Ադրբեջանի հետ գազային գործարքը կոտրել է Հայաստանում մինչ այդ առկա մեծ վստահությունը. ԵԽ պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանական Junge Freiheit թերթը ծավալուն հոդված է հրապարակել Հայաստանի, երկրի վրա Ադրբեջանի հարձակման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության թեմայով՝ մեջբերելով Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների խոսքերն այն մասին, որ ԵՄ հանձնաժողովի՝ Ադրբեջանի հետ գազային համաձայնագիրը մեծ սխալ է, այն ոչնչացրել է Հայաստանում մինչ այդ առկա մեծ վստահությունն իրենց հանդեպ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հոդվածագիր Հինրիկ Ռոհբոմը հիշեցրել է, որ այս տարվա սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Հարավային Կովկասում կրկին բռնկվել էր հակամարտություն, որը Եվրոպայում մոռացության է մատնվել՝ Ուկրաինայի իրավիճակի լույսի ներքո: Նա նշել է, որ այդ գիշեր Ադրբեջանը կրակ էր բացել իր հարևան Հայաստանի վրա, ինչի հետևանքով զոհվել են մարդիկ:
Հոդվածագիրը հիշեցրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, մեկտեղ կրկին շեշտել, որ սեպտեմբերին ադրբեջանցի զինվորականները գնդակոծել են Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերը, այդ թվում՝ Սյունիքի սահմանամերձ Գորիս քաղաքը: Արկերը բախվել են նաև մարդկանց տներին, այդ թվում՝ Էդգար Սալբունցի տանը:
Ըստ հոդվածագրի՝ ուկրաինական իրադրությունն իր ազդեցությունն է թողնում Ռուսաստանի վրա, և հավանաբար դա է պատճառը, որ 2020 թվականի պատերազմից հետո սառեցված հակամարտությունը կրկին բռնկվել է։
Հոդվածի հեղինակը հիշատակել է նաև Եռաբլուրն՝ ընդգծելով, որ այնտեղ հուղարկավորված են մարդիկ, որոնք իրենց կյանքը տվել են հանուն հայրենիքի, այդ թվում՝ երկիրը սեպտեմբերին ադրբեջանական ներխուժումից պաշտպանելու ժամանակ:
«Զոհված զինվորների շիրիմներից տեսարան է բացվում դեպի հզոր Արարատ լեռը, որտեղ, ըստ Աստվածաշնչի, ջրհեղեղից հետո իջել է Նոյի տապանը: Քրիստոնեությունը խորապես արմատավորված է երկրում, և Հայ առաքելական եկեղեցին քրիստոնեական հնագույն ուղղություններից մեկն է աշխարհում»,-նշվում է հոդվածում:
Հատկանշական է, որ հոդվածում շեշտվում է, որ ժամանակին Հայաստանը ձգվել է ներկայիս Արևելյան Թուրքիայի տարածքների վրա և իր ծաղկման շրջանում հասել է Կասպից ծովից մինչև Միջերկրական ծովի արևելք: Բայց նույնիսկ հին ժամանակներում երկիրը հայտնվել է երկու մեծ կայսրությունների՝ արևմուտքում՝ Հռոմեական կայսրության և արևելքում՝ Պարսկական կայսրության միջև: Իսկ հիմա երկիրը վաղուց կորցրել է իր ելքը դեպի ծով և շրջափակված է տոտալիտար ռեժիմներով:
Հոդվածում անդրադարձ կա նաև նոյեմբերի սկզբին Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորների՝ Հայաստան այցի մասին: Նրանք Հայաստանում էին իրավիճակին տեղում ծանոթանալու և երկրին համերաշխություն հայտնելու համար: Պատվիրակության կազմում է եղել Եվրախորհրդարանի գերմանացի պատգամավոր Լարս Պատրիկ Բերգը: Այդ ընթացքում ԵԽ պատգամավորներին ընդունել է նաև Գարեգին Բ Վեհափառ Հայրապետը:
Լարս Պատրիկ Բերգը նշել է, որ Գերմանիան մինչև այժմ չի ցանկանում ներգրավվածություն ունենալ Հարավային Կովկասում: Այնուամենայնիվ, տարածաշրջանը, որպես Եվրոպայի և Ասիայի միջև կապող օղակ, ունի աշխարհաքաղաքական նշանակություն: «ԵՄ-ն պետք է ակտիվանա: Եվրամիության հանձնաժողովի՝ Ադրբեջանի հետ գազային գործարքը կոտրել է Հայաստանում մինչ այդ առկա մեծ վստահությունը»,- ընդգծել է Բերգը։
ԵԽ պատգամավոր Փիթեր վան Դալենը ևս նույն կարծիքին է: «Կարծում եմ՝ Ադրբեջանի հետ գազային գործարքը մեծ սխալ է»,-նկատել է նա:
ԵԽ պատգամավոր Ֆաբիո Մասիմո Կաստալդոն նույնպես կոչ է անում ուժեղացնել ԵՄ ջանքերը՝ հակամարտությունը դիվանագիտական միջոցներով լուծելու համար:

‘EU Commission’s gas deal with Azerbaijan has destroyed a lot of trust in Armenia’ – MEP
YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. German weekly newspaper Junge Freiheit has published an article about the attack of Azerbaijan against Armenia, the Nagorno Karabakh conflict, citing the statements of Members of the European Parliament that the EU Commission’s gas deal with Azerbaijan is a great mistake and has destroyed a lot of trust in Armenia.
Author of the article Hinrich Rohbohm recalls that “in the night from September 12th to 13th
of this year a conflict flared up again in the South Caucasus that is being forgotten in Europe in light of the atrocities of the Ukraine war. That night, Azerbaijan opened fire on its neighbor Armenia. Just over 100 Armenian soldiers were killed in the attack”, he said.
Touching upon the Nagorno Karabakh conflict, Hinrich Rohbohm stated that the Azerbaijani military shelled Armenia’s settlements, including the town of Goris in Syunik province this September. Artillery shells slammed into the roof of Edgar Salbun’s house.
Rohbohm says “the Ukraine war is taking its toll on Russia”. “This is probably the reason why the conflict, which was frozen after the last war in 2020, has now broken out again”, he states.
The author also makes a reference to the Yerablur Armenian military cemetery, stating that there are those who gave their lives in defense of their country in September, when it was invaded by Azerbaijan.
“From the graves of the fallen soldiers, the view sweeps over to the mighty Mount Ararat, where, according to the Bible, Noah once landed with his ark after the Flood. The Christian faith is deeply rooted in the country, and the Armenian Apostolic Church is one of the oldest Christian denominations in the world”, he says.
“Once Armenia, which existed already in the first millennium before Christ, extended over large parts of eastern Turkey, reached in its heyday from the Caspian Sea to the eastern Mediterranean. But even in ancient times, the country was sandwiched between two great empires, the Roman Empire in the west and the Persian Empire in the east. Today, the country has long lost its access to the sea and, encircled by totalitarian regimes, is trying to assert its sovereignty and its remaining territory”, the author of the article says.
The article is also touching upon the recent visit of MEPs to Armenia. The delegation also included German lawmaker Lars Patrick Berg.
“Germany has so far been very reluctant to get involved in the South Caucasus,” MEP Berg said. Yet the region, as a “link between Europe and Asia,” is of “geopolitical importance,” especially from an energy and trade perspective, he said.
“The EU Commission’s gas deal with Azerbaijan has destroyed a lot of trust in Armenia,” Berg emphasized.
His Dutch colleague Peter van Dalen from the European People’s Party (EPP) also sees it that way. “I think the gas deal with Azerbaijan is a momentous mistake.”
Former European Parliament Vice President Fabio Massimo Castaldo of Italy’s Five Star Movement also calls for stronger EU efforts to resolve the conflict through diplomatic means.