ՀՀ-ում 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին. ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի գնահատմամբ՝ արտաքին հատվածը Հայաստանի տնտեսության վրա դեռևս կունենա գնաճային ազդեցություն, սակայն ակնկալում է, որ 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանն իր ասուլիսում:
Գալստյանը հիշեցրեց, որ 2022թ. փետրվարի 1-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշել է բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով՝ սահմանելով 8.0%: 2021թ. դեկտեմբերին 12-ամսյա գնաճը նվազել է և կազմել 7.7%:
«12-ամսյա բնականոն գնաճը նվազել է ԿԲ կանխատեսումներին համահունչ և կազմել 7.3%: ՀՀ հիմնական գործընկեր երկրներում շարունակվում է տնտեսական վերականգնումը: Հումքային և պարենային ապրանքների միջազգային շուկաներում բարձր գնաճային միջավայրը պահպանվում է էներգակիրների ավելի բարձր գների և արտադրաշղթաների խաթարումների հետևանքով։ Միջազգային գների աճն արտահայտվում է նաև գործընկեր երկրներում կանխատեսված ցուցանիշների համեմատ ավելի բարձր գնաճի մակարդակով։ Այդ պատճառով գործընկեր երկրների ԿԲ-ները նախանշում են սպասվածի համեմատ դրամավարկային պայմանների ավելի արագ խստացում: Արդյունքում` արտաքին հատվածը ՀՀ տնտեսության վրա դեռևս կունենա գնաճային ազդեցություն»,-ասաց Գալստյանը:
Հայաստանում համավարակի հերթական ալիքը տարածվում է արագ տեմպերով, սակայն, ըստ Գալստյանի, դրա ազդեցությունը տնտեսության վրա գնահատվում է մեղմ: 2021թ-ի վերջին շինարարության և արդյունաբերության ճյուղերում արձանագրվել է սպասվածից բարձր տնտեսական ակտիվություն։ Խորհուրդը համակարծիք է, որ ամբողջական պահանջարկը շարունակում է մնալ բարձր՝ ի հաշիվ արտաքին պահանջարկի, որը նպաստում է գնաճային միջավայրի պահպանմանը: Վերջինս, ինչպես նաև կարգավորվող գների ակնկալվող փոփոխություններն արտացոլվում են գնաճային սպասումների վարքագծում:
Ամփոփելով՝ խորհուրդը նպատակահարմար է գտել բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը: «Քաղաքականության այս գործողությունների արդյունքում 12-ամսյա գնաճն աստիճանաբար կնվազի և կանխատեսվող հորիզոնում կմոտենա նպատակային 4% ցուցանիշին: ԿԲ Խորհուրդը գնահատում է, որ աշխարհաքաղաքական զարգացումներով պայմանավորված մակրոտնտեսական հեռանկարների հետ կապված անորոշությունը դեռևս բարձր է։ Միաժամանակ, կանխատեսված ուղեգծից գնաճի շեղման ռիսկերը հիմնականում վերևի ուղղությամբ են։ Ռիսկերի դրսևորման պարագայում Խորհուրդը համարժեքորեն կարձագանքի և կապահովի գների կայունության նպատակը»,-ասաց Գալստյանը:

12-месячная инфляция в Армении постепенно снизится и приблизится к целевому показателю в 4%: ЦБ
Центральный банк Армении считает, что внешний сектор по-прежнему будет оказывать инфляционное влияние на экономику Армении, однако ожидается, что 12-месячная инфляция будет постепенно снижаться, приближаясь к целевому уровню в 4%. Как передает «Арменпресс», об этом на пресс-конференции заявил председатель Центрального банка Мартын Галстян.
Он сообщил, что на заседании 1 февраля 2022 г. Правление ЦБ приняло решение повысить ставку рефинансирования на 0,25 %, установив ее на уровне 8,0%. В декабре 2021 г. 12-месячная инфляция снизилась до 7,7%.
«12-месячная нормальная инфляция снизилась до 7,3% в соответствии с прогнозами ЦБ. Восстановление экономики продолжается и в основных странах-партнерах Армении. Высокая инфляционная среда на международных рынках сырья и продуктов питания сохраняется за счет роста цен на энергоносители и нарушения производственных цепочек. Рост мировых цен отражается в более высоком уровне инфляции, чем прогнозировалось и в странах-партнерах. Именно поэтому ЦБ стран-партнеров планируют ужесточать монетарные условия быстрее, чем ожидалось. Однако, иностранный сектор на экономику Армении все равно будет оказывать инфляционное воздействие», - сказал Галстян.
В Армении стремительно распространяется очередная волна эпидемии, но, по словам Галстяна, ее влияние на экономику уже слабее. В конце 2021 года более высокая, чем ожидалось, экономическая активность была зарегистрирована в строительном и в промышленном секторах. Совет согласен с тем, что совокупный спрос остается высоким за счет внешнего спроса, что способствует поддержанию инфляционной среды. Последние, а также ожидаемые изменения регулируемых цен отражаются на динамике инфляционных ожиданий.
В заключение Совет счел целесообразным повысить ставку рефинансирования. «В результате этих мер 12-месячная инфляция будет постепенно снижаться, приближаясь к целевому уровню в 4%. Совет Центрального банка считает, что неопределенность, связанная с макроэкономическими перспективами в связи с геополитическими событиями, по-прежнему высока. При этом риски отклонения инфляции от прогнозируемого направления в основном носят восходящий характер. В случае устранения рисков Совет адекватно отреагирует, обеспечив цель ценовой стабильности», - сказал Галстян.