Այլ երկրների հետ հարաբերություններում կօգտագործենք մեր լծակները՝ ցույց տալու, որ ՀՀ ինքնիշխանությունն ու ժողովրդավարությունն առաջնային են. Փելոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի տարածքային անվտանգությունը, ինքիշխանությունը, ժողովրդավարությունը արժեք են և գնահատվում են ԱՄՆ-ում, և ԱՄՆ-ն այլ երկրների հետ իր հարաբերություններում պետք է օգտագործի իր լծակները՝ ցույց տալու, որ հայկական ժողովրդավարությունն ու ինքնիշխանությունը առաջնային են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին Երևանում Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ-ի վերաբերյալ հարցին:
ԱՄՆ-ն ակնկալո՞ւմ է, որ ՀՀ-ն պետք է դուրս գա ՀԱՊԿ-ից, և ԱՄՆ-ի կառավարությունն ի՞նչ է առաջարկում ՀՀ-ին, արդյոք պատրաստ է երաշխավորել Հայաստանի սուվերեն տարածքի, սահմանների անվտանգությունը:
Հարցին նախ անդրադարձավ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը՝ ընդգծելով. «Մենք հասկանում ենք, որ Հայաստանն այդ անվտանգային կազմակերպության մաս է՝ ՌԴ-ի հետ: Մենք դրա հետ կապված որևէ բան չենք ասում:  Այն, ինչ մենք ասում ենք հետևյալն է, որ ԱՄՆ-ն շատ անհանգստացած է Հայաստանի անվտանգությամբ: Մենք ցանկանում ենք հնարավորինս աջակցել Հայաստանին անվտանգության հարցում»:
Ապա Փելոսին շարունակեց. «Ժողովրդավարությունը Հայաստանում ուրախություն է աշխարհի համար, թավշյա հեղափոխությունը ողջունվեց ամբողջ աշխարհում»,-ասաց Փելոսին:
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը խոսեց նաև Հայաստանում անցկացված վերջին ընտրությունների մասին՝ դրանք որակելով ազատ և արդար: «Դուք դեպի ժողովրդավարություն անցնելու լավ օրինակ եք: Եվ մենք աջակցում ենք դրան:  Ինչպես կոնգրեսական Փալոնն ասաց՝ ձեր հարաբերություններն այլ կառույցների հետ Հաաստանի որոշելու հարցն է: Հայաստանի տարածքային անվտանգությունը, ինքիշխանությունը, ժողովրդավարությունը մեզ համար արժեք են ԱՄՆ-ում: Եվ այլ երկրների հետ մեր հարաբերություններում մենք պետք է օգտագործենք մեր ազդեցությունը, մեր լծակները՝ ցույց տալու, որ հայկական ժողովրդավարությունն ու ինքնիշխանությունը առաջնային են»,-շեշտեց Փելոսին:
Նա հիշեցրեց նաև կոնգրեսական Ադամ Շիֆի՝ Ադրբեջանի հարձակումը դատապարտող օրենսդրական նախաձեռնության մասին: Փելոսին հիշեցրեց, նաև, որ Ադամ Շիֆը նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի համահեղինակներից է:
ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել սեպտեմբերի 17-ին: Երևանում Փելոսին հանդիպում կունենա նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։   Փելոսին այցելել է նաև Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։

Мы используем наши рычаги и покажем другим странам, что суверенитет и демократия Армении - приоритет. Пэлоси
Мы используем наши рычаги и покажем другим странам, что суверенитет и демократия
Армении - приоритет. Пэлоси
Территориальная безопасность, суверенитет и демократия Армении являются ценностями для Соединенных Штатов, и Соединенные Штаты должны использовать свои рычаги воздействия в отношениях с другими странами, чтобы показать, что демократия и суверенитет Армении – это приоритет.
Как передает Арменпресс,  об этом заявила спикер Палаты представителей США Нэнси Пэлоси на совместной пресс-конференции с председателем Национального собрания Аленом Симоняном в Ереване, отвечая на вопрос  об ОДКБ.
Ожидают ли США, что Армения должна выйти из ОДКБ, и что предлагает Армении правительство США, готово ли оно гарантировать безопасность суверенной территории и границ Армении?
Конгрессмен Фрэнк Палоне обратился к проблеме первым, подчеркнув: «Мы понимаем, что Армения является частью этой организации безопасности — вместе  с Россией. Мы об этом ничего не говорим. Мы говорим о том, что США очень обеспокоены безопасностью Армении. Мы хотим максимально поддержать Армению в плане безопасности».
Затем продолжила Пэлоси: «Демократия в Армении — радость для всего мира, Бархатную революцию приветствовали во всем мире», - сказала Пэлоси.
Спикер Палаты представителей коснулась также недавних выборов в Армении, назвав их свободными и справедливыми. «Вы являетесь хорошим примером перехода к демократии. И мы это поддерживаем. Как сказал конгрессмен Палоне, отношения  Армении с другими структурами должна решать сама Армения. Территориальная безопасность, суверенитет и демократия Армении являются ценностями для нас в Соединенных Штатах. И в наших отношениях с другими странами мы должны использовать наше влияние, наши рычаги, чтобы показать, что демократия и суверенитет Армении приоритетны", - подчеркнула Пэлоси.
Она также напомнила о законодательной инициативе конгрессмена Адама Шиффа, осуждающей нападение Азербайджана. Пэлоси также напомнила, что Адам Шифф также является одним из соавторов резолюции о признании Геноцида армян.