Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը` ԱՌՖԻ-ն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) նախաձեռնությամբ Հայաստանում ստեղծվել է ներդրումային քրաուդֆանդինգի առաջին հարթակը՝ ԱՌՖԻ-ն (ARFI - Armenia Financed): Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱՌՖԻ-ի հանրային կապերի բաժնից, այն բացառիկ հնարավորություն է տալիս ամբողջ աշխարհից ներդրումներ կատարել Հայաստանում գործող փոքր ու միջին ձեռնարկություններում, նոր տեխնոլոգիական ստարտափ նախագծերում և դառնալ դրանց մի մասը։
ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի նոյեմբերի 29-ի նիստի որոշմամբ գրանցվել և լիցենզավորվել է հարթակի օպերատոր ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերությունը (լիցենզիայի համար՝ ՆԸ0023): Այսօրվանից մեկնարկել է ընկերությունների հետ համագործակցության և հայտերի ընդունման գործընթացը: Աշխատանքներ են տարվում նաև մի շարք աշխարհահռչակ հայերի հետ՝ ԱՌՖԻ հարթակի հաջողությանը տարբեր ձևաչափերով ներգրավելու ուղղությամբ։ Հարթակում ներդրումներ հնարավոր կլինի իրականացնել 2023 թվականի սկզբին։
ԱՌՖԻ հարթակի հիմնական նպատակներն են Հայաստանում ընկերությունների համար աճի ֆինանսավորման նոր հնարավորությունների ստեղծումը, երկրում այլընտրանքային ներդրումային գործիքակազմի ընդլայնումը, Հայաստանում բիզնես միջավայրի զարգացումն, ու Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդումը։
Հարթակում ներկայացվելու են բազմաթիվ բիզնես նախագծեր, նրանց ստեղծման պատմությունները, զարգացումն ու ֆինանսական կանխատեսումները:
Ընկերությունները հարթակի միջոցով հնարավորություն կստանան տեղաբաշխել բաժնետոմսեր և պարտատոմսեր:
18 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր անձ աշխարհի ցանկացած կետից կկարողանա հարթակի միջոցով ներդրումներ կատարել այն նախագծերում, որոնց հաջողությանը հավատում է: Սա եզակի մոտեցում է, որը պաշտպանում և հավելյալ եկամուտ ստանալու հնարավորություն է տալիս ներդրողներին՝ միաժամանակ օգնելով տեղական բիզնեսին զարգանալ:
«Մենք երկար էինք սպասել այս օրվան։ Ժամանակը ցույց կտա, բայց ես կարծում եմ այս օրը կհիշվի որպես Հայաստանի տնտեսական զարգացման և գործարար միջավայրի բարելավման օր։ Մենք վստահ ենք, որ ԱՌՖԻ-ն կլինի արդյունավետ գործիք՝ ամրապնդելու Սփյուռքի վստահությունը Հայաստանում թափանցիկ բիզնես գործունեություն ծավալելու հարցում»,- նշել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության խորհրդի նախագահ Սերգեյ Գրիգորյանը։
«Այս հարթակը եկել է համալրելու Հայաստանի ֆինանսական էկոհամակարգը, և ես վստահ եմ, որ դա իր մեծ ազդեցությունն է ունենալու Հայաստանի կապիտալ շուկայի զարգացման գործում»,- նշել է ԱՌՖԻ ներդրումային ընկերության տնօրեն Էդգար Էվոյանը։

В Армении создана первая платформа инвестиционного краудфандинга – ARFI
В Армении по инициативе Армянского фонда государственных интересов (ANIF) создана  первая инвестиционная платформа краудфандинга ARFI (ARFI - Armenia Financed). Как сообщили «Арменпресс» в отделе по связям с общественностью ARFI, платформа даст уникальную возможность инвестировать в действующие в Армении малые и средние предприятия, в новые технологические стартап-проекты со всего мира и стать их частью.
Согласно решению заседания Совета Центрального банка РА от 29 ноября оператор платформы ARFI Investment Company зарегистрирован и лицензирован (номер лицензии: НЭ0023). Сегодня начался процесс сотрудничества с компаниями и приема заявок. Также ведется работа с рядом  известных армян в направлении их вовлеченности в платформу ARFI в различных форматах. Инвестировать в платформу возможно будет в начале 2023 года.
Основными целями платформы ARFI являются создание новых возможностей финансирования роста компаний в Армении, расширение альтернативных инвестиционных инструментов в стране, развитие бизнес-среды в Армении и укрепление связей Армения-Диаспора.
На платформе будет представлено множество бизнес-проектов, истории их создания, развития и финансовые прогнозы.
Посредством платформы компании смогут размещать акции и облигации.
Каждый желающий старше 18 лет из любой точки мира сможет посредством платформы инвестировать в проекты, в успех которых он верит. Это уникальный подход, который защищает и обеспечивает дополнительный доход инвесторам, одновременно помогая развитию местного бизнеса.
«Мы долго ждали этого дня. Время покажет, но я думаю, что этот день запомнится как день экономического развития Армении и улучшения деловой среды. Мы уверены, что ARFI станет эффективным инструментом для укрепления доверия диаспоры к ведению прозрачной коммерческой деятельности в Армении», - сказал председатель Правления инвестиционной компании ARFI Сергей Григорян.
«Эта платформа дополнила финансовую экосистему Армении, и я уверен, что она окажет большое влияние на развитие рынка капитала Армении», - отметил Эдгар Эвоян, директор Инвестиционной компании ARFI.