Փայլանը ԼՂ շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ պատասխանատվություն ստանձնելու կոչ է արել Էրդողանին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավոր Գարո Փայլանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին
կոչ է արել պատասխանատվություն ստանձնել՝ ադրբեջանցիների կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ ժամ առաջ պետք է վերջ տրվի այդ շրջափակմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Գարո Փայլանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է. «Լաչինի միջանցքը, որ Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին միացնող հաղորդակցության միակ ճանապարհն է, իրենք իրենց «բնապահպան» համարող ադրբեջանցիների մի խմբի և Ադրբեջանի պաշտպանության պաշտոնյաների կողմից փակ է պահվում ավելի քան երկու շաբաթ։ Լաչինի միջանցքի փակ լինելու հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում սննդի, դեղի, հիմնական կարիքները ապահովելու տագնապը հետզհետե աճում է։ Լեռնային Ղարաբաղի 120 հազար հայ բնակչությունը շրջափակման մեջ է։ Մարդկային տագնապի վերածվող այս շրջափակմանը ժամ առաջ պետք է վերջ տրվի»:
Նա շեշտել է՝ Թուրքիան չպետք է անտարբեր մնա Լեռնային Ղարաբաղի հետզհետե աճող այս մարդկային տագնապի հանդեպ։ Քաղաքական ուժերը պետք է անհապաղ գործողություններ ձեռնարկեն։ «Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակմանը վերջ տալու ուղղությամբ պատասխանատվություն ստանձնելու կոչ եմ ուղղում նախագահ Էրդողանին»,- նշել է Փայլանը:
Թուրքիայի մեջլիսի հայազգի պատգամավորն ընդգծել է, որ Կովկասում խաղաղության հաստատումը Թուրքիայի օգտին է։ «Եթե Լեռնային Ղարաբաղում մարդկային տագնապին վերջ տալու համար բոլորս պատասխանատվություն ստանձնենք՝ թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացում և թե՛ Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացում, կկարողանանք վերադառնալ դրական օրակարգի»,- եզրափակել է Փայլանը:

Гаро Пайлан призвал президента Турции взять на себя ответственность за прекращение блокады Нагорного Карабаха
Гаро Пайлан призвал президента Турции взять на себя ответственность за
прекращение блокады Нагорного Карабаха
Депутат парламента Турции Гаро Пайлан призвал президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана взять на себя ответственность за прекращение блокады Нагорного Карабаха со стороны азербайджанцев, подчеркнув, что блокада должна быть прекращена как можно скорее. Как сообщает Арменпресс, об этом Гаро Пайлан написал на своей странице в Facebook.
«Лачинский коридор, являющийся единственным коммуникационным маршрутом, соединяющим Нагорный Карабах с Арменией, уже более двух недель перекрыт группой азербайджанцев, считающих себя «экологами», и азербайджанскими военными. В результате закрытия Лачинского коридора постепенно возрастает беспокойство по поводу обеспечения продовольствием, лекарствами и предметами первой необходимости в Нагорном Карабахе. 120-тысячное армянское население Нагорного Карабаха находится в блокаде. Эта блокада, которая превращается в человеческий кризис, должна быть прекращена как можно скорее».
Он подчеркнул, что Турция не должна оставаться равнодушной к этому растущему человеческому бедствию в Нагорном Карабахе. Политические силы должны принять незамедлительные меры. «Я призываю президента Эрдогана взять на себя ответственность за прекращение блокады Нагорного Карабаха», — сказал Пайлан.
Он подчеркнул, что установление мира на Кавказе будет в пользу Турции. «Если мы все возьмем на себя ответственность за прекращение человеческих страданий в Нагорном Карабахе, как в армяно-азербайджанском мирном процессе, так и в армяно-турецком урегулировании, мы сможем вернуться к позитивной повестке дня», - заключил Пайлан.