ՌԴ խաղաղապահները ուժ կիրառելու մանդատ ունեն, ոչ բավարար եմ գնահատում նրանց գործողությունները. Արծվիկ Մինասյան
ՌԴ խաղաղապահները ուժ կիրառելու մանդատ ունեն, ոչ բավարար եմ գնահատում
նրանց գործողությունները. Արծվիկ Մինասյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը ոչ բավարար է գնահատում ՌԴ խաղաղապահների գործողությունները Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի փակելու հետ կապված:
«Ոչ բավարար եմ գնահատում:  Հարկավոր է շատ ավելի կոշտ միջոցներ կիրառել: Ուժ կիրառելու մանդատը կա և այդ մանդատը գալիս է մարդու հիմնարար իրավունքների ապահովման հրամայականից, և այդ մանդատը Ռուսաստանն ունի որպես ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ, ունի նաև որպես ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության անդամ և ի վերջո ունի նաև որպես 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կարևորագույն երաշխավորներից մեկը: Այդ մանդատը կա և այն պետք է շատ ավելի ամրացվի, բայց այդ մանդատի ամրացման համար Հայաստանի պաշտոնական տեսակետն էլ պետք է օգնի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  լրագրողների հետ ճեպազրույցում ընդգծեց Մինասյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է գնահատում ՌԴ խաղաղապահների գործողությունը:

Opposition MP says Russian peacekeepers in Nagorno Karabakh have mandate to use force
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. Opposition lawmaker and Secretary of the Hayastan faction of parliament Artsvik Minasyan says the Russian peacekeepers’ actions regarding the Azeri blockage of the Lachin Corridor are insufficient.
“I assess it as insufficient. Stronger measures are needed. They have a mandate to use force and this mandate comes from the imperative of ensuring fundamental human rights, and Russia has that mandate as a UN Security Council member, as a member of the OSCE Minsk Co-Chairmanship and after all as one of the most important guarantors of the 9 November 2020 trilateral statement. That mandate exists and it must be further strengthened, but Armenia’s official viewpoint must also help for strengthening that mandate,” Minasyan told reporters when asked to evaluate the Russian peacekeepers’ actions.