Ադրբեջանի կողմից հայ գերիներին պատանդ պահելը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին
Ադրբեջանի կողմից հայ գերիներին պատանդ պահելը միջազգային իրավունքի կոպիտ
խախտում է. ՀՀ ԱԳ նախարարը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հունիսի 16-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵԱՀԿ դերը՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության ամենամեծ կազմակերպություն, և բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի հետ համագործակցությունը՝ իբրև ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտում համապարփակ և անբաժանելի անվտանգության ապահովման շուրջ երկխոսության խորհրդարանական հարթակ:
«ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նախագահ Մարգարետա Սեդերֆելտին համակարծիք էին, որ պատվիրակության այցը լավ առիթ է՝ ուրվագծելու կողմերի միջև փոխշահավետ համագործակցության նոր հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում հայկական կողմը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման նպատակով տարվող աշխատանքների շուրջ դիրքորոշումները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է, որ չնայած Ադրբեջանի պնդումներին, թե Լեռնային Ղարաբաղն այլևս գոյություն չունի և Լեռային Ղարաբաղի հակամարտություն չկա, միջազգային հանրության շրջանում առկա է համընդհանուր կոնսենսուս առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շարունակում է չլուծված մնալ:
Արարատ Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ ԼՂ հակամարտությունն իր համապարփակ և տևական կարգավորումը պետք է ստանա միջազգային հանրության կողմից միջնորդական մանդատ ունեցող միակ ձևաչափի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Նշվում է, որ Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը  մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների շարունակական հայատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանության, Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սադրիչ գործողությունների առնչությամբ։ Նա դատապարտել է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար հայտարարվող նկրտումները, որոնք լրջագույն կասկածի տակ են դնում Ադրբեջանի՝ տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու հայտարարությունների անկեղծությունը։
ՀՀ ԱԳՆ տեղեկացմամբ՝  Արարատ Միրզոյանը զրուցակիցների ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ միջազգային հումանիտար իրավունքի նորմերի կոպիտ խախտմամբ՝ Ադրբեջանը շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց, ինչպես նաև նպատակաուղղված քաղաքականություն է վարում 44-օրյա պատերազմից հետո իր վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական կրոնական ու մշակութային ժառանգության ինքնության խեղաթյուրման և ոչնչացման ուղղությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է հրատապ լուծում պահանջող այս խնդիրների լիարժեք հասցեագրման ուղղությամբ միջազգային հանրության կողմից գործնական քայլերի կարևորությունը։

Holding Armenian captives by Azerbaijan is a gross violation of international law. Armenian FM to OSCE PA President
Holding Armenian captives by Azerbaijan is a gross violation of international law. Armenian FM
to OSCE PA President
YEREVAN, JUNE 16, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan received the delegation led by the President of the OSCE Parliamentary Assembly Margareta Cederfelt.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia, Minister Mirzoyan stressed the role of the OSCE as the largest regional security organization, praised the cooperation with the OSCE Parliamentary Assembly as a parliamentary platform for ensuring comprehensive, indivisible security in the OSCE area of responsibility.
Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the President of the OSCE Parliamentary Assembly Margareta Cederfelt agreed that the visit of the delegation is a good opportunity to outline new opportunities for mutually beneficial cooperation.
During the meeting, the Armenian side presented the positions on the Nagorno Karabakh conflict settlement process, as well as the work carried out to normalize the relations between Armenia and Azerbaijan.
The Armenian Foreign Minister stressed that despite Azerbaijan's claims that Nagorno Karabakh no longer exists, that there is no Nagorno Karabakh conflict, there is a general consensus among the international community that the Nagorno Karabakh conflict remains unresolved.
Ararat Mirzoyan also stressed that the Nagorno-Karabakh conflict should find a comprehensive settlement within the framework of the only internationally authorized mediation mandate, the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format.
The Armenian Foreign Minister expressed concern over the continuous anti-Armenian and belligerent rhetoric of the Azerbaijani authorities, provocative actions against Armenia and Nagorno Karabakh. He condemned Azerbaijan's continued statements about aspirations towards the sovereign territory of Armenia, which seriously question the sincerity of Azerbaijan's statements on achieving peace in the region.
Ararat Mirzoyan drew the interlocutors' attention to the fact that in gross violation of the norms of international humanitarian law, Azerbaijan continues to hold Armenian prisoners of war and civilians hostage, as well as pursues a targeted policy of destroying and distorting Armenian religious and cultural heritage in the territories that passed under its control after the 44-day war. In this context, the importance of practical steps by the international community to fully address these urgent issues was emphasized.