Առկա խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար սուր անհրաժեշտություն է համահայկական ողջ ներուժի համախմբումը. Արցախի նախագահ
Առկա խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար սուր անհրաժեշտություն է
համահայկական ողջ ներուժի համախմբումը. Արցախի նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նոյեմբերի 18-ին մասնակցել է «Մատենա» առաջնորդության և մասնագիտական զարգացման միջազգային դպրոցի կողմից Արցախի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար կազմակերպված «Հանրային առաջնորդության» դասընթացի բացման արարողությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Երկրի ղեկավարը ողջույնի իր խոսքում նշել է, որ օրակարգում ընդգրկված թեմաները հրատապ են ու արդիական պետության համար:
«Այսօր մենք առերեսվում ենք լրջագույն մարտահրավերների՝ պայմանավորված աշխարհաքաղաքական բարդ ու դժվարին պայմաններով, ինչից փորձում են օգտվել մեր հարևանները՝ մեզ կանգնեցնելով նոր սպառնալիքների, անվտանգային, հումանիտար, սոցիալ-տնտեսական տարաբնույթ խնդիրների առջև:
Եվ այդ մարտահրավերներին հաջողությամբ դիմագրավելու, առկա խնդիրներն արդյունավետորեն լուծելու համար սուր անհրաժեշտություն է համահայկական ողջ ներուժի համախմբումը, մասնագիտական, քաղաքական, հասարակական տարբեր շրջանակների, բոլոր կարող ուժերի ներգրավումն այդ գործընթացում՝ մայր Հայաստանից, Արցախից և Սփյուռքից»,- ասել է նախագահ Հարությունյանը:
Հանրապետության նախագահի խոսքով՝ ստեղծված իրավիճակում պետք է ապավինել սեփական ուժերին, ունակ լինել առաջ մղելու և պաշտպանելու պետական ու ազգային շահը՝ վստահ լինելով, որ շատ բան հենց մեզնից է կախված: Այդ համատեքստում նա ընդգծել է պետության արդյունավետ կառավարման անհրաժեշտությունը և կարևորել նախապատրաստվող բարեփոխումները բոլոր ոլորտներում:

Для эффективного решения существующих проблем необходима консолидация всего армянского потенциала: президент Арцаха
Для эффективного решения существующих проблем необходима консолидация всего
армянского потенциала: президент Арцаха
18 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян участвовал в церемонии открытия курсов «Общественное лидерство», организованных Международной школой лидерства и повышения квалификации «Матена» для чиновников правительства Арцаха. Об этом «Арменпресс» сообщили в Главном информационном управлении Аппарата президента Республики Арцах.
В приветственном слове глава государства отметил, что в программе занятий безотлагательные и актуальные темы.
«Сегодня из-за сложных геополитических условий мы сталкиваемся с серьезными вызовами, чем пытаются воспользоваться наши соседи, создавая новые угрозы безопасности, различные гуманитарные и социально-экономические проблемы.
И для того, чтобы успешно противостоять всем этим вызовам и эффективно решать существующие проблемы, необходима консолидация всего армянского потенциала, вовлечение в этот процесс различных профессиональных, политических, общественных кругов, всех дееспособных сил Матери Армении, Арцаха и диаспоры», - сказал президент Арутюнян.
Президент  убежден, что в сложившейся ситуации нужно полагаться на свои силы, уметь продвигать и защищать государственные и национальные интересы, будучи уверенными, что многое зависит от нас самих. В этом контексте он подчеркнул необходимость эффективного управления государством и акцентировал внимание на реформах, готовящихся во всех сферах.