ՌԴ-ում տնտեսական 1 տոկոս անկումը կարող է հանգեցնել Հայաստանում 0.7 տոկոս անկման. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ըստ տարբեր միջազգային կազմակերպությունների գնահատականների` Ռուսաստանի Դաշնության դեմ կիրառված պատժամիջոցների հետևանքով կարող է գրանցել 6-10 տոկոս տնտեսական անկում, որից անմասն չի մնա նաև Հայաստանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ Մերի Հովսեփյանը:
«Բնականաբար, Հայաստանը անմասն չի մնա, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռուսաստանը մեր հիմնական առևտրատնտեսական գործընկերն է: Վերջերս հրապարակվեցին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնից փորձագիտական գնահատականները, համաձայն որոնց` Ռուսաստանում տնտեսական մեկ տոկոս անկումը կարող է հանգեցնել Հայաստանում 0.7 տոկոս անկման: Սա նշանակում է՝ եթե ՌԴ-ում լինի 6-10 տոկոս անկում, ապա Հայաստանում կարող է այդ անկումը լինել 4-6 տոկոսի սահմաններում»,- ասաց Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով` ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցներն ազդել են Հայաստանի արտահանման վրա, որովհետև մատակարարման շղթաները արդեն իսկ խաթարված են, որոշ դեպքերում կասեցված, ինչը ռիսկեր և խոչընդոտներ է առաջացնում հայաստանցի արտահանողների համար:
«Դրանից բացի, ազդեցությունը կտեսնենք տրանսֆերտների և ներդրումների տեսքով: Եվ, բնականաբար, այս ամեն համատեքստում կնվազի տրանսֆերտների ծավալը»,- ասաց Հովսեփյանը:
«Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ Մերի Հովսեփյանը նաև ուշադրության հրավիրեց պարենային անվտանգության հարցին՝ նշելով, որ ԵԱՏՄ երկրները 2021-22 սեզոնի համար գնումները արդեն իսկ իրականցրել են և եթե հանկարծ այդ ժամանակահատվածի ընթացքում ԵԱՏՄ ցանկացած երկիր, այդ թվում` Հայաստանը, կարիք ունենա լրացուցիչ ներմուծում իրականացնելու, ապա լիցենզավորված գործընթացով կարելի է այն իրականացնել:

1% economic decline in Russia could lead to 0,7% drop in Armenia, warns expert
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. According to assessments of various international organizations the sanctions against Russia could lead to 6-10% economic decline, and Armenia will also be impacted, expert Meri Hovsepyan from the Amberd Analytical Center said at a press conference.
“Naturally Armenia will also be impacted given the fact that Russia is our main trade-economic partner. Recently Amberd Analytical Center released expert assessments according to which 1% economic decline in Russia could lead to 0,7% decline in Armenia. This means that if a 6-10% decline were to happen in Russia, the decline in Armenia could be around 4-6%,” she said.
Hovsepyan added that the sanctions against Russia have impacted Armenia’s exports because supply chains are disrupted, in some cases also suspended, which created risks and obstacles for Armenian exporters.
“In addition, we will see the impact in the form of transfers and investments. And naturally in the context of this all the transfer volume will drop,” Hovsepyan said.
The expert also drew attention on the issue of food security, noting that the EAEU countries have already implemented procurements for the 2021-22 season and if in that period any member-state, including Armenia, were to have the need for additional imports then this could be done through a licensed process.