Հայաստանում կստեղծվի ալյումինի արտաձգման խոշոր գործարան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը բավարարել է «Սոլարա» ընկերության ներկայացրած հայտը՝ հաշվի առնելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծել տեխնոլոգիական սարքավորումներ, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասեր: Կառավարությունը հարկային արտոնություն է տրամադրել ընկերությանը՝ սարքավորումներ և հումք ձեռք բերելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերությունից, «Սոլարա»-ն Հայաստանում արևային էներգետիկայի ոլորտում գործող առաջատար ընկերություններից է, մասնագիտացած մասնավոր, բիզնես և արտադրական մասշտաբների արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման մեջ:
Ընկերությունը հիմնել է ալյումինի արտաձգման «Կոնստալ» գործարանը Աբովյան համայնքի տարածքում, որի համար ձեռք է բերել 23 հազար քմ տարածք՝ արտադրական գործունեություն իրականացնելու համար:
Գործունեության հիմնական ուղղություներն են՝ արևային ֆոտովոլտային վահանակների համար ալյումինե շրջանակների արտադրությունը և արևային կայանների տեղադրման համար նախատեսված ալյումինե կոնստրուկցիաների արտադրությունը:  Գործարանում կարտադրվեն նաև ալյումինե դռների և պատուհանների համար շրջանակներ:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Պետրոսյանի խոսքով, Կառավարության այս որոշումը կարևոր խթան է Հայաստանում արտադրության կազմակերպման գրավչությունը մեծացնելու և ներդրումներ կատարելու համար:
«Հայաստանի Կառավարությունը մշտապես աջակցել է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը և ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին: Մենք բազմիցս նշել ենք, որ Հայաստանի տնտեսական աճը էլ ավելի կայունացնելու և առաջ գնալու համար անհրաժեշտ է տնտեսության զարգացման վեկտորներն ուղղել դեպի արտադրողները: Մենք մեր հերթին որդեգրել ենք այս կարևոր ուղեգիծը և շարունակելու ենք աշխատանքներ իրականացնել այդ ուղղությամբ: Ալյումինի արտաձգման գործարանի ստեղծման ներդրումային բյուջեն կազմում է 15 մլն դոլար, որի արդյունքում մենք կունենանք ոչ միայն կայուն արտադրություն, այլ նաև կստեղծենք շուրջ 200 աշխատատեղ»,-նշել է «Սոլարա»-ի գլխավոր տնօրենը:
Արտադրանքի զգալի մասն արտահանվելու է ԱՄՆ, Եվրոպա և ԵԱՏՄ անդամ երկրներ:
Ալյումինի արտաձգման գործարանի բացումը նախատեսվում է 2022 թվականի նոյեմբերին, և աշխատելու է ամսական 600-800 տոննա արտադրական հզորությամբ:
«SOLARA» ընկերությունն ստեղծվել է 2019թ. և զբաղվում է արևային կայանների տեղադրմամբ:
Կազմակերպությունը հանդիսանում է 2008 թվականին ԱՄՆ-ում հիմնադրված «LA SOLAR GROUP» արևային կայանների տեղադրմամբ զբաղվող ընկերության Հայաստանյան ռազմավարական գործընկերը:
«SOLARA»-ն մատուցում է արևային էներգետիկայի ոլորտի համալիր ծառայություններ՝ արևային կայանների նախագծում, տեղադրում, շահագործում, մոնիթորինգ և սպասարկում:
«SOLARA» արևային կայաններում օգտագործվում են ամերիկյան «LA SOLAR GROUP» և «SOLARA» ընկերությունների համատեղ նախաձեռնություն հանդիսացող հայրենական խոշորագույն «LA Solar» արևային ֆոտովոլտային մոդուլներ արտադրող ընկերության վահանակները: «LA Solar» ընկերության արտադրանքը սերտիֆիկացված է ներկայումս աշխարհում գործող ամենահեղինակավոր հավաստագրերով, իսկ արտադրանքի 70 %-ից ավելին արտահանվում է ԱՄՆ, Եվրոպա, ԵԱՏՄ և այլ երկրներ: Արևային վահանակների գործարանը գտնվում է «ԱԼՅԱՆՍ» ազատ տնտեսական գոտում և ունի տարեկան 90 մՎտ հզորությամբ արտադրական ծավալներ: 2022թ. այդ ծավալները կհասնեն 200 մՎտ-ի: Բոլոր վահանակներում օգտագործվում է ներկայումս ամենաարդյունավետ և վերջին սերնդի Mono-PERC տիպի ֆոտովոլտային բջիջները:
Գլխամասային գրասենյակից բացի, «ՍՈԼԱՐԱ»-ն մասնաճյուղեր ունի նաև Գյումրիում և խանութ-սրահ «Գարաժ Մասթերս» մոլում, իսկ 2022-ի մայիսին ընկերությունը մասնաճյուղ հիմնեց Տաշքենդում:

YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The Government of the Republic of Armenia has approved the application submitted by Solara Company, taking into account that the company is going to import technological equipment and components for them within the framework of the investment program implemented in the priority sphere. The Government has granted a tax incentive to the company for the purchase of equipment and raw materials.
As ARMENPRESS was informed from the company, Solara is one of the leading companies in the field of solar energy in Armenia, specializing in the installation of private, business or industrial scale solar photovoltaic stations.
The company established the "Konstal" aluminum extrusion plant in Abovyan community, for which it acquired 23 thousand square meters of land for carrying out production activities.
The main directions of activity are the production of aluminum frames for solar photovoltaic panels, the production of aluminum constructions for the installation of solar stations. The factory will also produce frames for aluminum doors and windows.
According to the CEO of the company Hayk Petrosyan, this decision of the Government is a strong impetus to increase the attractiveness of organizing production in Armenia and making investments.
“The Government of Armenia has always supported the development of renewable energy and the works done in the field. We have repeatedly stated that in order to further stabilize Armenia's economic growth and make further progress, it is necessary to direct the vectors of economic development to the producers. We, for our part, have adopted this important direction and will continue to work in that direction. The investment budget for the construction of the aluminum extrusion plant is $ 15 million, as a result of which we will not only have sustainable production, but also create about 200 jobs," said the CEO of Solara.
Most of the products will be exported to the USA, Europe and EEU member states.
The opening of the aluminum extrusion plant is scheduled for November 2022, and will operate with a monthly production capacity of 600-800 tons.
"SOLARA" company was established in 2019.  It specializes in installation of solar stations.
The company is the Armenia-based strategic partner of LA SOLAR GROUP, a company that installs solar stations, established in the USA in 2008.
"SOLARA" provides comprehensive services in the field of solar energy: design, installation, operation, monitoring and maintenance of solar stations.
SOLARA solar stations use the panels of the largest domestic company that produces solar photovoltaic modules, “La Solar”, a joint initiative of SOLARA and LA SOLAR GROUP․ LA Solar's products are certified with the most prestigious certificates in the world, and more than 70% of the products are exported to the USA, Europe, EEU and other countries. The solar panel factory is located in the "ALLIANCE" free economic zone, has an annual production capacity of 90 MW. The capacity will reach 200 MW in 2022. All panels use the most efficient and latest generation Mono-PERC type photovoltaic cells.
In addition to its head office, SOLARA also has branches in Gyumri, a store in the Garage Masters mall, and in May 2022, the company established a branch in Tashkent.