluded.
From December 12 until now, Azerbaijan continues to keep closed the only highway connecting Artsakh to the world, the Lachin Corridor, citing false environmental reasons.