Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը` ԱՌՖԻ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) նախաձեռնությամբ Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը՝ ԱՌՖԻ-ն (ARFI - Armenia Financed): Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱՌՖԻ-ի հանրային կապերի բաժնից, այն բացառիկ հնարավորություն է տալիս ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում գործող փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, նոր տեխնոլոգիական ստարտափ նախագծերում և դառնալ դրանց մի մասը։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի նոյեմբերի 29-ի նիստի որոշմամբ գրանցվել և լիցենզավորվել է հարթակի օպերատոր ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերությունը (լիցենզիայի համար՝ ՆԸ0023): Այսօրվանից մեկնարկել է ընկերությունների հետ համագործակցության և հայտերի ընդունման գործընթացը: Աշխատանքներ են տարվում նաև մի շարք աշխարհահռչակ հայերի հետ՝ ԱՌՖԻ հարթակի հաջողությանը տարբեր ձևաչափերով ներգրավելու ուղղությամբ։ Հարթակում ներդրումներ հնարավոր կլինի իրականացնել 2023 թվականի սկզբին։
ԱՌՖԻ հարթակի հիմնական նպատակներն են Հայաստանում ընկերությունների համար աճի ֆինանսավորման նոր հնարավորությունների ստեղծումը, երկրում այլընտրանքային ներդրումային գործիքակազմի ընդլայնումը, Հայաստանում բիզնես միջավայրի զարգացումն, ու Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը։
Հարթակում ներկայացվելու են բազմաթիվ բիզնես նախագծեր, նրանց ստեղծման պատմությունները, զարգացումն ու ֆինանսական կանխատեսումները:
Ընկերությունները հարթակի միջոցով հնարավորություն կստանան տեղաբաշխել բաժնետոմսեր և պարտատոմսեր:
18 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ աշխարհի ցանկացած կետից կկարողանա հարթակի միջոցով ներդրումներ կատարել այն նախագծերում, որոնց հաջողությանը հավատում է: Սա եզակի մոտեցում է, որը պաշտպանում և հավելյալ եկամուտ ստանալու հնարավորություն է տալիս ներդրողներին՝ միաժամանակ օգնելով տեղական բիզնեսին զարգանալ:
«Մենք երկար էինք սպասել այս օրվան։ Ժամանակը ցույց կտա, բայց ես կարծում եմ այս օրը կհիշվի որպես Հայաստանի տնտեսական զարգացման և գործարար միջավայրի բարելավման օր։ Մենք վստահ ենք, որ ԱՌՖԻ-ն կլինի արդյունավետ գործիք՝ ամրապնդելու Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանում թափանցիկ բիզնես գործունեություն ծավալելու հարցում»,- նշել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության խորհրդի նախագահ Սերգեյ Գրիգորյանը։
«Այս հարթակը եկել է համալրելու Հայաստանի ֆինանսական էկոհամակարգը, և ես վստահ եմ, որ դա իր մեծ ազդեցությունն է ունենալու Հայաստանի կապիտալ շուկայի զարգացման գործում»,- նշել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության տնօրեն Էդգար Էվոյանը։

The first crowd investing platform has been established in Armenia - ARFI
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. Armenian National Interests Fund (ANIF) has created Armenia's first online crowdinvesting platform, ARFI (Armenia Financed), that provides investors worldwide with the opportunity to invest in Armenian SMEs and tech startups.
As of 29 Nov 2022, the Armenian Central Bank has registered and licensed ARFI investment company to be the platform's operator (license number IC0023). Today marks the beginning of the submission and cooperation process with potential business projects and companies. ARFI has also begun negotiating with well-known Armenians to participate in its future success. Investing through the platform is expected to begin in early 2023.
This platform aims to contribute to the growth of Armenian companies, expand alternative investment products in Armenia, and strengthen Armenia's business environment and relationships with the Diaspora.
The platform will host business projects, including their creation history, development, and financial projections. Companies will be able to place stocks and bonds on the platform.
Anyone over 18 can invest in projects they believe in from anywhere in the world.
This exclusive approach protects and provides income-generating opportunities for investors, while helping local businesses expand.
"We have been waiting for this event for a long time. Time will tell, but I believe today will mark a shift in the business environment and economic development of Armenia. We believe that ARFI will become an effective instrument to reinforce trust of Diaspora towards doing transparent business in Armenia" said Serge Grigoryan, the Chairman of ARFI’s board of directors.
"Our solution will be an innovative addition to Armenia's financial ecosystem and will certainly have a positive impact on the country's capital markets," said Edgar Evoyan, CEO of ARFI investment company.