«Անա» արեւադարձային փոթորիկը 70 մարդու մահվան պատճառ է դարձել Աֆրիկայի հարավ - արեւելքում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին վեց օրում մինչեւ 70-ի Է հասել զոհվածների թիվը Մադագասկարում, Մոզամբիկում եւ Մալավիում այն ավերածությունների, հեղեղումների եւ սողանքների հետեւանքով, որոնց պատճառն «Անա» արեւադարձային փոթորիկն Է: Հունվարի 27-ին այդ մասին հաղորդել Է Agence France-Presse-ը (AFP), տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ Մադագասկար կղզի-պետությունում, որտեղ հունվարի 22-ին առաջինն Է մոլեգնել «Անա» փոթորիկը, զոհվել Է 41 մարդ, Մոզամբիկում՝ 18, Մալավիում՝ 11 մարդ: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր 51 զոհվածների մասին այդ երեք երկրներում: Մի քանի հարյուր մարդ վնասվածքներ Է ստացել, քանդվել են տասնյակ հազարավոր տներ:
Այսպես, Մադագասկարում 110 հազար մարդ հարկադրված Է եղել լքելու տներըը հեղեղումների պատճառով, մարդկանց տեղավորում են դպրոցներում: Մոզամբիկում արեւադարձային փոթորկի հետեւանքներից, որը երկրի սահմանն անցել Է հունվարի 24-ին, տուժել Է 500 հազար մարդ: Ավերվել Է շուրջ 10 հազար տուն: Մոզամբիկի հարեւան Մալավիում իշխանությունները տարերային աղետի ռեժիմ են հայտարարել: Երկրի զգալի մասն արդեն երրորդ օրն Է, ինչ մնում Է առանց Էլեկտրականության:
«Անա» արեւադարձային փոթորիկն առաջացել Է Հնդկական օվկիանոսի հարավ - արեւմտյան մասում եւ շարժվել Է դեպի Աֆրիկայի արեւելյան ափ՝ բերելով առատ տեղումներ, որոնք ուղեկցվել են փոթորկային քամիներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Тропический шторм "Ана" вызвал на юго-востоке Африки гибель 70 человек
До 70 увеличилось число погибших за последние шесть дней на Мадагаскаре, в Мозамбике и Малави в результате разрушений, наводнений и оползней, вызванных приходом тропического шторма "Ана". Как передает Арменпресс, об этом сообщило в четверг Agence France-Presse (AFP).
По его словам, в островном государстве Мадагаскар, на которое первым обрушился 22 января шторм "Ана", погиб 41 человек, в Мозамбике - 18, в Малави - 11. Ранее сообщалось о 51 погибшем в этих трех странах.
Несколько сотен человек получили травмы, разрушены десятки тысяч домов. Так, на Мадагаскаре 110 тыс. человек были вынуждены из-за наводнений покинуть свои дома, людей размещают в школах. В Мозамбике от последствий тропического шторма, который пересек границу страны 24 января, пострадали 500 тыс. человек. Разрушено около 10 тыс. домов. В соседней с Мозамбиком Малави власти объявили режим стихийного бедствия. Значительная часть страны уже третьи сутки остается без электричества.
Тропический шторм "Ана" зародился в юго-западной части Индийского океана и двинулся к восточному побережью Африки, неся обильные осадки, сопровождавшиеся шквалистыми ветрами. При смещении шторма на внутренние районы континента сила ветра несколько ослабла, однако количество осадков, выпавших в последние сутки в Зимбабве и Замбии, продолжает оставаться значительным.