ՀՀ-ում 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի գնահատմամբ՝ արտաքին հատվածը Հայաստանի տնտեսության վրա դեռևս կունենա գնաճային ազդեցություն, սակայն ակնկալում է, որ 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր ասուլիսում:
Գալստյանը հիշեցրեց, որ 2022թ. փետրվարի 1-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 8.0%: 2021թ. դեկտեմբերին 12-ամսյա գնաճը նվազել է և կազմել 7.7%:
«12-ամսյա բնականոն գնաճը նվազել է ԿԲ կանխատեսումներին համահունչ և կազմել 7.3%: ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում շարունակվում է տնտեսական վերականգնումը: Հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում բարձր գնաճային միջավայրը պահպանվում է էներգակիրների ավելի բարձր գների և արտադրաշղթաների խաթարումների հետևանքով։ Միջազգային գների աճն արտահայտվում է նաև գործընկեր երկրներում կանխատեսված ցուցանիշների համեմատ ավելի բարձր գնաճի մակարդակով։ Այդ պատճառով գործընկեր երկրների ԿԲ-ները նախանշում են սպասվածի համեմատ դրամավարկային պայմանների ավելի արագ խստացում: Արդյունքում` արտաքին հատվածը ՀՀ տնտեսության վրա դեռևս կունենա գնաճային ազդեցություն»,-ասաց Գալստյանը:
Հայաստանում համավարակի հերթական ալիքը տարածվում է արագ տեմպերով, սակայն, ըստ Գալստյանի, դրա ազդեցությունը տնտեսության վրա գնահատվում է մեղմ: 2021թ-ի վերջին շինարարության և արդյունաբերության ճյուղերում արձանագրվել է սպասվածից բարձր տնտեսական ակտիվություն։ Խորհուրդը համակարծիք է, որ ամբողջական պահանջարկը շարունակում է մնալ բարձր՝ ի հաշիվ արտաքին պահանջարկի, որը նպաստում է գնաճային միջավայրի պահպանմանը: Վերջինս, ինչպես նաև կարգավորվող գների ակնկալվող փոփոխություններն արտացոլվում են գնաճային սպասումների վարքագծում:
Ամփոփելով՝ խորհուրդը նպատակահարմար է գտել բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: «Քաղաքականության այս գործողությունների արդյունքում 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին: ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված մակրոտնտեսական հեռանկարների հետ կապված անորոշությունը դեռևս բարձր է։ Միաժամանակ, կանխատեսված ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հիմնականում վերևի ուղղությամբ են։ Ռիսկերի դրսևորման պարագայում Խորհուրդը համարժեքորեն կարձագանքի և կապահովի գների կայունության նպատակը»,-ասաց Գալստյանը:

12-month inflation will gradually decline in Armenia – Central Bank
YEREVAN, FEBRUARY 1, ARMENPRESS. According to the estimates of the Central Bank, the external sector will still have an inflationary impact on the economy of Armenia, but the Bank expects that the 12-month inflation will gradually decline and will approach the targeted 4% figure in a predicted horizon.
During a press conference today, Governor of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan reminded that during today’s session the Board of the Central Bank decided to raise the refinancing rate by 0.25%, setting it at 8.0%. The 12-month inflation in December 2021 declined, comprising 7.7%.
“The 12-month inflation declined in accordance with the CBA forecasts and comprised 7.3%. the economic recovery continues in main partner countries of Armenia”, he said.
Another wave of the pandemic is spreading in Armenia at rapid rates, however, according to the CBA Governor, its impact on the economy is estimated as “mild”. A high economic activity was registered in construction and industry branches in late 2021. The Board of the Bank agrees that the total demand remains high at the expense of external demand which contributes to the maintenance of inflationary environment.
Therefore, the Board found it appropriate to raise the refinancing rate. “As a result of these policy actions the 12-month inflation will gradually decline and will approach the targeted 4% in the predicted horizon. The Board believes that the uncertainty with macro-economic prospects conditioned by geopolitical developments is still high. In case of risks, the Board will respond adequately and will ensure the price stability goal”, Galstyan said.