Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական և խորքային շահերը համընկնում են. ՌԴ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանը հյուրընկալեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին, դեսպանատան աշխատակիցներին, Երևանում Մոսկովյան «Դոմ Մոսկվի» մշակութագործարարական կենտրոնի տնօրեն Վահրամ Կարապետյանին, ինչպես նաև «Ռուսկի Դոմ» Ռուսաստանի գիտության և մշակույթի կենտրոնի ղեկավար Վադիմ Ֆեֆիլովին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հյուրերը շրջեցին բուհի թանգարանում, ապա հանդիպեցին ուսանողների հետ:
Դեսպան Կոպիրկինն ասաց, որ այն,  ինչ անում է Ռուսաստանը Հայաստանում, Հայաստանի համար,  մեծ ռազմավարական նշանակություն ունի: Հայաստանի և Ռուսաստանի ռազմավարական և խորքային շահերը համընկնում են:
«Մենք ավանդաբար նման գործունեությունը չենք դիտարկել որպես փիարի տարր։ Մեզ համար Հայաստանը, հայ ժողովուրդը մեր եղբայրներն են, որոնց հետ շատ բան է կապված»,- ասաց  նա՝ կարևորելով, որ այս տարիների ընթացքում հայկական և ռուսական կողմից միշտ եղել և մնացել են մարդիկ, ովքեր խորապես մտածում են երկու երկրների հարաբերությունների մասին:
«Հենց այս մարդիկ են կազմում այն հոգեւոր կորիզը, որը միավորում է երկու երկրներին: Չնայած մեր երկրների առջև ծառացած բոլոր դժվարություններին և մարտահրավերներին, այս միջուկը բավականաչափ ամուր է, որպեսզի երկկողմ հարաբերությունները հաղթահարեն բոլոր մարտահրավերները, և ժողովուրդները շարունակեն ապրել և գործել միասին՝ պահպանելով մշակութային և հոգևոր ընդհանուր ավանդույթները»,-ասաց նա։
Սերգեյ Կոպիրկինը Ռուսաց լեզվի և մշակույթի (ՌԼՄԿ) կենտրոնի ղեկավար, բ. գ. դ., պրոֆեսոր Միխայիլ Ամիրխանյանին անձամբ փոխանցեց «Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև մշակութային և հումանիտար կապերի զարգացման գործում մեծ ավանդի համար» ՌԴ նախագահի կողմից տրված Պուշկինի անվան պատվո մեդալը:

Стратегические и глубинные интересы Армении и России совпадают: посол Копыркин
В рамках мероприятий по случаю 30-летия установления армяно-российских дипломатических отношений посол РФ в Республике Армения Сергей Копыркин, сотрудники посольства, директор московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян, а также руководитель Российского центра науки и культуры «Русский дом» Вадим Фефилов посетили Государственный университет имени В.Я. Брюсова.
Как сообщает Арменпресс, гости осмотрели музей университета, а затем провели встречу со студентами.
Посол Копыркин сказал, что то, что Россия делает в Армении, имеет для Армении большое стратегическое значение. Стратегические и глубинные интересы Армении и России совпадают.
«Мы традиционно не рассматривали такую деятельность как пиар-элемент. Для нас Армения, армянский народ - наши братья, с которыми нас многое связывает», - сказал он, подчеркнув, что в эти годы всегда были и остаются люди с армянской и российской сторон, которые очень глубоко задумываются об отношениях между двумя странами.
«Именно эти люди составляют духовный костяк, объединяющий две страны. Несмотря на все трудности и вызовы, стоящие перед нашими странами, этот костяк достаточно силен, чтобы двусторонние отношения преодолевали все вызовы, а народы продолжали жить и творить вместе, сохраняя общие культурные и духовные традиции», - сказал он.
Сергей Копыркин лично вручил руководителю Центра русского языка и культуры Государственного университета им. Брюсова Михаилу Амирханяну медаль Пушкина. Амирханян был удостоен медали указом президента Российской Федерации «за большой вклад в развитие культурно-гуманитарных связей между Россией и Арменией».