Տեղեկություն ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները նվազել են. ԽԱՊԿ զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի (ԽԱՊԿ)զեկույցի համաձայն՝ 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում նկատելի նվազել են տեղեկություններ ստանալու և տարածելու իրավունքի խախտումները: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում ԽԱՊԿ-ի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ  եթե 2022 թվականի առաջին եռամսյակում գրանցվել էր նման 45 դեպք, ապա ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում եղել է 24:
«Գալիս է մի ժամանակահատված, երբ լրատվամիջոցներն ավելի շատ զբաղված են զուտ քաղաքական զարգացումներով: Ինչպես գիտեք, ապրիլ-հունիս ընկած ժամանակահատվածում քաղաքական զարգացումները հիմնականում փողոցում էին ծավալվում, արտաքին քաղաքական գործընթացներ կային, ու լրատվամիջոցները դրանց վրա էին կենտրոնացած: Կարծում եմ, որ այդ ժամանակահատվածում պետական կառույցներին ուղղված հարցումների ծավալն այդքան շատ չի եղել, պակասել է»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Այնուամենայնիվ, Աշոտ Մելիքյանը նկատեց, որ պետական մարմիններից տեղեկություն ստանալը շարունակում է մնալ բարդ: Բազմաթիվ լրատվամիջոցներ իրենց դժգոհությունն են հայտնում այդ առնչությամբ: Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ տեղեկություն չտրամադրելու հիմնավորումները խնդրահարույց են: Շատ հաճախ պետական կառույցները խուսափում են համարժեք, պատշաճ արձագանք տալ:
«Էլ չեմ ասում «լղոզված» պատասխանների մասին: Այս առումով կարևոր էր, որ խորհրդարանն ընդունեց տեղեկատվության ազատության մասին օրենքում փոփոխությունները, ըստ որի, պատասխանատուները, որոնք անհիմն մերժում են ու չեն տրամադրում հրապարակման ենթակա տեղեկությունը, կենթարկվեն առավել խիստ պատասխանատվության: Այսինքն՝ վարչական տույժի չափն ավելացվել է»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
«Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտե»-ի նախագահը նշեց, որ լրատվամիջոցները, մերժում ստանալուց հետո, հիմնականում չեն դիմում դատարան: Նրանք խուսափում են դատական քաշքշուկներից: Այս տարվա երկրորդ եռամսյակում արձանագրված 24 դեպքից միայն մեկ լրատվամիջոց է դիմել դատարան:
Ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում առաջին եռամսյակի համեմատ գրեթե նույն մակարդակի վրա են մնացել ԶԼՄ-ների և դրանց աշխատակիցների նկատմամբ ճնշումների ցուցանիշները: Առաջին եռամսյակում 12 դեպք է գրանցվել, երկրորդ եռամսյակում՝ 11: Փոխարենը, մտահոգիչ ցուցանիշ է գրանցվել լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնություն կիրառելու առումով: Եթե ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում այդպիսի 1 դեպք էր գրանցվել, ապա երկրորդ եռամսյակում՝ 11 դեպք՝ 12 տուժածով:
«Արձանագրում ենք, երբ երկրում լարվում է հասարակական, քաղաքական իրավիճակն, ապա ավելանում է հարձակումների թիվը լրագրողների վրա: Հիշում ենք, որ նախորդ ամիսները բավական լարված էին, ընդդիմությունն անհնազանդության ակցիաներ էր կազմակերպում: Մեր կողմից գրանցած 11 դեպքից 10-ը հենց այդ ակցիաների ժամանակ են գրանցվել: Տուժել են և՛ լրագրողները, և՛ օպերատորները»,-ասաց Աշոտ Մելիքյանը:
Անդրադառնալով ԶԼՄ-ների և լրագրողների դեմ ներկայացված դատական գործերի վիճակագրությանը՝ Աշոտ Մելիքյանը նշեց, որ ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում վիրավորանքի և զրպարտության հիմքով 8 դատական գործ է արձանագրվել, առաջին եռամսյակում՝ 7:

Violations of right to receive and disseminate information decrease in Armenia – report
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. Violations of the right to receive and disseminate information have significantly decreased in Armenia in the second quarter of 2022 according to the report of the Committee to Protect Freedom of Expression (CPFE).
Presenting the report at a press conference in Armenpress, CPFE Chairman Ashot Melikyan said that 45 such cases were registered in the first quarter of 2022, but in the second quarter this figure lowered to 24.
“There is a period when media outlets more deal with political developments. As you know, the political developments in the period of April-June were mainly in the streets, there were external political processes, and the media outlets were focused on these developments. I think at that period the volume of inquiries sent to the state structures has not been so much, has declined”, he said.
Ashot Melikyan noted that getting information from state bodies is still difficult as many media outlets complain over this. Research shows that the explanations of not providing information are problematic, as quite often the state agencies avoid providing an adequate, proper response.
“In this sense the adoption by the Parliament of the amendments to the Law on Information Freedom was important, according to which those responsible, who reject without any ground and do not provide information subject to publication, will face tougher responsibility. In other words, the administrative fine has increased”, he said.
He said that after being denied the media outlets mostly do not apply to the court as they avoid these procedures. Only one media outlet out of these 24 cases has applied to the court.
In the second quarter of 2022, compared to the first quarter, the pressures on media outlets and their staffers almost remained at the same level. 12 such cases were registered in the first quarter, and 11 cases in the second quarter. However, the figures in terms of use of physical force against reporters are concerning because in the second quarter 11 such cases were registered, with 12 people injured.
“We record that when the public, political situation is becoming tense in the country, the number of attacks on journalists is increasing. We remember that the past months were quite tense, the opposition was holding disobedience acts. 10 out of the 11 cases, that we registered, happened during these campaigns. Both journalists and operators have suffered”, Ashot Melikyan said.
As for the statistics of judicial cases filed against media outlets and reporters, Ashot Melikyan said that 8 judicial cases on the basis of insult and defamation were registered in the second quarter of 2022, whereas in the first quarter this figure was 7.