Հայաստանում կստեղծվի ալյումինի արտաձգման խոշոր գործարան
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը բավարարել է «Սոլարա» ընկերության ներկայացրած հայտը՝ հաշվի առնելով, որ ընկերությունը պատրաստվում է գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում ներմուծել տեխնոլոգիական սարքավորումներ, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասեր: Կառավարությունը հարկային արտոնություն է տրամադրել ընկերությանը՝ սարքավորումներ և հումք ձեռք բերելու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ընկերությունից, «Սոլարա»-ն Հայաստանում արևային էներգետիկայի ոլորտում գործող առաջատար ընկերություններից է, մասնագիտացած մասնավոր, բիզնես և արտադրական մասշտաբների արևային ֆոտովոլտային կայանների տեղադրման մեջ:
Ընկերությունը հիմնել է ալյումինի արտաձգման «Կոնստալ» գործարանը Աբովյան համայնքի տարածքում, որի համար ձեռք է բերել 23 հազար քմ տարածք՝ արտադրական գործունեություն իրականացնելու համար:
Գործունեության հիմնական ուղղություներն են՝ արևային ֆոտովոլտային վահանակների համար ալյումինե շրջանակների արտադրությունը և արևային կայանների տեղադրման համար նախատեսված ալյումինե կոնստրուկցիաների արտադրությունը:  Գործարանում կարտադրվեն նաև ալյումինե դռների և պատուհանների համար շրջանակներ:
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Պետրոսյանի խոսքով, Կառավարության այս որոշումը կարևոր խթան է Հայաստանում արտադրության կազմակերպման գրավչությունը մեծացնելու և ներդրումներ կատարելու համար:
«Հայաստանի Կառավարությունը մշտապես աջակցել է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացմանը և ոլորտում իրականացվող աշխատանքներին: Մենք բազմիցս նշել ենք, որ Հայաստանի տնտեսական աճը էլ ավելի կայունացնելու և առաջ գնալու համար անհրաժեշտ է տնտեսության զարգացման վեկտորներն ուղղել դեպի արտադրողները: Մենք մեր հերթին որդեգրել ենք այս կարևոր ուղեգիծը և շարունակելու ենք աշխատանքներ իրականացնել այդ ուղղությամբ: Ալյումինի արտաձգման գործարանի ստեղծման ներդրումային բյուջեն կազմում է 15 մլն դոլար, որի արդյունքում մենք կունենանք ոչ միայն կայուն արտադրություն, այլ նաև կստեղծենք շուրջ 200 աշխատատեղ»,-նշել է «Սոլարա»-ի գլխավոր տնօրենը:
Արտադրանքի զգալի մասն արտահանվելու է ԱՄՆ, Եվրոպա և ԵԱՏՄ անդամ երկրներ:
Ալյումինի արտաձգման գործարանի բացումը նախատեսվում է 2022 թվականի նոյեմբերին, և աշխատելու է ամսական 600-800 տոննա արտադրական հզորությամբ:
«SOLARA» ընկերությունն ստեղծվել է 2019թ. և զբաղվում է արևային կայանների տեղադրմամբ:
Կազմակերպությունը հանդիսանում է 2008 թվականին ԱՄՆ-ում հիմնադրված «LA SOLAR GROUP» արևային կայանների տեղադրմամբ զբաղվող ընկերության Հայաստանյան ռազմավարական գործընկերը:
«SOLARA»-ն մատուցում է արևային էներգետիկայի ոլորտի համալիր ծառայություններ՝ արևային կայանների նախագծում, տեղադրում, շահագործում, մոնիթորինգ և սպասարկում:
«SOLARA» արևային կայաններում օգտագործվում են ամերիկյան «LA SOLAR GROUP» և «SOLARA» ընկերությունների համատեղ նախաձեռնություն հանդիսացող հայրենական խոշորագույն «LA Solar» արևային ֆոտովոլտային մոդուլներ արտադրող ընկերության վահանակները: «LA Solar» ընկերության արտադրանքը սերտիֆիկացված է ներկայումս աշխարհում գործող ամենահեղինակավոր հավաստագրերով, իսկ արտադրանքի 70 %-ից ավելին արտահանվում է ԱՄՆ, Եվրոպա, ԵԱՏՄ և այլ երկրներ: Արևային վահանակների գործարանը գտնվում է «ԱԼՅԱՆՍ» ազատ տնտեսական գոտում և ունի տարեկան 90 մՎտ հզորությամբ արտադրական ծավալներ: 2022թ. այդ ծավալները կհասնեն 200 մՎտ-ի: Բոլոր վահանակներում օգտագործվում է ներկայումս ամենաարդյունավետ և վերջին սերնդի Mono-PERC տիպի ֆոտովոլտային բջիջները:
Գլխամասային գրասենյակից բացի, «ՍՈԼԱՐԱ»-ն մասնաճյուղեր ունի նաև Գյումրիում և խանութ-սրահ «Գարաժ Մասթերս» մոլում, իսկ 2022-ի մայիսին ընկերությունը մասնաճյուղ հիմնեց Տաշքենդում:

В Армении будет создан крупный завод по производству алюминиевых профилей
Правительство Республики Армения одобрило представленную компанией «Солара» заявку, учитывая, что компания собирается импортировать технологическое оборудование и комплектующие в рамках инвестиционной программы, реализуемой в приоритетной сфере. Правительство предоставило компании налоговые льготы на покупку оборудования и сырья.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе компании, «Солара» является одной из ведущих компаний в области солнечной энергетики в Армении, специализирующейся на установке частных, бизнес и производственных солнечных фотоэлектрических станций.
Компания создала завод по производству алюминиевых профилей «Консталь» на территории общины Абовян, для чего приобрела территорию площадью в 23 тыс квадратных метров для ведения производственной деятельности.
Основными направлениями деятельности являются производство алюминиевых каркасов для солнечных фотоэлектрических панелей и алюминиевых конструкций для установки солнечных станций. Завод будет производить рамы для алюминиевых дверей и окон.
По словам генерального директора компании Айка Петросяна, это решение правительства является важным стимулом для повышения привлекательности организации производства в Армении и привлечения инвестиций.
«Правительство Армении всегда поддерживало развитие возобновляемой энергетики и работы в этой сфере. Мы неоднократно заявляли, что для дальнейшей стабилизации и продвижения экономического роста Армении необходимо направить векторы экономического развития на производителей.
Мы же, в свою очередь, приняли этот важный курс и продолжим работать в этом направлении. Инвестиционный бюджет строительства завода по производству алюминиевых профилей составляет 15 млн долларов, в результате чего мы получим не только устойчивое производство, но и создадим около 200 рабочих мест», — сказал генеральный директор «Солара».
Большая часть продукции будет экспортироваться в США, Европу и страны ЕАЭС.
Открытие завода по производству алюминиевых профилей запланировано на ноябрь 2022 года. Завод будет работать с производственной мощностью 600-800 тонн в месяц.
Компания «Солара» была основана в 2019 году и занимается установкой солнечных станций.
Компания является армянским стратегическим партнером основанной в 2008 году в США компании «LA Solar Group», занимающейся установкой солнечных станций.
«Солара» предоставляет комплексные услуги в области солнечной энергетики: проектирование, монтаж, эксплуатация, мониторинг и обслуживание солнечных электростанций.
Солнечные электростанции «Солара» используют панели крупнейшего отечественного производителя фотоэлектрических модулей «LA Solar», совместного предприятия американской компании «LA SOLAR GROUP» и компании «SOLARA». Продукция «LA Solar» в настоящее время сертифицирована самыми престижными сертификатами в мире, и более 70% продукции экспортируется в США, Европу, ЕАЭС и другие страны.
Завод солнечных панелей расположен в свободной экономической зоне «Альянс», имеет годовую производственную мощность 90 МВт. В 2022 году эти объемы достигнут 200 МВт. Во всех панелях используются самые эффективные технологии типа Mono-PERC последнего поколения.
Помимо головного офиса, «Солара» также имеет филиалы в Гюмри, магазин в торговом центре Garage Masters' Mall, а в мае 2022 года компания открыла филиал в Ташкенте.