ՀՀ ԱԳ նախարարը և Արցախի պետնախարարը կարևորել են ԼՂ հակամարտության արդարացի կարգավորման շուրջ ջանքերի փոխներդաշնակեցումը
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Արցախի պետնախարարը կարևորել են ԼՂ հակամարտության
արդարացի կարգավորման շուրջ ջանքերի փոխներդաշնակեցումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 24-ին հանդիպել է Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են 2020թ. ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակն ու առաջացած հումանիտար հարցերի հաղթահարման ընթացքը։
«Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել միջազգային ատյաններում Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի, այդ թվում՝ բռնի տեղահանված բնակչության իրավունքների բարձրաձայնման և նրանց առջև ծառացած հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Արտակ Բեգլարյանը շեշտել են միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների՝­ տեղում անարգել ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ պատերազմի հումանիտար և սոցիալ-տնտեսական հետևանքների համապարփակ և լիարժեք հասցեագրման նպատակով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և արդարացի կարգավորման հեռանկարների շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Արցախի ջանքերի փոխներդաշնակեցման կարևորությունը:

Глава МИД Армении и госминистр Арцаха обсудили перспективы мирного и справедливого урегулирования карабахского конфликта
Глава МИД Армении и госминистр Арцаха обсудили перспективы мирного и справедливого
урегулирования карабахского конфликта
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 24 июня встретился с госминистром Арцаха Артаком Бегларяном.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили сложившуюся в Арцахе вследствие азербайджанской агрессии ситуацию и процесс решения гуманитарных вопросов.
В частности, были затронуты предпринимаемые в международных инстанциях усилия по повышению прав жителей Нагорного Карабаха, в том числе вынужденно перемещенного населения, и решению стоящих перед ними проблем. В этом контексте Арарат Мирзоян и Артак Бегларян подчеркнули необходимость беспрепятственного участия на местах международных гуманитарных организаций  для полного устранения гуманитарных, социально-экономических последствий войны.
Собеседники обменялись мнениями о перспективах мирного и справедливого урегулирования нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность согласования усилий Армении и Арцаха.