Ճանապարհ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն. Համաշխարհային բանկի հոդվածը` ոլորտում Հայաստանի հաջողությունների մասին
Ճանապարհ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն. Համաշխարհային
բանկի հոդվածը` ոլորտում Հայաստանի հաջողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանքարդյունաբերությունը հասարակությունների համար տարբեր հարցեր է առաջացնում՝ ի՞նչ օգտակար հանածոներ են մշակվում, որտե՞ղ են գտնվում հանքերը, ո՞վ է դրանց սեփականատերը, ի՞նչ հանքաքարեր են արտադրվում, ի՞նչ տեսքով ու ո՞ր երկրներ են արտահանվում: Հայաստանի անդամակցումը Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (ԱՃԹՆ/EITI) օգնեց պատասխան գտնելու նմանօրինակ հարցերին, դրանք դարձնել ավելի հանրային ու թափանցիկ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) «Հայաստանի ճանապարհը՝ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն» խորագրով հոդված է հրապարակել՝ ներկայացնելով այս ոլորտում Հայաստանի անցած ճանապարհն ու ԱՃԹՆ-ին միանալուց հետո մեր երկրի հանքարդյունաբերության ոլորտում գրանցված փոփոխությունները:
Հոդվածում նշվում է, որ ինչպես շատ ուրիշ երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում, հանքարդյունաբերությունը մշտապես զգայուն թեմա է եղել: Քաղաքացիական հասարակությունը մշտապես ուշադրությամբ հետևել է ոլորտում գրանցվող զարգացումներին՝ պահանջելով ավելի լավ պաշտպանել շրջակա միջավայրը:
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ ՀՀ կառավարությունը, նպատակ ունենալով բարելավել բնական ռեսուրսների կառավարումը` այն դարձնելով ավելի թափանցիկ, հաշվետու և մասնակցային, սկսեց հետաքրքրություն հայտնել ԱՃԹՆ-ի հետ կապված, իսկ արդեն 2015 թվականին հայտարարեց նախաձեռնությանը միանալու մտադրության մասին: Շուրջ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը կատարեց ԱՃԹՆ-ին միանալու բոլոր նախադրյալները, և արդեն 2017 թվականին հաստատվեց երկրի անդամակցության հայտը:
Համաշխարհային բանկը նկատում է` քանի որ Հայաստանի օրենսդրությունը չէր ապահովում ոլորտի լիակատար թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, Ազգային ժողովն անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ իրականացրեց՝ պահանջելով հրապարակել մեծ ծավալի ֆինանսական տեղեկատվություն, ինչպիսիք են՝ ընկերությունների կողմից հարկերի վճարման, արդյունահանման և արտահանման ծավալների, բարեգործական ծրագրերի ու նախագծերի մասին տվյալները: Նմանօրինակ տեղեկատվության տրամադրումն ամեն տարի պարտադիր դարձավ օրենքով: Ավելին, տեղեկատվությունն արտացոլվեց նաև ԱՃԹՆ տարեկան ազգային զեկույցներում:
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ Հայաստանը շատ արագ մեծ նվաճումներ գրանցեց ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի ներդրման գործում: 2019 թվականին Փարիզում կայացած համաժողովում Հայաստանը ստացավ ԱՃԹՆ նախագահության մրցանակը՝ Ստանդարտը նորարարական և վճռականորեն կիրառելու, ինչպես նաև արդյունավետ կառավարման համար՝ շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ:
ԱՃԹՆ միջազգային քարտուղարության տնօրեն Մարկ Ռոբինսոնը, ով սերտորեն հետևել է ողջ գործընթացին, նշում է. «Հայաստանը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել: 54 երկրների շարքում Հայաստանն այն 9 երկրներից էր, որն արժանացավ հնարավոր ամենաբարձր գնահատականին»:
ՀԲ-ն նկատում է, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների համար մետաղական արդյունահանմամբ զբաղվող ընկերությունների իրական սեփականատերերին բացահայտելու նոր պահանջը բացառիկ հնարավորություն էր, քանի որ Հայաստանում հաճախ բավականին դժվար էր իրական սեփականատերերի մասին տեղեկատվություն ստանալը: ԱՃԹՆ-ի պահանջին համապատասխանելու համար փոփոխություններ կատարվեցին «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» օրենքում, մտցվեց նաև Շահառուների սեփականության էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգ:
«Հայաստանի հաջողության պատմությունը շարունակվում է, առջևում դեռևս շատ անելիքներ կան: Ապագա բարեփոխումներն ուղղված են լինելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մեղմացմանը: Կառավարությունը շարունակում է զարգացնել ոլորտի ռազմավարությունը՝ ներգրավելով բոլոր շահագրգիռ կողմերին»,- ասվում է Համաշխարհային բանկի հոդվածում:

YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Mining raises many issues for communities. What minerals are being developed? Where are the mines? Who owns these mines? What kinds of ore are produced? In what form and to which countries are they exported? Armenia’s accession to the Extractive Industries Transparency Initiative (EITI) helped bring the answer to these kinds of questions and more public and transparent, the World Bank said in an article entitled “Armenia’s Journey Towards Responsible Mining”.
As in many countries, mining can be a sensitive topic in Armenia, the article says. It notes that civil society follows mining developments closely to demand better protection of the environment.
The World Bank says that the Armenian government hoped to improve the management of natural resources by making it more transparent, accountable, and participatory. It grew interested in the EITI and, in 2015, announced its intention to join. “Within a year, Armenia met all the preconditions for joining the EITI, and its membership application was approved in 2017”, it says.
The WB says that the country’s legislation did not ensure full transparency and accountability from the sector. The National Assembly made legislative changes to require the publication of large amounts of financial information, such as tax payment data by companies as well as data on extraction and exports, charitable activities, and socio-economic support projects in communities — reporting this information annually became legally required. This information is reflected in the EITI annual national reports.
According to the article, in 2019, Armenia took on responsibilities beyond the scope of mandatory requirements, which ensured even greater transparency.
“Armenia made remarkable achievements in its implementation of the Standard. At the 2019 EITI Global Conference in Paris, Armenia received the EITI Chair’s Award for implementing the Standard in an innovative and resolute manner, as well as for effective multi-stakeholder governance”, the article says.
“I have personally followed the process with great interest. Armenia has achieved remarkable progress. Out of the 54 countries, Armenia is among the nine that have received the highest possible assessment, and it has only been three and a half years since Armenia began implementing the EITI; in that regard, its accomplishments are really commendable”, Mark Robinson - Director of the EITI International Secretariat, said.
For civil society representatives and journalists, the new requirement to disclose the beneficial owners of metal extracting companies was a unique opportunity, the WB said. In Armenia, it had often been quite difficult to obtain information regarding beneficial ownership, it added.
“Armenia`s success story is ongoing and there is still more that can be done.  Future reforms are going to be geared at mitigating environmental impact. The Government is continuing to develop a strategy for the sector by engaging all interested parties”, the article says.