ԱՄՆ-ի Սենատը հավանություն Է տվել Ուկրաինային գրեթե 40 միլիարդ դոլարի չափով օգնությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Սենատը մայիսի 19-ին հավանություն Է տվել Ուկրաինային ու նրա դաշնակիցներին գրեթե 40 միլիարդ դոլար գումարի հատկացմանը որպես ֆինանսական օգնություն, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Bloomberg-ի հաղորդագրության համաձայն, քվեարկությունը դեռ ընթանում Է, սակայն բավարար չափով սենատորներ արդեն արտահայտվել են օգնության փաթեթի հաստատման օգտին: Այժմ փաստաթուղթն ստորագրման համար կուղարկեն ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենին:
Մայիսի 17-ին սենատորների մեծամասնությունը կողմ Էր արտահայտվել Ուկրաինային 39,8 միլիարդ դոլարի չափով օգնության փաթեթի քվեարկությանը: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ օրինագծի արագ ընդունմանը խոչընդոտել Է ԱՄՆ-ի Քենտուկիի նահանգից հանրապետական սենատոր Ռենդ Փոլը:
«Եթե Ուկրաինային նման նվեր տրամադրվի, այդ երկրին մեր օգնության ընդհանուր ծավալը համեմատվում Է Ռուսաստանի ռազմական բյուջեի հետ, այդ փողերը մեր ոտքերի տակ թափված չեն, մենք պետք Է դրանք պարտք վերցնենք Չինաստանից, որպեսզի հետո ուղարկենք Ուկրաինային»,-մայիսին ավելի վաղ հայտարարել Է սենատոր Փոլը, որի ելույթը հեռարձակել Է С-SPAN հեռուստաալիքը: ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատն օրինագծին հավանություն Է տվել անցած երեքշաբթի օրը՝ մայիսի 17-ին: Քվեարկության արդյունքների համաձայն, կողմ Է արտահայտվել 368 կոնգրեսական, դեմ՝ 57-ը: Բոլոր օրենսդիրները, որոնք դեմ Էին քվարկել օրինագծին, պատկանում են Հանրապետական կուսակցությանը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сенат США одобрил помощь Украине в размере почти $40 млрд
Сенат США в четверг одобрил выделение почти $40 млрд в качестве финансовой помощи Украине и ее союзникам, передает Арменпресс.
По сообщению Bloomberg, голосование еще идет, однако достаточное число сенаторов уже высказались за утверждение пакета помощи. Теперь документ направят на подпись президенту США Джо Байдену.
Во вторник большинство сенаторов высказались за проведение голосования по пакету помощи Украине в размере $39,8 млрд. Ранее сообщалось, что быстрому принятию законопроекта препятствовал сенатор-республиканец США от штата Кентукки Рэнд Пол.
"Если Украине будет предоставлен такой подарок, общий объем нашей помощи этой стране сравняется с военным бюджетом России, эти деньги у нас под ногами не валяются, нам придется брать их в долг у Китая, чтобы потом направить на Украину", - заявил ранее в мае сенатор Пол, выступление которого транслировал телеканал С-SPAN.
Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект в прошлый вторник. Согласно результатам голосования, "за" высказались 368 конгрессменов, "против" - 57. Все законодатели, проголосовавшие против законопроекта, принадлежат к Республиканской партии.