Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ օրինագծին աջակցող կոնգրեսականների թիվն ավելանում է
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսում ներկայացված Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագծին աջակցող կոնգրեսականների թիվն ավելանում է: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում տեղեկացնում է, որ օրինագծին իրենց աջակցությունն են հայտնել  ԱՄՆ կոնգրեսականներ Բարբարա Լին, Ջեյմս ՄաքԳովերնը, Ջեքի Սփեյերը, Ջիմի Գոմեսը:
Հայոց ցեղասպանության ուսուցման վերաբերյալ երկկուսակցական օրինագիծը Կոնգրեսում ներկայացրել են ԱՄՆ Կոնգրեսականներ Քերոլին Մալոնին և Գուս Բիլիրակիսը: Օրինագծի նպատակն է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում 10 միլիոն դոլար հատկացնել Կոնգրեսի գրադարանին՝ Հայոց ցեղասպանության պատմության, դասերի, հանգամանքների և դրա ներկա դրսևորումների վերաբերյալ կրթական ծրագրեր իրականացնելու համար։
Մասնավորապես, կրթական ծրագրերը պետք է անդրադառնան Օսմանյան Թուրքիայի կողմից դիտավորյալ ծրագրավորված և պետական հովանավորչությամբ իրականացված՝ հայերի, հույների, ասորիների,  սիրիացիների, քաղդեացիների, արամեացիների, մարիոնիտների և քրիստոնյա այլ փոքրամասնությունների զանգվածային սպանություններին, տեղահանություններին և մշակութային ժառանգության բնաջնջմանը 1915-1923 թթ։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ներկայումս ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում, որպեսզի հնարավոր լինի օրինագծի ընդունման համար հնարավորինս մեծ թվով կոնգրեսականների ներգրավել։

The number of congressmen supporting the bill on teaching about the Armenian Genocide is increasing
YEREVAN, APRIL 11, ARMENPRESS. The number of congressmen supporting the bipartisan bill on teaching about the Armenian Genocide is increasing in the US Congress, ARMENPRESS reports the Armenian National Committee of America (ANCA) informs on its Facebook page that US Congressmen Barbara Lee, James McGovern, Jackie Speyer and Jimmy Gomez have expressed their support for the bill.
The bipartisan bill on teaching about the Armenian Genocide was introduced in Congress by US Congressmen Carolyn Maloney and Gus Bilirakis. The goal of the bill is to allocate $ 10 million to the Library of Congress over the next five years to implement educational programs on the history, lessons, circumstances, and current manifestations of the Armenian Genocide.
In particular, educational programs should address the deliberate, state-sponsored massacres, deportations, and cultural annihilation of Armenians, Greeks, Assyrians, Syrians, Chaldeans, Aramaeans, Maronites, and other Christian minorities 1915-1923.
The Armenian National Committee of America (ANCA) is currently working hard to get as many congressmen as possible to pass the bill.