ԿԲ-ն ամեն ինչ անելու է՝ գնաճը թիրախին վերադարձնելու համար. ԿԲ փոխնախագահի թեկնածու
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կենտրոնական բանկի փոխնախագահի թեկնածու Արմեն Նուրբեկյանը նկատել է, որ գնաճի առաջանցիկ ցուցանիշները որոշակիորեն սկսել են նվազել և վստահեցնում է՝ ԿԲ-ն ամեն ինչ անելու է՝ գնաճը թիրախին վերադարձնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Նուրբեկյանը նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ-ում իր թեկնածության հարցի քննարկմանը:
«2022 թվականի փետրվարին տեղի ունեցավ մեծ շոկ, որը ստեղծեց լուրջ գնաճային ճնշումներ: Գնաճային ճնշումների առաջին աղբյուրը միջազգային ապրանքահումքային գներն էին, իսկ երկրորդը՝ Հայաստանում արտաքին պահանջարկի շեշտակի աճը, ինչը պայմանավորված է ՌԴ-ից, Բելառուսից և Ուկրաինայից միջազգային այցելուների մեծ աճով»,-ասաց Նուրբեկյանը:
ԿԲ-ն այս իրավիճակում իր հիմնական տոկոսադրույքը բարձրացրել է՝ հասցնելով 10.75 տոկոս մակարդակի: Արդյունքում, թեկնածուի խոսքով՝ այս պահի դրությամբ ունենք 8.8 տոկոս գնաճ, որը Հայաստանի հետ համեմատելի երկրների համեմատ շատ ավելի ցածր է, և 10.75 տոկոս տոկոսադրույքի մակարդակ, որը ևս Հայաստանի հետ համեմատելի երկրների համեմատ շատ ավելի ցածր է:
«Այս պահի դրությամբ գնաճի առաջանցիկ ցուցանիշները որոշակիորեն սկսել են նվազման միտումներ ցուցաբերել, բայց իհարկե, դեռևս շատ վաղ է այս հարցը լուծված համարելու համար»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ, երբ խոսում է համեմատաբար ցածր գնաճի մասին, ի նկատի ունի միջազգային կոնտեքստն ու ստեղծված դժվար պայմաններն աշխարհում:
Նուրբեկյանը նշեց՝ հաշվի առնելով հատկապես պարենային ապրանքների բարձր գնաճը՝ գիտակցում է, որ շատ հայրենակիցների համար այս գնաճը ստեղծում է շատ մեծ դժվարություններ: «Իմ ուղերձն այստեղ շատ հստակ է՝ ԿԲ-ն ամեն ինչ անելու է՝ գնաճը թիրախին վերադարձնելու համար»,-շեշտեց նա:

ЦБ сделает все, чтобы вернуть инфляцию к целевому показателю: кандидат в вице-президенты Центробанка
Кандидат в вице-президенты Центрального банка Армен Нурбекян отмечает, что опережающие показатели инфляции несколько начали снижаться, и уверяет, что ЦБ сделает все, чтобы вернуть инфляцию к целевому показателю. Как сообщает Арменпресс, такую ​​точку зрения Нурбекян высказал в Национальном Собрании, в ходе обсуждения своей кандидатуры.
«В феврале 2022 года произошел большой шок, создавший серьезное инфляционное давление. Первым источником инфляционного давления стали международные цены на сырье, а вторым - резкое увеличение иностранного спроса в Армении, что связано с большим увеличением потока иностранцев из России, Беларуси и Украины», - сказал Нурбекян.
В этой ситуации ЦБ повысил основную процентную ставку до 10,75%. В результате, по словам кандидата, в настоящее время у нас уровень инфляции составляет 8,8%, что намного ниже, чем в сопоставимых с Арменией странах, а процентная ставка составляет 10,75%, что также намного ниже, чем в сопоставимых с Арменией странах.
«На данный момент опережающие показатели инфляции несколько начали демонстрировать тенденцию к снижению, но, конечно, еще рано считать этот вопрос решенным», - сказал он, добавив, что, говоря об относительно низкой инфляции, он имеет в виду международный контекст и имеющиеся сложные условия в мире.
Нурбекян отметил, что, принимая во внимание, в частности, высокую инфляцию на рынке продуктов питания, он понимает, что эта инфляция создает большие трудности для многих соотечественников. «Мой посыл здесь очень четкий: ЦБ сделает все, чтобы вернуть инфляцию к целевому показателю», — подчеркнул он.