Ճանապարհ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն. Համաշխարհային բանկի հոդվածը` ոլորտում Հայաստանի հաջողությունների մասին
Ճանապարհ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն. Համաշխարհային
բանկի հոդվածը` ոլորտում Հայաստանի հաջողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանքարդյունաբերությունը հասարակությունների համար տարբեր հարցեր է առաջացնում՝ ի՞նչ օգտակար հանածոներ են մշակվում, որտե՞ղ են գտնվում հանքերը, ո՞վ է դրանց սեփականատերը, ի՞նչ հանքաքարեր են արտադրվում, ի՞նչ տեսքով ու ո՞ր երկրներ են արտահանվում: Հայաստանի անդամակցումը Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (ԱՃԹՆ/EITI) օգնեց պատասխան գտնելու նմանօրինակ հարցերին, դրանք դարձնել ավելի հանրային ու թափանցիկ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) «Հայաստանի ճանապարհը՝ դեպի պատասխանատու հանքարդյունաբերություն» խորագրով հոդված է հրապարակել՝ ներկայացնելով այս ոլորտում Հայաստանի անցած ճանապարհն ու ԱՃԹՆ-ին միանալուց հետո մեր երկրի հանքարդյունաբերության ոլորտում գրանցված փոփոխությունները:
Հոդվածում նշվում է, որ ինչպես շատ ուրիշ երկրներում, այնպես էլ Հայաստանում, հանքարդյունաբերությունը մշտապես զգայուն թեմա է եղել: Քաղաքացիական հասարակությունը մշտապես ուշադրությամբ հետևել է ոլորտում գրանցվող զարգացումներին՝ պահանջելով ավելի լավ պաշտպանել շրջակա միջավայրը:
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ ՀՀ կառավարությունը, նպատակ ունենալով բարելավել բնական ռեսուրսների կառավարումը` այն դարձնելով ավելի թափանցիկ, հաշվետու և մասնակցային, սկսեց հետաքրքրություն հայտնել ԱՃԹՆ-ի հետ կապված, իսկ արդեն 2015 թվականին հայտարարեց նախաձեռնությանը միանալու մտադրության մասին: Շուրջ մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանը կատարեց ԱՃԹՆ-ին միանալու բոլոր նախադրյալները, և արդեն 2017 թվականին հաստատվեց երկրի անդամակցության հայտը:
Համաշխարհային բանկը նկատում է` քանի որ Հայաստանի օրենսդրությունը չէր ապահովում ոլորտի լիակատար թափանցիկությունն ու հաշվետվողականությունը, Ազգային ժողովն անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխություններ իրականացրեց՝ պահանջելով հրապարակել մեծ ծավալի ֆինանսական տեղեկատվություն, ինչպիսիք են՝ ընկերությունների կողմից հարկերի վճարման, արդյունահանման և արտահանման ծավալների, բարեգործական ծրագրերի ու նախագծերի մասին տվյալները: Նմանօրինակ տեղեկատվության տրամադրումն ամեն տարի պարտադիր դարձավ օրենքով: Ավելին, տեղեկատվությունն արտացոլվեց նաև ԱՃԹՆ տարեկան ազգային զեկույցներում:
Համաշխարհային բանկը նշում է, որ Հայաստանը շատ արագ մեծ նվաճումներ գրանցեց ԱՃԹՆ-ի ստանդարտի ներդրման գործում: 2019 թվականին Փարիզում կայացած համաժողովում Հայաստանը ստացավ ԱՃԹՆ նախագահության մրցանակը՝ Ստանդարտը նորարարական և վճռականորեն կիրառելու, ինչպես նաև արդյունավետ կառավարման համար՝ շահագրգիռ կողմերի ներգրավմամբ:
ԱՃԹՆ միջազգային քարտուղարության տնօրեն Մարկ Ռոբինսոնը, ով սերտորեն հետևել է ողջ գործընթացին, նշում է. «Հայաստանը նշանակալի առաջընթաց է գրանցել: 54 երկրների շարքում Հայաստանն այն 9 երկրներից էր, որն արժանացավ հնարավոր ամենաբարձր գնահատականին»:
ՀԲ-ն նկատում է, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների համար մետաղական արդյունահանմամբ զբաղվող ընկերությունների իրական սեփականատերերին բացահայտելու նոր պահանջը բացառիկ հնարավորություն էր, քանի որ Հայաստանում հաճախ բավականին դժվար էր իրական սեփականատերերի մասին տեղեկատվություն ստանալը: ԱՃԹՆ-ի պահանջին համապատասխանելու համար փոփոխություններ կատարվեցին «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման մասին» օրենքում, մտցվեց նաև Շահառուների սեփականության էլեկտրոնային հայտարարագրման համակարգ:
«Հայաստանի հաջողության պատմությունը շարունակվում է, առջևում դեռևս շատ անելիքներ կան: Ապագա բարեփոխումներն ուղղված են լինելու շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության մեղմացմանը: Կառավարությունը շարունակում է զարգացնել ոլորտի ռազմավարությունը՝ ներգրավելով բոլոր շահագրգիռ կողմերին»,- ասվում է Համաշխարհային բանկի հոդվածում:

Путь к ответственной добыче полезных ископаемых: статья Всемирного банка об успехах Армении в этой сфере
Путь к ответственной добыче полезных ископаемых: статья Всемирного банка об успехах
Армении в этой сфере
Горнодобывающая промышленность ставит перед обществом различные вопросы: какие полезные ископаемые добываются, где находятся рудники, кому они принадлежат, какие руды добываются, в каком виде и в какие страны они экспортируются. Членство Армении в Инициативе прозрачности добывающих отраслей (ИПДО) помогло найти ответы на такие вопросы, сделав их более публичными и прозрачными.
Как сообщает «Арменпресс», Всемирный банк (ВБ) опубликовал статью «Путь Армении к ответственной добыче полезных ископаемых», в которой рассказывается о пути Армении в этой области и изменениях, произошедших в горнодобывающей отрасли нашей страны после присоединения к ИПДО.
В статье отмечается, что во многих странах, также и в Армении добыча полезных ископаемых всегда была острой темой. Гражданское общество всегда внимательно следило за развитием событий в этой области, требуя лучшей защиты окружающей среды.
Всемирный банк отмечает, что правительство Армении с целью улучшения управления природными ресурсами, сделав его более прозрачным, подотчетным и основанным на участии, начало проявлять интерес к ИПДО еще в 2015 году объявило о намерении присоединиться к инициативе. В течение года Армения выполнила все предварительные условия для вступления, и в 2017 году заявка страны на вступление была одобрена.
Всемирный банк также отмечает, что, поскольку законодательство Армении не обеспечивало полной прозрачности и подотчетности в секторе, Национальное собрание внесло необходимые законодательные изменения, требующие раскрытия больших объемов финансовой информации, такой как корпоративные налоговые платежи, данные об экспорте-импорте, благотворительные программы и проекты. Предоставление такой ежегодной информации, по закону становится обязательным. Кроме того, информация также отражается в ежегодных национальных отчетах ИПДО.
Всемирный банк отмечает, что Армения очень быстро добилась больших успехов во внедрении стандарта ИПДО. На конференции в Париже в 2019 году Армения получила Премию председательства ИПДО за инновационное, решительное применение Стандарта, а также за эффективное управление с привлечением заинтересованных сторон.
Марк Робинсон, директор Международного секретариата ИПДО, который внимательно следил за всем процессом, говорит: «Армения добилась значительного прогресса. Среди 54 стран Армения вошла в 9 стран, получивших максимально возможный рейтинг».
ВБ отмечает, что новое требование к представителям гражданского общества и журналистам о выявлении реальных владельцев горнодобывающих компаний стало уникальной возможностью, поскольку в Армении часто довольно сложно было получить информацию о реальных владельцах. В целях выполнения требования ИПДО были внесены изменения в Закон о государственной регистрации юридических лиц и внедрена система электронного декларирования права собственности бенефициаров.
«История успеха Армении продолжается, еще многое предстоит сделать. Будущие реформы будут направлены на смягчение воздействия на окружающую среду. Правительство продолжает разрабатывать стратегию для сектора с участием всех заинтересованных сторон», - говорится в статье Всемирного банка.