Միքայել և Կարեն Վարդանյանների 136 մլն. դրամ աջակցության շնորհիվ հիմնանորոգվել է Մյասնիկյանի հուշարձանը
Միքայել և Կարեն Վարդանյանների 136 մլն. դրամ աջակցության շնորհիվ
հիմնանորոգվել է  Մյասնիկյանի հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավարտվել է Ալեքսանդր Մյասնիկյանի հուշարձանային համալիրի հիմնանորոգման աշխատանքը, որը մեկնարկել էր 2020 թ. օգոստոսին: Ճարտարապետ Ջիմ Թորոսյանի ու քանդակագործ Արա Շիրազի հեղինակած հուշարձանի տարածքում 1980 թվականից մինչև օրս, առաջին անգամ են իրականացվում հիմնանորոգման աշխատանքներ:
Հուշարձանն ամբողջությամբ վերականգնվել է Միքայել և Կարեն Վարդանյանների ֆինանսավորմամբ: Արդյունքում հուշարձանի նախնական տեսքը փոփոխության չի ենթարկվել:
Հաշվի առնելով հուշարձանի հետնապատի վթարայնությունը, որը մարդկանց կյանքի համար սպառնալիք կարող էր հանդիսանալ, ամբողջությամբ  փոխվել և նույն հայկական գրանիտե սալերով վերականգնվել է արձանի հետնապատը: Հիմնանորոգման նախագիծը հաստատել է մշակույթի նախարարությունը: Իսկ Երևանի քաղաքապետարանը տվել է շինթույլտվություն: Վարդանյան ընտանիքի միջոցներով է իրականացվել նաև հուշակոթողի նախագծահաշվարկային փաստաթղթերի կազմումն ու փորձաքննությունը: Հուշարձանի վերականգնման համար Վարդանյան եղբայրները տրամադրել են 136 մլն. դրամ:

With the support of Mikayel and Karen Vardanyans in amount of 136 mln AMD, the Myasnikyan monument thoroughly repaired
With the support of Mikayel and Karen Vardanyans in amount of 136 mln AMD, the Myasnikyan
monument thoroughly repaired
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS. The restoration of Alexander Myasnikyan’s monument complex, initiated in August, 2020, has been completed. Since 1980 this is the first time that major repairs have been done to the monument, created by architect Jim Torosyan and sculptor Ara Shiraz.
The monument has been completely restored with the financing of Mikayel and Karen Vardanyans. As a result, the initial appearance of the monument has not been changed.
Considering the unsafe state of disrepair of the monument’s back wall, which could be a threat to people's lives, it was completely changed and restored with the same type of Armenian granite plates. The Ministry of Culture approved the major repairs project, and Yerevan Municipality issued the construction permit. The drafting and examination of the design and calculation documents of the memorial were also carried out with the financial support of the Vardanyan family. The Vardanyan brothers provided 136 million AMD for the restoration of the monument.