«Փեթակ» առևտրային կենտրոնի հարևանությամբ մետրոյի միջանկյալ կայարան կկառուցվի. Տիգրան Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկայում մայրաքաղաքում սպասվող լայնածավալ ծրագրերի շարքում են ոչ միայն նախկինում հայտարարված Երևանի մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցումը, այլև ևս մեկ միջանկյալ կայարանի կառուցում՝ «Փեթակ» առևտրային կենտրոնի հարևանությամբ և 250 նոր էլեկտրական ավտոբուսների ձեռքբերումը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի (ԱՆԻՖ) խորհրդի նախագահ Տիգրան Ավինյանը:
«Այս ծրագրերն էապես վերափոխելու են Երևանի ողջ տրանսպորտային համակարգը և լուծելու են օդի աղտոտվածության՝ Երևանի համար լրջագույն դարձած խնդիրը։
Երեկ, ՎԶԵԲ-ի 2022թ.-ի տարեկան ժողովի շրջանակներում, ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպեցինք ՎԶԵԲ-ի Եվրասիայի տարածաշրջանի ենթակառուցվածքային ծրագրերի գծով տնօրեն Եկատերինա Միրոշնիկին և Կովկասի գծով տարածաշրջանային տնօրեն Կատարինա Հանսեին։
Ի թիվս այլ հարցերի, քննարկեցինք վերոնշյալ ծրագրերի ֆինանսավորման հնարավորությունները»,- նշված է գրառման մեջ:

Рядом с торговым центром «Петак» будет построена промежуточная станция метро: Тигран Авинян
Среди масштабных проектов, ожидаемых в столице в ближайшее время, не только строительство анонсированной ранее станции ереванского метро «Ачапняк», но и строительство еще одной промежуточной станции возле торгового центра «Петак», приобретение 250 новых электробусов.
Как сообщает «Арменпресс», об этом на своей странице в Facebook написал председатель правления Фонда государственных интересов Армении (АНИФ) Тигран Авинян.
«Эти программы существенно преобразят всю транспортную систему Еревана, решат проблему загрязнения воздуха, которая стала для Еревана довольно серьезной проблемой.
Вчера в рамках ежегодного собрания 2022 г. ЕБРР мы встречались с министром финансов Тиграном Хачатряном, с региональным директором ЕБРР по инфраструктурным программам в Евразии Екатериной Мирошник, и с Катариной Хансен, региональным директором по Кавказу.
Среди прочих вопросов мы обсудили возможности финансирования вышеуказанных программ», - говорится в сообщении Тиграна Авиняна.