Եվրամիությունը դժգոհ է էներգետիկայի ոլորտում Վաշինգտոնի քաղաքականությունից
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի երկրներն սկսում են հիասթափվել ԱՄՆ-ի Էներգետիկ քաղաքականությունից՝ Վաշինգտոնին մեղադրելով Էներգետիկ ճգնաժամ «բորբոքելու» մեջ:
Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից: Միացյալ Նահանգների հետ Եվրոպայի կապերն «սկսում են խաթարվել» Էներգետիկ ոլորտում Վաշինգտոնի քաղաքականության պատճառով:
Եվրամիությունում կարծում են, որ ԱՄՆ-ի քայլերը չեն նպաստում ԵՄ-ում Էներգետիկ ճգնաժամի լուծմանը, ինչը վնաս Է հասցնում Եվրոպայի արդյունաբերությանը, վկայակոչում է գործակալությունը The Wall Street Journal-ում հրապարակված հոդվածը: Մասնավորապես, Եվրոպայի երկրների դժգոհությունն են հարուցում ամերիկյան հեղուկացված բնական գազի գները, որոնք զգալիորեն բարձր են ռուսական Էներգակիրների արժեքից. դա ստվեր Է նետում ԵՄ-ի և Վաշինգտոնի հարաբերությոնների վրա:
Ըստ հրատարակության՝ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի՝ Վաշինգտոն կատարած այցի ընթացքում բանակցությունների գլխավոր թեմաներից կլինեն Եվրոպայի տնտեսական և աշխարհաքաղաքական մտավախությունները:
Նոյեմբերի 29-ին Մակրոնը հնգօրյա այցով մեկնել Է Վաշինգտոն ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի հետ բանակցությունների համար: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի ռազմավարական հաղորդակցությունների համակարգող Ջոն Քիրբին, նոյեմբերի 30-ին Ֆրանսիայի ղեկավարն ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Քամալա Հարիսի հետ կայցելի NASA-ի կենտրոնակայան: Դեկտեմբերի 1-ին նախատեսվում է Մակրոնի և Բայդենի երկկողմ հանդիպումը:-

WSJ: Евросоюз недоволен политикой Вашингтона в энергетической сфере
Европейские страны начинают разочаровываться в энергетической политике США, обвиняя Вашингтон в "подогревании" энергетического кризиса. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник газетаThe Wall Street Journal.
По ее сведениям, связи Европы с Соединенными Штатами "начинают расшатываться" из-за политики последних в энергетической сфере. В Евросоюзе полагают, что шаги Вашингтона не способствуют разрешению энергетического кризиса в ЕС, что наносит удар по европейской промышленности.
В частности, недовольство европейских стран вызывают цены на американский сжиженный природный газ, которые значительно выше стоимости российских энергоносителей, это отбрасывает тень на отношения ЕС и Вашингтона. Отмечается, указывает издание, что экономические и геополитические опасения Европы станут главными темами переговоров в ходе визита президента Франции Эмманюэля Макрона в Вашингтон.
Во вторник Макрон направился в Вашингтон с пятидневным визитом для переговоров с президентом США Джо Байденом. Как рассказал ранее координатор по стратегическим коммуникациям в Совете национальной безопасности Белого дома Джон Кирби, в среду французский лидер посетит вместе с вице-президентом США Камалой Харрис штаб-квартиру NASA. На четверг запланирована двусторонняя встреча Макрона и Байдена.