Ղրղզստանի նախագահը տարաձայնությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու կոչ է հղել Ադրբեջանին և Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը Ադրբեջանին և Հայաստանին կոչ է արել հակամարտությունը լուծել խաղաղ ճանապարհով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Հաղորդվում է, որ երկրի ղեկավարը սեպտեմբերի 14-ին մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստին, որը հրավիրվել էր Հայաստանի նախաձեռնությամբ և անցկացվել է տեսակոնֆերանսի ձևաչափով:
«Երկրի ղեկավարը նշել է, որ Ղրղզստանն անհանգստացած է երկու բարեկամ երկրների սահմանին առկա լարվածությամբ: Նախագահ Սադիր Ժապարովն ընդգծել է իրավիճակը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու անհրաժեշտությունը և հույս է հայտնել, որ կողմերը հետագայում ձեռնպահ կմնան ուժի կիրառումից և միմյանց միջև առկա տարաձայնությունները կլուծեն խաղաղ միջոցներով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման հիմքի վրա»,- հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը:

Президент Кыргызстана призвал Азербайджан и Армению к мирному разрешению разногласий
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров призвал Азербайджан и Армению к мирному урегулированию конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-служба президента Кыргызстана.
Сообщается, что 14 сентября глава страны принял участие во внеочередном заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ, которое было созвано по инициативе Армении и прошло в формате видеоконференции.
«Глава страны отметил, что Кыргызстан обеспокоен существующей напряженностью на границе двух дружественных стран. Президент Садыр Жапаров подчеркнул необходимость разрешения ситуации исключительно дипломатическим путем и выразил надежду, что стороны в будущем воздержатся от применения силы и урегулируют разногласия между собой мирным путем, на основе укрепления доверия между Арменией и Азербайджаном», - говорится в сообщении представителя пресс-службы президента Кыргызстана.